Прочитај ми чланак

МОРАЈУ ЗАЈЕДНО: Српске ракете на бугарским лансерима

0

Војска нема услова за гађање, па ракетне јединице увежбава у суседству. Србија је била заинтересована и за полигоне у Македонији и Црној Гори.

Српска-бугарска вежба јединица ПВО на полигону Шабла на Црном мору једина је прилика за увежбавање лансирања ракета „нева“ у ваздушни простор. Припадници 250. бригаде ПВО Војске Србије своје способности провераваће до 25. јула испаљујући своје ракете са бугарских лансера истог типа.

Српски ракеташи четврти пут гостују у Бугарској на сличним вежбама. Испаљивање ракета ПВО захтева велики простор и најчешће се изводи изнад мора. Распадом државне заједнице СЦГ, Србија је изгубила и теоретске шансе да редовно организује обуку на ракетним системима ПВО. Пре успостављања сарадње са Бугарском, последња оваква вежба одржана је 1989. године на војном полигону недалеко од Пуле.

ПИЛОТИ ПУТУЈУ У РУСИЈУ

Заједничка руско-српска ваздухопловна вежба БAРС биће одржана ускоро у руској авио-бази „Липецк-2“, осам километара западно од центра града Липецка – преноси портал „Танго сикс“. Српски пилоти ловачких авиона добиће јединствену прилику да се, летећи заједно са руским колегама, опробају у ваздушним борбама против авиона којим располажу руске ваздухопловне снаге. На обуци у бази у Липецку налазе се и техничари нашег Ратног ваздухопловства.

Проблем недостатка полигона за вежбање највише погађа јединице које располажу ракетама дугог и средњег домета. О томе говори и чињеница да доскоро половина наших јединица ПВО није никада извео гађање у миру.

Мањак простора за гађање и вежбање Војска Србије настоји да реши у суседним земљама. Поред „Шабле“ у Бугарској, наш војни врх протеклих година био је заинтересован за полигон Криволак у Македонији. Овај терен био је једно од најактивнијих вежбалишта некадашње ЈНA, а данас је прилагођен обуци јединица намењених учешћу у међународним операцијама. Србија је била заинтересована и да у пакету сарадње са Црном Гором издејствује да се у овој земљи тестирају хаубице и артиљеријска средства дугог домета. Уласком Црне Горе у НAТО, међутим, промењене су околности за организацију оваквих гађања.

У Министарству одбране кажу да четири полигона и више од стотину вежбалишта, колико користи наша војска, углавном задовољавају потребе обуке јединица. У плану је, међутим, модернизација инфраструктуре полигона „Пасуљанске ливаде“ на Кучајским планинама, где годишње прође више од 10.000 војника.

– Ракетне јединице морају на гађање у иностранство, док све остале имају све услове за обуку у Србији – наводе у Министарству одбране.

„Поред „Пасуљанских ливада“, на којима гађају и копнена војска и авијација, обученост јединица проверава се и на „Песковима“ код Великог Градишта и на терену „Никинци“ у Срему. Зимској обуци намењен је скијашки полигон на Копаонику.

БОНУС ВИДЕО

Александар Радић, коментатор и војнобезбедоносно-политички аналитичар, у емисији „Дебате”, у продукцији медијске куће „Центар”, прича о томе шта Србија добија, а шта губи уласком у НАТО савез.  (00:32:00). Послушајте:

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.