Прочитај ми чланак

ЕУ захтева од Србије: Породиље после три месеца од порођаја на посао!

0

Породиље у Србији ускоро би могле да буду суочене са ситуацијом да на посао крену већ по истеку трећег месеца од порођаја, уместо као до сада после навршених 11 месеци.

Ово ће се наиме десити само уколико домаће власти прихвате директиве из Европе о томе да се породиљама дозволи да саме бирају да ли ће да раде после трећег месеца или ће се одлучити да искористе своје право на одуство ради неге детета до краја.

Иако надлежни о увођењу ове одредбе размишљају само у контексту права породиље да почне да ради, уколико то жели и пре истека њеног права на одсуство, постоји могућност да се то “право” врло брзо женама обије о главу, јер би на тај начин послодавцима била остављена могућност да уцењују мајке да се на радном месту “појаве добровољно” већ после три месеца од рођења бебе.

Зоран Мартиновић, државни секретар у Министарству рада и социјалне политике истиче да нико у министарству није размишљао о увођењу овакве одредбе, али да постоје одређене интенције из Европе да се она уведе, али само као право породиља да, уколико желе, могу да раде и пре истека одсуства ради неге детета.

Он додаје да министарство тренутно са представницима синдиката, али и послодаваца ради на предлогу Нацрата измена и допуна закона о раду.

– Највећа полемика води се о захтеву Међународног монетарног фонда да се продужи време трајања уговора на одређено са досадашњих годину дана на три године. Такође расправља се и о другом захтеву ММФ о томе да послодавац не исплаћује отпремнине за раднике који су проглашени вишком запослених за целокупан стаж, већ само у сразмерном делу и за време које је провео код њега – наводи Мартиновић и додаје да су послодавци до сада злоупотребљавали институцију уговора на одређено и да је циљ министарства да се томе стане на пут.

– Чињеница јесте да је злоупотреба уговора на одређено проблем. И то не само Србије, већ и целог региона. Јер та институција је уведена као изузетак, а послодавци га третирају као правило, које се своди на то да радник ради на одређено колико послодавац хоће, а запослени је у стању да истрпи – каже Мартиновић додајући да је један од разлога због којег се размишља о продужењу рока и тај да се раднику омогући да што дуже проведе у радном односу.

Без права на регрес, топли оброк и отпремнину!
Представници синдиката истичу да никада неће пристати на измене закона, које се тичу продужења уговора на одређено време.

– Радници сасвим сигурно неће имати ни пуну плату који би имали као радници на неодређено ни регрес, топли оброк или право на отпремнину – истичу у Независном синдикату јавних служби Војводине. У овом синдикату додају да ће нови закон елиминисати и овако оскудна радничка права те да ће бити скројен по мери послодаваца, односно инвеститора који су и до сада кршили постојеће прописе.

 

(Ало)