Прочитај ми чланак

Држава не реагује на нелогичности у студирању Небојше Стефановића

0

И поред бројних нејасноћа и отворених питања како је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић стекао диплому основних студија, из Министарства просвете досад није стигла назнака да ће проверити да ли је компанија на којој је он студирао пре 20 година радила у складу са законом.

Министарство је на ранији захтев Савеза за Србију да реагује саопштило како нема основа да просветна инспекција изврши надзор над Факултетом за пословне студије Универзитета Мегатренд (на коме је Стефановић нострификовао диплому основних студија).

Из Министарства су објаснили да Закон о универзитету, који је важио у то време, није разликовао да ли се нострификација врши ради запошљавања или наставка школовања, а утврђивање испуњености услова за нострификацију дипломе вршио је орган који је спроводио поступак нострификације.

– Према одредбама тог закона, веће одговарајућег факултета је спроводило поступак нострификације дипломе, односно утврђивало еквивалентност стране школске јавне исправе, а услове и поступак нострификације ближе су уређивани статутом одговарајућег универзитета и факултета – рекли су тада у Министарству.

И док сада већ бивши власник и ректор Мегатренд универзитета Мића Јовановић остаје при томе да је све урађено по тадашњим законима, познаваоци прилика у домаћем високом образовању тврде да је и тада, као и сада, Министарство просвете кључна институција која издаје дозволе за рад високошколским установама.

Миодраг Поповић, члан Националног савета за високо образовање, каже за Данас да су, пре него што је уведена акредитација, Министарство просвете и тело слично данашњем Савету, издавали дозволу за рад свим установама које су желеле да се баве високим образовањем.

Процедура је била двостепена: најпре је верификован наставни план и програм, а потом и да ли установа има одговарајуће услове за реализацију тог плана и програма.

Чак је постојао и правилник који је прецизирао шта се под тим условима подразумева, а то су да постоји кадар, простор и опрема. Поповић каже да је овакво решење мање-више било уграђено у све законе од деведесетих година прошлог века до 2002.

Ниједан од поменута два папира Megatrend International Expert Consortium Limited у Лондону није имао у Србији. Ни у Лондону, где је основана, није била регистрована као образовна установа већ као компанија за консалтинг и финансијско пословање.

Бивши ректор Мегатренда Мића Јовановић је рекао да је компанија у Србији изводила наставу на основу дозволе тадашњег Савезног министарства за економске односе са иностранством и да је све урађено по закону.

Упркос очекивању јавности да Министарство просвете то провери и јавно саопшти шта је од свега што се појавило у медијима истина, то се није догодило.

Након што је Одбор за професионалну етику Универзитета у Београду одлучио да је докторат министра финансија Синише Малог плагијат, Министарство се у уторак огласило саопштењем у коме истичу да су за поништавање диплома магистарских и докторских студија, за које је утврђено да нису резултат самосталног истраживачког рада кандидата, надлежни универзитет, односно академија струковних студија и висока школа.

„Ове институције надлежне су и за поступак и за поништавање диплома о стеченом високом образовању и другим случајевима. На пример: када ималац дипломе није испунио све испитне обавезе у складу са законом и студијским програмом, када ималац дипломе није претходно испуњавао услове за упис на студије основних, мастер или докторских студија, или када је диплому потписало неовлашћено лице. Уколико високошколска установа утврди да постоје разлози да се нека диплома поништи, а то не уради, министар просвете прво издаје упозорење и даје јој рок од 30 дана да то учини. Уколико ни у том додатном року високошколска установа не поништи диплому, министар образује комисију чији је задатак давање стручног мишљења на основу којег се диплома поништава“, кажу у Министарству.

Додају да за дипломе које су издале неакредитоване установе, поступак по службеној дужности покреће министар, а дипломе се поништавају када се утврди да установа која је издала диплому није имала дозволу за рад. Управо ово је био повод за питање које смо упутили Министарству просвете – хоће ли министар наложити просветној инспекцији да испита да ли је Megatrend International Expert Consortium Limited имао валидну дозволу за извођење студија. Одговор до закључења овог издања Данаса нисмо добили.

Преиспитивање диплома не застарева

Весна Ракић Водинелић, професорка права у пензији, раније је рекла за Данас да нема никаквог рока у коме застарева преиспитивање диплома, било основних студија, магистарских, мастер или докторских.

– Закон о парничном поступку прописује да се може тражити утврђивање веродостојности јавне исправе, а свака диплома јесте јавна исправа и ту нема никаквог рока, али је питање ко би могао такву тужбу да поднесе, јер то не може свако да уради. Мислим да би то могло да уради Министарство просвете јер је оно дужно да врши надзор над законитошћу рада високошколских установа. Међутим, поставља се питање да ли је таква могућност реална – рекла је Ракић Водинелић, уз опаску да лично не верује да ће Министарство то урадити.

                         ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!