Прочитај ми чланак

Наша Патрола – Андроид апликација да откријете полицијску патролу (ВИДЕО)

0

Апликација која открива локацију саобраћајаца угрожава безбедност, тврде стручњаци.

Нове апликација за паметне телефоне „Наша патрола“, која својим корисницима открива места на којима се налазе саобраћајне патроле како би их избегли, прети да озбиљно угрози безбедност свих учесника у саобраћају. Циљ ове апликације, која ради на андроид телефонима, јесте да помогне пијанцима да у сваком тренутку ескивирају полицију.

Творац „Наше патроле“ у својој презентацији објашњава да свима омогућава пријављивање саобраћајаца који дежурају на било којој локацији у Србији, а возачима који се налазе на удаљености мањој од 1.200 метара од полицијске патроле апликација шаље звучно обавештење.

Дамир Окановић, председник Комитета за безбедност саобраћаја каже за Пресс да ова апликација представља потенцијалну опасност по безбедност свих учесника у саобраћају.

– Само постојање ове апликације није противзаконито јер је рад полиције јаван. Али, са моралне тачке гледишта она је врло проблематична и, што је најгоре, веома опасна по безбедност. Она даје могућност алкохолисаном возачу да стигне од тачке А до тачке Б, да на том путу избегне полицију и да угрози живот свих учесника у саобраћају.

Можемо оправдано да се запитамо да ли ће се творац те апликације осећати одговорним ако пијани корисник усмрти некога на тој путањи коју је прешао пијан, а коју су му управо они препоручили – истиче Окановић.

Он упозорава да ова апликација можда може да помогне несавесним возачима да избегну полицију, али не може да их спасе од последица саобраћајне незгоде.

– На срећу, патроле врло брзо мењају места контроле, а и све је већи број пресретача и мобилних патрола које ова апликација не може да лоцира – додаје Окановић.

Милан Вујанић, професор Саобраћајног факултета, каже за наш лист да је свима јасно да је циљ ове апликације да помогне онима који крше саобраћајне прописе и да је због треба забранити.

– Екстремно је неморално и безобразно да неко на овај начин покушава да избегне полицију. Жалосно је што се неко потрудио да нам омогући да кршимо саобраћајне прописе који постоје зато да би чували наше животе. Тако нешто не постоји нигде у свету и мора да буде забрањено.

То вам је исто као кад видите некога да обија трафику, а ви му, уместо да позовете полицију, кажете: „Само ти кради, ја ћу да ти чувам леђа.“ Па, ако је то некажњиво, можемо да направимо и апликацију „Наш лопов“, па да се свима који планирају да крену у крађу јави где стоје позорници како би их заобишли и у миру опљачкали оно што су наумили – истиче Вујанић.

Мирко Алвировић, уредник и водитељ емисије САТ, каже да може да разуме солидарност међу возачима, али не и када се она злоупотребљава.

– Ако ја користим неко упозорење да помогнем некоме ко је под дејством алкохола, вози пребрзо или нема возачку дозволу, онда је то лажна солидарност која иде у прилог заташкавању неправилности. Тиме не помажем ни том возачу, нити себи лично, јер ће такав возач сутра угрозити и мене – изричит је Алвировић.

Стојадин Јовановић, директор Агенције за безбедност саобраћаја, каже да последице оваквих апликација могу да буду велике.

– Уместо да стварамо возаче који поштују прописе, ова апликација их наводи да те исте прописе избегавају – истиче Јовановић.

У МУП-у кажу да полиција проверава рад система на којем функционише апликација „Наша патрола“.

– Ако се тај систем базира на дојавама грађана, ту нема елемената кривичне одговорности. Међутим, ако се испостави да је нарушен систем наше комуникације зарад откривања локација полицијских патрола, онда ту има основа за озбиљну истрагу – кажу у полицији.