Прочитај ми чланак

Књига из 1898. предвидела потонуће Титаника 1912. године?

0

Луксузни брод за који се веровало да је непотопљив кренуо је у априлу преко северног Атлантика, да би на крају ударио у ледени брег и завршио на дну океана. Али то није био Титаник, већ Титан.

Титаник је био један од највеличанственијих бродова икад саграђених. Свако је чуо за њега, а филм о потонућу овог брода нема коју престижну награду није добио. Луксузни брод за који се веровало да је непотопљив кренуо је у априлу преко северног Атлантика, да би на крају ударио у ледени брег и завршио на дну океана. Али то није био Титаник, већ Титан.

Фиктивни брод Титан је потонуо на страницама књиге Моргана Робертсона из 1898. године „Узалудност“, касније назване „Олупина Титан“.

„Овај брод је био највећи на површини океана…“, овим речима почиње књига, описујући Титан који неодољиво подсећа на Титаник, барем по књизи.

Поред сличних имена, отприлике су исте и величине, нешто је бржи и дужи Титаник. Исти број елиса (три), као и сличан број бродова за спасавање (Титан 24, Титаник 20).

Када су ове сличности откривене, Титанов творац је поздрављен као видовњак. Међутим, бивши морнар је брзо одбацио паранормално порекло његове приче, тврдећи да је књига настала из његових знања и искустава које је стекао током различитих пловидби, преноси Дејли мејл.

Он је свакако знао све те ствари, отац му је био капетан брода, а рођен је у Освигу на језеру Онтарио, навео је Џорџ Демас, историчар из града Освиго. Робертсон је још као млад свуда пратио свог оца и одмалена заволео море, да би касније и сам постао поморац. Фрустриран због нетачности у причама и романима о бродовима и поморству одлучио је да постане писац и пренесе своје знање кроз занимљиве приче.

„Узалудност“ је фиктивно дело о „плутајућем граду“, како је Робертсон описивао Титан у својој књизи.

Поред толико сличности, ипак, постоје бројне разлике између Титаника и Титана, попут пијаног официра који се бори са поларним медведом на леденом брегу, што постоји у књизи, а у причи о Титанику тога нема.

Није само ова Робертсонова књига довођена у везу са славним бродом. Британски новинар Т. Снед је тако указао на причу „Потапање модерног путничког брода“ из 1886. године и доводио је у везу са Титаником својевремено. У сасвим бизарном обрту, на крају је новинар завршио на Титанику и нестао у леденим водама океана након несреће.

„Узалудност“ није штампана у време кад је Титаник потонуо, али је онда изненада ова књига васкрсла због зараде, а Робертсон је тек нешто мало новца од тога успео да види. Упркос богатој каријери, с више од 200 кратких прича и 14 књига, он је завршио у беди и умро је 1915. године.