Прочитај ми чланак

Ко надзире отпуштања у полицији

0
© Tанјуг/Оксина Токсић bk

© Tанјуг/Оксина Токсић bk

Београд – Око 1.400 полицајаца ће добити отказ у оквиру рационализације запослених у јавном сектору коју спроводи Министарство за државну управу и локалну самоуправу.

По којим критеријумима се спроводи рационализација у полицији Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова ни на јучерашњој конференцији за новинаре није конкретно одговорио: „Различити су критеријуми, а један на који ми као послодавац имамо право је престанак потребе за одређеним организационим јединицама службе”.

Осим што није био прецизан, министар је рекао: „Када се та радна места укину, људи се распоређују на слободна радна места. Уколико не буду нигде распоређени, након два месеца уз поштовање социјалног програма и одређених мера, уручује им се отказ”.

МУП о својим унутрашњим питањима није рад да јавно говори. Једино ко још осим унутрашње контроле у полицији може да надзире и има увид у рад овог министарства је скупштински Одбор за одбрану и унутрашње послове, којем МУП на свака три месеца доставља извештај о раду.

Марија Обрадовић, председница скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове каже за „Политику” да је рационализација у полицији релативно скоро кренула и да ће одбор пратити њен ток. Она је обећала да ће једно од питања које ће ово скупштинско тело почетком фебруара разматрати, након подношења тромесечне информације о раду МУП-а, бити и рационализација.

„Спроводиће се по критеријумима и у оквиру захтева владе за смањење броја радних места. Предлози долазе из подручних полицијских управа и верујем да колеге међусобно најбоље знају коме више није место у полицији”, казала је Обрадовићева, посланица Српске напредне странке.

Иако се у јавности чују разне критике и жалбе полицајаца и полицијских синдиката на рачун рационализације и отпуштања у МУП-у, Обрадовићева наводи да до сада овом одбору, као ни члановима појединачно нису достављене никакве жалбе ни примедбе.

„Ако их буде било, реаговаћемо”, тврди Марија Обрадовић.

Међутим, члан овог одбора из опозиције, Драган Шутановац, за наш лист је рекао да је чуо жалбе појединих полицајаца и полицијских синдиката у вези са рационализацијом и да су му се јављали искусни полицајци који су прераспоређени у ватрогасце.

„У Одбору за одбрану и унутрашње послове смо нас двојица из опозиције и немамо могућност да било шта озбиљно контролишемо”, навео је Шутановац, посланик Демократске странке.

Бивши министар одбране додао је да одбор има могућност за овакву врсту контроле, али да је већина чланова из Српске напредне странке.

„Њима не пада на памет да тако нешто ураде”, сматра Драган Шутановац.

Своје мишљење у вези са рационализацијом већ је МУП-у упутио Саша Јанковић, заштитник грађана. Омбудсман наводи да се из притужби полицајаца и писања медија сазнало да је недавно измењен акт о систематизацији у коме су предвиђена радна места на пословима „анализе ризика”, која до тада нису постојала и где је крајем 2015. године велики број запослених премештен, а да је планирано да се почетком ове године она „обришу”.

Да је радно место „анализа ризика” заправо „степеница пред отказ” сматра председник Полицијског синдиката Србије (ПСС) Вељко Мијаиловић.

„МУП је навео да само спроводи одлуке владе о смањењу броја запослених у јавној управи. Распоређивање на радно место анализе ризика је увод у отказе. Више нема слободних радних места у министарству, сва непопуњена су угашена новом систематизацијом”, кажу у овом синдикату.

Александар Бојовић – Данијела Вукосављевић / Политика