Прочитај ми чланак

НA ПУТ СЕ СПРЕМA 10 МИЛИОНA ЉУДИ! Нови талас миграната креће из Африке

0

afrika_migranti_ap_galerija

Србија се са суседним земљама Западног Балкана договара о заједничком наступу према мигрантима. Спрема се нови закон о азилу, са оштријим санкцијама.

Министри полиције земаља у региону, међу којима је и Србија, склопиће уговор о заједничком враћању миграната у земље из којих су дошли и заједничким операцијама као одговор на мигрантску кризу. Ово је открио Aнтун Травнер, из Женевског центра за демократску контролу оружаних снага (ДЦAФ) на Регионалном парламентарном дијалогу у Београду.

На скупу се чуло да су земље „балканске руте“, после затварања граница за економске мигранте, спремне да сарадњом одговоре на кријумчарење људи које се може очекивати. Србија ће, између осталог, одговорити изменама Закона о азилу, којим ће бити строже санкционисана злоупотреба тог статуса. Такође ће се кажњавати коришћење лажних (сиријских или авганистанских) докумената да би се прошла ограда. За њима је све већа потражња, рекао је Митар Ђурашковић, начелник Одељења за сузбијање прекограничног криминала.

– Фронтекс је на скупу у Скопљу, пре два дана, најавио и да ће се радити на формирању јединствене европске полиције на спољашњим границама ЕУ – потврдио је Ђурашковић.

НA ПУТ СЕ СПРЕМA 10 МИЛИОНA ЉУДИ!

Осим 2,5 милиона избеглица који су спремни да из Турске крену у Европу, још 8,5 милиона њих из Aфрике чека тренутак да започне сеобу, највећу у модерној историји. Од тога какав ће Европа заузети став зависи и њена будућност, чуло се на скупу у Београду.

Земља у којој би, по принципу реадмисије, требало да се врате они који не добију избеглички статус јесте Турска. У њој још 2,5 милиона људи у камповима чека расплет ситуације у Европи, и од њега зависи да ли ће кренути ка Немачкој и Шведској или не.

– На македонско-грчкој граници све је већи број миграната који не могу да прођу и који су потенцијални „клијенти“ трговаца људима. Сигуран сам да ће сви успети да уђу у земље ЕУ, само зависи колико ће за то морати да плате. За овакву ситуацију крива је либерална азилантска политика – сматра Травнер.

Србија је ове године спречила кријумчарење укупно 7.781 човека.

– До 24. новембра на нашој територији је откривено 486.209 ирегуларних миграната, што је 20,8 пута више у односу на целу прошлу годину, када их је било 23.373 – рекао је Миленко Божовић, начелник Управе граничне полиције МУП Србије.

– Једна од главних карактеристика ирегуларне миграције у Србији јесте злоупотреба права на азил. Изражавањем намере за тражење азила они избегавају прекршајну одговорност због илегалног преласка границе или незаконитог боравка и легализују своје присуство у земљи у наредна 72 сата. То време им је довољно да изађу из Србије и наставе ка земљама ЕУ.

Registrovani migranti 600
Ове године су поднете 742 кривичне пријаве због недозвољеног прелаза границе и кријумчарења људи, што је далеко више него лане, када је укупно поднето 277.

– Нећемо подизати ограде према нашим суседима, зато што не верујемо да је то решење, али такође остајемо при ставу, који је недавно постигнут са Румунијом и Бугарском, да нећемо представљати ни тампон-зону, ако земље западне Европе буду затварале своје границе оградама – поновио је Ђурашковић став наше земље.

Извор: Новости.рс