Прочитај ми чланак

Држава нема новца за пуне плате трудница

0

Све је извесније да труднице ни следеће године неће добијати пуну плату док су на трудничком боловању, јер држава нема довољно новца.
И поред тога што се политичке странке и многа министарства залажу за то да труднице уместо 65 примају 100 одсто плате, ништа од тога није регулисано у измењеном Закону о здравственом осигурању.

Једино остаје могућност да се из буџета издвоје посебна средства, неки прорачуни су око 20 милиона евра на годишњем нивоу, за пуне плате трудницама, али то још увек није сигурно. У Министарству здравља “Блицу” је речно да ће тек у наредним изменама Закона о здравственом осигурању, који се може очекивати тек за годину дана, ово узети у разматрање. А до тада једино ће целу плату примати жене из Београда, Новог Сада, Јагодине, Зрењанина и Беле Цркве.

Нишлијка Милена Митић (38), професорка енглеског језика, каже да је радила у школи до пре два месеца, односно до седмог месеца трудноће, јер јој се није исплатило да иде на трудничко боловање.

ПУПС поднео амандман

Мома Чолаковић, шеф посланичке групе ПУПС -а, каже да су поднели амандман на Закон о буџету.

– Инсистираћемо да се у буџету издвоје посебна средства која би била намењена за пуне плате трудницама. Мислимо да је то могуће, исто као што смо и прошле године издвојили за 13 пензију за угрожене пензионере – објашњава Чолаковић.

– Иако сам могла да узмем боловање чим сам остала трудна због година живота, нисам то урадила јер бих примала 65 одсто од плате, која и овако није велика. Имала сам среће да примам на време ту умањену плату. Ипак, велика је разлика кад је плата мања за више од 10.000 динара. Не знам зашто само у Београду труднице примају 100 одсто плате? Зашто су у престоници привилеговане жене које рађају? Држава би морала да уједначи те критеријуме и да труднице у целој Србији примају целу плату – прича Милена.

Марија Милојевић Лазаревић из Крагујевца, мајка близанаца, с разлогом се пита исто. Она каже да је једино имала среће што јој је послодавац уплаћивао и трудничко и породиљско, тако да није морала да чека државу, која са исплатом касни и по неколико месеци.

– Запослена сам у Радију “Браво” у Крагујевцу, и за разлику од многих мојих пријатељица које раде код приватника и не усуђују се чак ни да затрудне, истог дана заједно са запосленима добијала сам накнаду и за трудничко, а сада и за породиљско боловање. Послодавац није чак чекао ни на новац који треба да уплати држава. С друге стране, држава није заштитила жену, посебно не труднице, јер поуздано знам да многе када затрудне постају изненада вишак и послодавац их отпушта или су присиљене, бојећи се за посао, да одустану од материнства – прича Марија.

И у министарствима финансија и рада и социјалне политике речено нам је да подржавају сваку иницијативу побољшања социјалног статуса трудница, али нисмо добили одговор да ли ће у буџету бити довољно новца за то. Иначе, до 1. јануара 2006. све труднице које су одржавале трудноћу примале су 100 одсто плате, али је то промењено за време министровања проф. др Томице Милосављевића, који је ово право укинуо због, како је тада објаснио, великих злоупотреба.

 

(Блиц)