Прочитај ми чланак

Ко су затвореници из Гвантанама који ће робијати у Србији?

0

Двојица притвореника из затвора Гвантанаму на Куби пребацују се у Србију, саопштио је Стејт департмент изражавајући захвалност Србији на "великодушној помоћи".

ZATVOR U NORVESKOJ„САД су захвалне Србији што је понудила хуманитарни премештај двојице притвореника из америчког притвора у Гвантанамо беју на Куби“, истиче Стејт департмент.

Америчко министарство одбране је објавило трансфер Таџикистанца Мухамадија Давлатова и јеменског држављанина Мансура Ахмада Саад ал-Дафија, наводи се у саопштењу.

САД, како се додаје, веома цене великодушну помоћ Србије у тренутку када САД настављају са напорима да затворе притворску јединицу у Гвантанамо беју.

„Овај значајни хуманитарни гест је у складу са лидерском улогом Србије на глобалној позорници,“ наводи Стејт департмент.

Ово је први пут да се у Србију шаљу притвореници из Гвантанама, где ће после овог трансфера остати 76 притвореника.

Стејт департмент напомиње и да су сваки трансфер једногласно одобрила министарства и агенције америчке владе, а да се Србија придружила групи од 30 земаља које су од 2009. године пружиле могућност премештаја за преко 100 притвореника.

Америчко министарство одбране навело је у одвојеном саопштењу да су САД координирале са владом Србије како би трансфер био у складу са безбедносним мерама и хуманим третманом затвореника.

Њујорк тајмс пише да су ово први притвореници из Гвантанама који су пребачени у Србију после чега је у притвору у војној бази на Куби остало 76 притвореника од којих су 27 на списку за трансфер.

Двојица која су пребачена у Србију су ухваћена крајем 2001.године током рата у Авганистану и предата војсци САД која их је држала у притвору без суђења више од 14 година, пише њујоршки дневник, који наводи другачија имена притвореника него што је саопштила америчка влада.

Према писању њујоршког лица јеменски притвореник је некада „вероватно био нижи борац повезан са Ал Каидом“, али је променио начин размишљања у затвору, научио енглески и завршио курсеве потребне да добије диплому средње школе.

Од 2012, углавном се придржавао правила притвора, наводи лист.

Други је држављанин Таџикистана који је чекао на трансфер од 2009. године када су притворске власти закључиле да представља довољно ниску претњу да може да буде пребачен у неку сигурну земљу. Он је заостао у Гвантанаму зато што је закључено да не може безбедно да буде враћен у своју земљу, пише Њујорк тајмс.