Прочитај ми чланак

ХРВАТИ ТРАЖЕ ОНО ШТО НИЈЕ ЊИХОВО: „Јадран“ градила Краљевина Југославија

0

После иницијативе хрватске владе да им Црна Гора врати познати школски брод, стручњаци поморства то оспоравају. На једрењаку обучавани морнари у четири државе, а матична лука му је 1933. био Тиват.

q

После иницијативе хрватске владе да им Црна Гора врати познати школски брод, стручњаци поморства то оспоравају. На једрењаку обучавани морнари у четири државе, а матична лука му је 1933. био Тиват.

Школски брод „Јадран“, који има дугу и бурну историју, а који припада Морнарици Војске Црне Горе, траже – Хрвати. Иницијативу да се стари једрењак уступи Хрватској, као део сукцесије имовине бивше Морнарице СФРЈ, покренула је нова хрватска влада преко свог премијера Андреја Пленковића. Та бивша југословенска република је већ 1991. године преузела петнаестак ратних и помоћних бродова и једну подморницу која се затекла између Шибеника и Сплита.

Мање је, међутим, познато да је стари једрењак једини брод који је СФРЈ наследила од Краљевине Југославије и да су на њему обучаване генерације помораца из четири државе(прва и друга Југославија, Морнарица Војске СРЈ и Морнарица Војске Црне Горе). Градња школског брода који је добио име „Јадран“ почела је 1931. године у Хамбургу, у Немачкој. Продужена је због проблема око наплате (цео посао је коштао ондашњих 8,4 милиона динара или 622.743 такође ондашњих марака) па је брод тек 16. јула 1933. стигао у Тиват, који му је одређен за матичну луку.

Нови једрењак пре Другог светског рата имао је велики број излазака изван Јадранског мора, а у Титовој Југославији само пет. Примат је, тада, преузео други, такође школски брод „Галеб“ којим је најчешће по свету пловио Јосип Броз. Током Другог рата, брод је користила италијанска морнарица, променивши му име у „Марко Поло“.

Капитулацију Италије дочекао је у једном каналу у Венецији, огољен, опљачкан, запуштен… У тиватски ремонтни центар „Арсенал“ допремљен је на ремонт 1946. и тиватски бродоградитељи су га „умивали“ све до 1949. године. На њему су се обучавали кадети Морнарице СФРЈ и прешао је више од 400.000 морских миља, обишавши готово све луке у Европи.

На свој осамдесети рођендан овај брод је имао своје последње путовање у „техничкој конфигурацији“ пре генералног ремонта. Двадесет и друго, међународно, испловивши према Барију са 49 студената и шест професора Факултета за поморство из Котора. Они су на крстарењу Јадраном имали практичну обуку из више области.

Хоће ли понос Тивта и Боке которске заувек отпловити у Хрватску, или ће, ипак, остати у матичној луци, у коју је стигао пре 83 године, остаје да се види.

ЗАВРШЕН РЕМОНТ

„Јадран“ се нашао у Тивту 1991. године и ту је и остао. На њему су се обучавали будући питомци Морнарице СРЈ, потом Војске Црне Горе. Након прославе јубилеја – осам деценија пловидбе – која је уследила пре три године, упућен је на генерални ремонт у бродоградилиште Бијела, који је недавно завршен. Лепи једрењак, дугачак 64 метра са јарболима високим 39,1 метар добио је нови мотор јачине 650 „коња“, помоћне моторе с агрегатима и другу навигациону опрему, а потпуно је уређен ентеријер и његов спољни изглед, који је остао непромењен. Црна Гора је у овај велики посао уложила 1,5 милиона евра.