Прочитај ми чланак

Лекар добио опомену пред отказ због критике на друштвеним мрежама!

0

Притужбе Нишлија да некада не могу да добију Хитну помоћ или да екипу дуго чекају - недавно је потврдио лекар ове установе Миодраг Бранковић, који је због коментарисања на друштвеним мрежама добио дисциплинску пријаву. За Јужне вести објашњава да нишка Хитна помоћ нема довољно лекара на терену, па тиме ни довољно екипа и да свакодневно бар једна недостаје. Директор Хитне помоћи Ниш Славољуб Живадиновић каже да има онолико лекара колико је прописано, да када је први ред хитности у питању грађани не треба да брину, али и да све примедбе могу лично да му пријаве.

– Молите Бога да не морате да зовете Хитну, јер будите сигурни да на време неће стићи, ако уопште и стигну – тако врло често коментаришу Нишлије, пишу Јужне вести.

Један од лекара на терену у нишкој Хитној помоћи Миодраг Бранковић је то делимично и потврдио након текста Јужних вести да је човек пао у близини Хитне и да је дуго чекао помоћ. О томе је писао у коментару испод текста на друштвеним мрежама и зато добио дисциплинску пријаву.

– Ја сам тим коментаром хтео грађанима да укажем на то какво је стање, јер и мене пријатељи питају „ради ли неко у Хитној“, а како ја људима да објасним да се један лекар јавља, а четири телефона звоне и да увек имамо бар једну екипу мање? Нас је мањак 14 на терену, то је још једна оперативна смена, две можда могу да се попуне, шта кад неко оде на боловање, на одмор? Не тражим ништа, не желим да се експонирам, само желим да Хитна ради по закону и како је прописано правилницима – појашњава.

А правила на која се позива су у систематизацији радних места из 2018. године, каже Бранковић, где јасно пише колико лекара треба да буде на пријему позива, колико у амбуланти, а колико на терену. Највећи проблем су, напомиње, управо екипе на терену, јер их нема довољно.

– 37 лекара је тренутно за терен, 17 је на пријему позива и у амбуланти, укупно 54, а по Статуту треба да нас буде 51 само на терену. Ми константно имамо мањак екипа свакодневно, минимум једна екипа недостаје, а дешавало се да недостају и две, па и три екипе – истиче.

Да би грађанима било јасније шта значи мањак екипа на терену, Бранковић наводи свој пример:

– Једне ноћне смене сам управо због мањка екипа послат на Мраморско брдо, где су људи чекали сат времена да дођемо, не мојом кривицом, одатле смо ишли у Нишку Бању, знате шта то значи, који је то квалитет услуге који пацијент очекује. Одатле су ме вратили у Романијску, па одатле у Хитну помоћ, као да сам ја једина екипа био. И то се понавља. Ту нема квалитета пружања медицинске услуге апсолутно никакве.

Објашњава и да би по закону Хитна у Нишу требало да има седам екипа на терену, а да их је углавном пет, управо зато што нема довољно лекара. Каже да возача има довољно и да су претходних година запошљавани и они и медицинске сестре и техничари, али не и лекари.

Такође каже да је возни парк стар 15 година, да су нека возила добијали кроз донације, али без друге опреме и апарата.

– Ја сам им предлагао да се пишу пројекти за донације, добили бисмо једно возило сваке године и опрему. Ја вам тврдим да радим са дефибрилатором који је стар преко 20 година и који је неисправан. Он се користи за реанимациони поступак, када је срчани застој, за покушај оживљавања. Ниједан апарат нов није дошао у Хитну помоћ годинама. Сналазимо се како умемо и знамо.

Осим новинарима, о проблемима у Хитној помоћи обавестио је, каже, и нову градоначелницу Драгану Сотировски, министра здравља и председника Вучића и каже да је то покушај да укаже на реално стање.

Каже да у Хитној помоћи влада класична страховлада и застрашивање људи и да се то види и по томе што је покренута дисциплинска пријава против њега и његове супруге, иако за покретање поступка нема основа.

– Све је то само застрашивање, мене и свих људи у Хитној и порука „ето шта ће да вам се деси ако покушате нешто“. Мени заменица директора после овога није дала одмор, иако сам га тражио месец дана раније писаним захтевом, она каже да га нисам поднео благовремено. Супруга је после овога једина медицинска сестра која је добила осмочасовно радно време.

Директор каже да лично прима притужбе о раду Хитне

Директор Завода за хитну медицинску помоћ Ниш Славољуб Живадиновић каже да поступак против лекара и медицинске сестре још није покренут и да не зна тачно докле се стигло са тим, јер је правник опет на одмору.

Да ли има довољно лекара и екипа на терену одговора да он не може да каже да ли их је мало или много, али тврди да их има колико је прописано, можда и више.

– На 6.000 становника иде један тим, возач, лекар и техничар, плус возачи су изузети из тих норматива, јер је основна делатност Хитне и санитетски транспорт и транспорт пацијената на дијализи, е зато њих има више кад гледате апсолутни број. Ја нисам рекао да имамо довољно, ја кажем да је норматив на 6.000 становника једна екипа, не знам колико Ниш има. Ми смо задржали лекаре на пријему позива, ради амбуланта, управо зато што смо изнад норматива када су у питању лекари.

Каже и да су сва возила исправна, али да је један од приоритета обнова возног парка.

Подсећа да и грађани све примедбе о раду могу да пријаве телефоном на који се он лично јавља и прослеђује надлежним службама, а сви разговори се снимају.

– Хоћу тачно време и место, све се снима, све се пише, а то паушално тако не. Све то грађани нека пријаве, цела Хитна је облепљена телефонима за притужбе на рад Хитне, ја се лично на тај телефон јављам, да ме не би лагали и све проверавам. Било је неких оправданих примедби, али је 99 % неоправданих – каже директор.