Прочитај ми чланак

Зашто је поскупео пелет?

0

Уверени да су изабрали калорично и најисплативије гориво за грејање домова, многи грађани Србије са бесом се сећају 2022. године. Пелет је тада толико поскупео да их је та грејна сезона коштала 60 одсто више него две зиме раније. То је био повод да Комисија за заштиту конкуренције спроведе секторску анализу стања конкуренције на овом тржишту. Резулати су стигли.

Укратко, сви произвођачи су се пожалили на Србијашуме од којих нису стигле очекиване количине сировине. Ово јавно предузеће, с друге стране, изгледа да је испоручило и који проценат више огревног дрвета, али је оно стигло до неких нових играча, који нису обухваћени анализом. Највећи произвођачи тако су разлику надоместили из приватних шума, где је цена била већа. У предности су били они до којих је стигло „државно дрво“.

Анализа је утврдила и да је те године порасла произвођачка маржа, па је уместо дотадашних 11, чинила 17 одсто продајне цене. Последично, на крају године су пребројали и већу зараду. Али, потрошачи су платили данак – уместо око 23.000 динара, колико је тона пелета коштала у 2020. и 2021. године, те 2022. је цена скочила на 38.000 динара, пише Форбес.

Тако је и рачуница Агенције за енергетику показала да је сезона грејања на пелет, за стан од 60 квадрата, коштало око 60.000 динара. У 2021. је отишла на 72.000, а у 2022. је коштала чак – 96.000 динара. Комисија је од Србијашума тражила разјашњење зашто су се сви произвођачи жалили на испоруку сировина.

Предузеће је навело да су захтеви били већи, да су тако повећали цену огревног дрвета, што је довело до значајног поскупљења огревног дрвета у приватним шумама. То је повећало цене послова у шумарству.