Прочитај ми чланак

Немачки министар: “Визна слобода за Србију мора на проверу“

0

Захтеви за суспензију безвизног режима Србији и Македонији због великог броја азиланата постају све гласнији. Поред покрајинских министара унутрашњих послова, реаговао је и савезни министар Хан-Патер Фридрих.

Захтеви у Немачкој за суспензију безвизног режима Србији и Македонији због великог броја азиланата постају све гласнији и, поред једног броја покрајинских министара унутрашњих послова, реаговао је и савезни министар Хан-Патер Фридрих, тражећи проверу визне слободе.

“Визна слобода за Србију и Македнију мора да иде на проверу…..“, рекао је Фридрих, политичар баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ), “сестринске“ партије Хришћанско-демократске уније (ЦДУ), канцелара Ангеле Меркел, пренели су данас немачки медији.

Он је упозорио да визна слобода не сме да води у злоупотребу азила.
“Спремност Немаца да помогну онима којима је заиста то потребно и који су прогоњени овим је оптерећана….“, рекао је Фридрих.

Медији пишу да “ експлодира“ број српских и македонских азиланата у Немачкој.

Статистика каже то исто-у јануару 2010. године је, на пример, било 68 захтева за азил из Србије, у јануару ове године 697, а у септембру ове године 1.395 захтева за азил.

Захтеви за провером безвизног режима Србији и Македонији нису стигли само из економски богатих и развјених покрајина, попут Баварске или Хесена, већ и са територије некадашњег ДДР, из покрајина које саме кубуре са привредним проблемима и где је мало странаца нашло “ухлебљење“- попут Тирингије или Мекленбург-Предње Помераније.

Порптарол за унутрашња питања немачких демохришћана у Бундестагу Ханс-Петер Ул је, тражећи укидање безвизног режима Србији и Македонији, рекао да је квота признања азилантског статуса нула.

Тема азиланата и визна слобода са Србију и Македонију биће, према немачким медијима, разматрана на самиту ЕУ министара унутрашњих послова и права 25. октобра.

За Немачку, према оценама Ула, настају високи трошкови због доласка азиланата.

Према његовим речуницама, у овом тренутку један одрасли подносилац захтева за азил, без деце, при просечном трајању поступка од два месеца, добија око 700 евра, плус трошкове за повратак у земљу.

 

( Танјуг )