Прочитај ми чланак

Др Вуков: Загађеност ваздуха скраћује живот и до 10 година

0

Педијатар, алерголог и пулмолог др Александра Вуков у јутарњем програму "Пробуди се" на ТВ Нова С рекла је да је Београд у самом врху најзагађенијих градова у свету. Како је навела , честице ПМ 2,5 и ПМ 10, као и честцице буђи, олова и арсена, су врло мале и продиру дубоко у плућа.

“Имамо наравно и честице гасова, попут угљен моноксида, сумпор диоксида и азот диоксида… На основу њих се дају препоруке за боравак на отвореном”, рекла је др Вуков.

Foto: Printscreen; dr Aleksandra Vukov

Она је навела да висока концентрација штетних честица није добра, јер се оне обично задржавају у горњим дисајним путевима, а гасови продиру дубље и праве хроничне болести плућа.

“Ми када смо напољу изложени смо тој већој концентрацији штетних материја. Дуже време које проводимо напољу је и већа могућност да ћемо то удахнути и да ће се то тамо негде акумулирати. Честице тешких метала, на пример арсена, када уђу у органиам оне трајно ту и остају. То значи да ћемо тај штетни ефекат видети после одређеног низа година, десетак или више”, рекла је др Вуков.

Она је додала да осим што могу да доведу до плућних болести, могу изазвати проблеме и са кардиоваскуларним органима.

“Бављење спортом напољу да, али не у јутарњим и вечерњим сатима, када је највећа концентрација тих штетних материја. Тада дубоко дишемо и оне се не задржавају у горњим дисајним путевима, већ у плућима”, истакла је др Вуков.

Она је навела да што се тиче коронавируса ми другачије реагујемо, а плућа која су на било који начин изиритирана су остељивија за све, па и за коронавирус.

Др Вуков је додала да са честицама чађи и прашине и свега што постоји у ваздуху улазе и алергени и може да дође до погоршања код особа која већ имају проблема са њима.

Упитана колико се загађење одражава на наш животни век, она је навела:

“Постоје озбиљне студије у свету и дају цифре које баш нису оптимистичке – од пар до десетак година краће за људе који живе у срединама где је загађеност ваздуха веома висока”.