Прочитај ми чланак

Мирослава Миленовић: Данас сам мета ја, сутра неко од мојих сарадника

0

savet-za-borbu-protiv-korupcije-miroslava-milenovic_660x330

Савет за борбу против корупције је саветодавно тело Владе Србије али као такво нема никакву подршку од исте. Шта више, Савет је изложен константним притисцима, а председник овог Савета, Мирослава Миленовић је и физички нападнута. Своја сазнања не могу да изнесу у медијима јер су им они недоступни, па све ово личи на борбу Дон Кихота са ветрењачама.

1.Савет за борбу против корупције броји само шест људи. Да ли је то знак да је у Србији корупција искорењена?

Савет већ неколико година чека да буду наименовани нови чланови Савета. Јула 2014 године Савет је Влади предложио четири нова члана. До данас Савет није добио одговор. То је само показатељ да се на све могуће начине, дискредитовањем самих чланова, неизбором нових чланова, неадекватном опремом, игнорисањем рада и извештаја, покушава маргинализовање рада Савета.

2. Као саветодавно тело Владе Србије да ли од исте имате подршку?

Од самог оснивања до данас ниједна Влада РС није пружала подршку раду Савета за борбу против корупције већ је свака на свој начин покушавала да омете рад и да угаси Савет Агресивно ћутање о извештајима савета је заједничко за све Владе

3. Какав је однос медија према Вама? Да ли имате простора да кажете своја сазнања?

Простора имамо само на малом броју медија, могу на прсте једен руке да се изброје и то стање траје већ годинама. На РТС се не сећам када је било ко од чланова Савета гостовао, на ТВБ92 такође На појединим радио станицама гостујемо, што се тиче новина опет једна рука нам је довољна да пребројимо текстове о Савету и нашим иѕвештајима Посебно, извештај о власничкој структури медија и извештај о трошковима оглашавања нису имали велики одјек у медијима без обзира да ли позитиван или негативан. Свака полемика је добродошло, но у нашем друштву и то је замрло, вероватно због цензуре и аутоцензуре. Савет је отворио неколико важних тема везаних за медије, хоће ли струка смоћи снаге да освоји потребне слободе остаје да се види у наредном периоду.

4. У новембру 2015. године сте физички нападнути. На кога сумњате?

Очекивала сам да ће ме држава заштити пре свега због посла којим се бавим. Остала сам сама окружена својим пријатељима и са јасним сазнањем ко ми жели добро. Али и са сазнањем да оно што радим боли и политичку и економску такозвану елиту.

5. Поред физичких напада које још начине притисака на Вас користе?

Од августа прошле године ме прате. То сам пријавила како специјалном тужиоцу за организовани криминал тако и СБОК и УКП Бгд. То је кулминирало нападом на мене у новембру прошле године. Током фебруара и марта месеца ове године била сам изложена и личној и професионалној деградацији, Желели су да ме склоне из Савета за борбу против корупције као и да маргинализују све на чему сам ја радила. Јер ако сам ја ништа онда и оно што сам нашла, анализирала, написала је ништа. И очекујем да се то настави, јер њима не треба истина, требају им комбинације са кумовима, друштвом из краја и фамилијом.

6. Да ли ће Савет за борбу против корупције наставити борбу са „ветрењачама“?

Сви чланови Савета су свесни да сам данас ја мета, сутра неко од њих. И наш извештај од пре седам дана о правосуђу и агресивно ћутање и игнорисање власти о истоме само показује да ми радимо даље Биће још извештаја ове године (о субвенцијама у туризму, о раду локалних самоуправа, о раду јавних бележника, наставак извештаја о медијима са посебним освртом на приватизацију…), наравно ако Влада не одлучи да нема корупције у Србији и расформира Савет за борбу против корупције.

Извор: Србин.инфо