Прочитај ми чланак

Мића Јовановић: Од продаје Мегатренда још нисам добио ни динар

0

Мислим да је изјава др Дејана Ђорђевића да професори Мегатренд универзитета неће радити за плату дата више у идеолошком смислу. Моја претпоставка је да је мислио да су мање важне плате, а да је много важнији квалитет предавања и сам рад професора.

Његову изјаву не би требало буквално схватити јер нико неће да ради без новца – каже за Данас Мића Јовановић, дугогодишњи ректор Мегатренд универзитета.

Он демантује медијске написе да је продаја Мегатренда фиктивна и тврди да је са Ђорђевићем преговарао скоро 18 месеци. Јовановић каже да је преговоре водио искључиво са Ђорђевићем и додаје да није успео да утврди да ли је он на челу конзорцијума немачких фондова ЕФАС или неко други, али да је сигуран да Ђорђевић у том фонду има неку функцију.

Поводом информација да ЕФАС не постоји, Јовановић каже да је у јавности настала забуна јер се помињао ЕФАС Wорлд, а реч је о европском ЕФАС-у који, како истиче, заиста постоји.

Додаје и да од продаје Мегатренда још увек није добио ни динар, већ је Ђорђевић депоновао 30 милиона евра на такозвани ескроу рачун, који је гаранција да ће уговорени посао бити завршен.

– Више бих волео да сам добио банкарску гаранцију, али је она јако скупа на ову количину новца. Ескроу рачун није тако јака гаранција, јер ако не дође до уплате, тај новац се скоро у потпуности враћа ономе ко га је депоновао, а само мали постотак иде продавцу. Реч је о неколико стотина хиљада евра што је скромно у односу на уговорену цену. Ђорђевић се уговором обавезао да ће ми прву половину од 56,1 милиона евра уплатити на рачун 6. јануара 2020, а другу половину у периоду од две године, односно до 6. јануара 2022. – наводи Јовановић.

На наш коментар да је прилично лаковерно ушао у целу причу и да је необично што није тражио чврсте гаранције, Јовановић је одговорио да је „можда реаговао мало исхитрено“, пошто се нашао на мети напада неких медија.

Указује и да „нема бизниса без ризика“, али да верује да ће се уговорена продаја Мегатренд универзитета успешно завршити.

На факултетима у оквиру Мегатренд универзитета тренутно студира између 10.000 и 12.000 студената, који немају разлога за забринутост, поручује Јовановић, који им се у петак обратио, после информације о продаји тог универзитета.

– Не постоји никакав ризик, јер се статусно ништа не мења на универзитету. Студенти немају разлога за бригу, ја сам у пуном капацитету са свим правима у одлучивању до продаје и Ђорђевић без моје сагласности не може да донесе ниједну одлуку. Иако сам најавио да се ускоро селим у Француску, ипак сам решио да и даље останем у Србији. Мегатренд је моје чедо и не бих тек тако могао да га препустим док не видим шта ће се у наредне две године дешавати – истиче Јовановић.

Коментаришући информацију да је започела ванредна контрола квалитета Правног факултета овог универзитета, наш саговорник објашњава да је средином септембра 19 професора напустило Мегатренд и прешло на факултет друштвених наука који је тек у оснивању. Међу њима је седам, осам предавача са Правног факултета.

Јовановић каже да је свих 19 стекло и дипломе и универзитетска звања на Мегатренду, да су му радили иза леђа још од јуна и да су пред сам почетак школске године одлучили да напусте овај универзитет. О овим дешавањима Јовановић је обавестио министра просвете Младена Шарчевића и државни врх, и затражио од министра да реагује просветна инспекција, јер се поменути факултет увелико рекламирао, а до данас није добио акредитацију.

На питање каква је тренутна ситуација на Правном факултету, Јовановић је казао да су успели да доведу већину предавача са добрим референцама и да им недостају још два професора, те да ће успети да их нађу у наредних 15 дана.

Иза Ђорђевића не стоји државни врх Србије

Коментаришући Ђорђевићеву изјаву да иза њега стоји држава, Мића Јовановић претпоставља да је мислио на Немачку, јер, како каже, он је у Србији нов и колико му је познато, нема контакте са врхом власти и највишим државним органима.

                ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!