Прочитај ми чланак

МЕРЕЊЕ СРЕДЊЕ БРЗИНЕ НА АУТО-ПУТУ- Покривене све наплатне рампе…

0

Мерење средње брзине возила на аутопуту нема за циљ кажњавање грађана, већ смањење броја страдалих, поручио је заменик начелника Управе саобраћајне полиције Бобан Милинковић најављујући да ће кажњавање несавесних возача почети за пар недеља.

Тренутно се просечна брзина само мери, а са процесуирањем починилаца прекршаја ћемо кренути за пар недеља. Није могуће одједном покрити све деонице на аутопуту и због тога ћемо наредних недеља извршити детаљне анализе које су деонице на којима се највише прекорачују брзине, где су највећа прекорачења и у зависности од тога отпочећемо да деоницу по деоницу контролишемо, односно да процесуирамо чиниоце прекршаја – најавио је Милинковић у изјави Тањугу.


Најавио је да ће, у другој половини месеца, бити повећан број возила пресретача, али и ручних радара, којим се може мерити брзина на погодним местима, као што је надвожањак на аутопуту, при чему се онда заустављање возила врши на наплатним станицама.

Поновио је да није поента да ли ће неко бити „ухваћен“, већ да се поштују ограничења.

– Ово сада је превентивно и стављамо возачима до знања да се мери средња брзина. Врло брзо ћемо почети са санкционисањем на деоницама које се покажу најугроженијима“ – подвукао је Милинковић.

Покривене све наплатне станице

Према његовим речима су све наплатне станице покривене за мерење средње брзине на аутопутевима.

– На свим наплатним станицама тренутно се приликом наплате путарине израчунава средња брзина, али неће бити могуће одједном почети са документовањем прекршаја на свим наплатним станицама због чега ћемо кренути деоницу по деоницу у зависности од тога где се најбрже вози“ – указао је Милинковић.

Он је објаснио да Путеви Србије документују улазак и излазак возила на наплатној станици и у зависности од тога да ли је возило прекорачило брзину кретања Путеви Србије ће достављати МУП-у све потребне податке да се возач процесуира.

Упитан како ће се процесуирати возачи аутомобила са страним регистрацијама Милинковић је указао да ће се паралелно радити да се документовање прекршаја изведе у онлајн режиму како би се страни држављани могли зауставити на наплатној станици.

-То није једноставан посао и морамо да будемо свесни да се ради о систему за аутоматску детекцију прекршаја. У државама ЕУ ти системи не процесуирају тек тако стране држављане већ се то ради на основу билатералних споразума, односно размене података са државама у којој је возило регистровано. У неком тренутку ће проблем странаца бити решен“ – поручује он.

– Ми овде желимо да највише утичемо на наше грађане. Ових пар недеља превентивно, да сви схвате да поштовање ограничења брзине на аутопуту није ничији хир – 120 километара на аутопуту није мала брзина, а брзине од 170 или 180 километара на сат, које су забележене у првом дану тестирања, су заиста забрињавајуће – рекао је он.

Како је додао, мора се појачати контрола како би се поштовањем ограничења брзине сманијо број страдалих, пошто је неприхватљиво да на аутопуту имамо 50 погинулигх на годишњем нивоу.

Указао је да су екстремни случајеви када неко вози средњом брзином од 170 или 180 километара на сат, јер то значи да му је тренутна брзина у појединим тренуцима била више од 200 километара на сат.

Возачи који користе ТАГ

На питање како ће се процесуирати несавесни возачи који користе ТАГ приликом проласка наплатне рампе, Милинковић је казао да се на наплатној станици очитава регистарска таблица на возилу.

„Ако постоји било каква сумња, увек ће се извршити контрола преко фотографија са улаза и излаза на којима се јасно види регистрација аутомобила. Било каква прича да ће због ТАГ-а бити неко оптужен да је починио прекршај а није, не стоји“, закључио је он.

Систем мерења средње брзине на аутопуту користи се већ дуги низ година у више европских земаља.

Секшн контрол, радарски систем за контролу ограничења брзине на једној деоници, веома успешно дисциплинује возаче у Аустрији већ 14 година.

Први фиксни Секшн контрол инсталиран је септембра 2003.у тунелу Кајзермилен на бечком аутопуту А22, а циљ је био да се натерају возачи да поштују ограничење брзине од 80 км/ч у тунелу који иде испоред једног дела главног града.

Статистике показују да је број удеса на овој деоници смањен за чак 50 одсто, а од његовог постављања није било више ниједног удеса са смртним исходом чији је узрок било прекорачење брзине.

Секшн контрол у Аустрији се поставља на деоницама које се оцењују као посебно опасне, пре свега на оним деловима аутопутне инфраструктуре на којима се изводе радови.

„Секшн контрол“ функционише тако што радар снима возило које улази на једну деоницу и други га снима приликом изласка, а рачунарски систем потом рачуна просечну брзину којом се кретало возило, и ако је дошло до прекорачења подаци се упућују надлежним властима ради слања казне, а ако нема прекршаја бришу се из рачунарског система.

Пошто се прате све траке, укључујући и зауставне, возачима не помаже ни мењање трака.

Иначе овај систем прави разлику између путничких возила, камиона и путничких возила са приколицом, тако да може узети у обзир и различита ограничења за различита возила.

Након само годину и по аустријске власти, на основу казни, успеле су да исплате комплетан уређај постављен на А22 у Бечу.

Колико је Секшн контрол успешан за пуњење буџета доказују и подаци о раду привременог уређеја на аутопуту Остаутобан А4 који је био постављен код Ссвехата прошле године.

За само пет месеци 111.000 возача упало је у клопку Секшн контрола, што је било 650 казни на дан које је морала да пише надлежна полиција.

Пошто 80 одсто од казни улази у буџет за одржавање и изградњу путева то је АСФИНАГ-у донело додатна средства у вишини од више од четири милиона евра.

Слични системи надзирања ограничења брзине на једној деоници постоје и у другим земљама у Европи.

У Ссвајцарској је прва контрола ограничења брзине на једној деоници уведена јануара 2011.године на А2 у Арисдорфтунелу у кантону Базел.

У Великој Британији се већ дуже користи надзирање ограниченај брзине на једној деоници, и тамо носи назив СПЕЦС.

За разлику од других земаља се у тој држави на ову контролу указује номарлним саобраћајним знаковима, на не посебним.

СПЕЦС камере су готово све познате јавности и објављене су на званичној интернет страници.

Оне се налазе претежно на средини једног пута на једном плавом стубу, а камере су жуте.

У Италији се овај систем носи назив „Тутор“ и у својој функцији највише личи на аустријски.

И у Холандији постоји систем надзора ограничења брзине на једној деоници и тамо се зове „Трајецтцонтроле“, а систем снима свако возило инфрацревеним блицем од позади.

Немачка је крајем јануара 2009.започела дискусију о увођењу таквог система, али и поред најављеног почетка пилот пројекта у близини Хановера, који је требало да крене са радом почетком 2016., за сада нема таквих контрола.

Очекује се да ће Немачка прве Секшн контрол уређаје покренути још у овој години.

Такође и у Пољској покренута је дискусија о увођењу таквог система, пре свега у градовима.