Прочитај ми чланак

Дозволите да постанемо мајке: Претња протестом испред Владе због границе за ВТО

0

Разочаране, бесне, тужне, жене старије од 43 године неуморно чекају одлуку здравствених власти да званично помере старосну границу за улазак у процес вантелесне оплодње (ВТО) на 45 година, као што је Републички фонд за здравствено осигурање најавио још 28. марта, седам дана пре избора. После текстова објављених на нашем порталу, о овом проблему са којим се суочавају све жене које желе да постану мајке, а имају 43 године, коментари не престају да стижу.

„У јулу пуним 43 године и губим право на ВТО, на мишиће смо прошли комисију за пету вантелесну оплодњу, коју смо заказивали у сред прошле вантелесне, јер смо претпостављали шта ће бити са тим предлогом РФЗО-а. Нажалост, били смо у праву. Још увек нема одлуке, а ми чекамо и време нам пролази. Оно што ме додатно брине и љути је све већи број текстова и телевизијских емисија, у последње време, на различитим медијима, у којима се само прича о томе како жене које имају преко 42 године, немају шансе за здраву трудноћу. Јасно је која је порука и зашто се форсирају овакве теме“, написала нам је читатељка Александра.

Срамота, безобразлук и неодговорност надлежног министарства је бескрајна, слажу се све жене које чекају да им се пружи шанса да постану мајке.

“Много сам бесна јер не могу ништа да учиним. Чекамо од пролећа и ево стиже лето, а онда ће сви они, укључујући и лекаре, на годишње одморе, а нису донели званичну одлуку о померању старосне границе за ВТО”, љутито је за Нова.рс испричала Марија Жикић (44) из Београда, која је путем ВТО неколико пута остала трудна, али је нажалост изгубила плод.

Она стрпљиво чека измену Правилника у РФЗО-у, који зависи од одлуке Министарства здравља, јер је после више неуспешних покушаја, са 43 године изгубила право на нове процесе о трошку осигурања.

“Лако је кад неко има 30 година и неограничен број покушаја, може и да сачека, али ја не могу. Имала сам више покушаја о трошку осигурања, било је важно да што пре и што боље изаберем установу и лекара, а то траје. Сваки пут се пролази кроз папирологију, то увек тражи стрпљење и енергију, а време пролази. До пре два месеца била сам очајна у жељи да постанем мајка, али већ помирена са судбином да се то можда никада неће десити. Онда сам чула да ће Фонд одобрити подизање старосне границе до 45 година. Иначе, у августу пуним 45 и надам се да ће ускоро променити

Правилник, како бих могла да пробам бар још једном. Не знам зашто је толико времена потребно да се озваничи ова одлука и шта и кога чекају?” пита Марија.

Ово је скандалозни потез државе, каже наша читатељка Јадранка Секарић, која 22. јула пуни 45 година. Она ће, после тог датума, нажалост изгубити право да уђе у процес вантелесне оплодње (ВТО) о трошку здравственог осигурања, ако држава закасни са званичним одобрењем за повећање старосне границе за улазак у ову процедуру.

„Не могу да прихватим да они тргују овим питањем, које некоме, попут мене, значи све у животу. Чекање нас убија. Не знамо колико им још времена треба да донесу одлуку, а нама је сваки дан злата вредан. Подсетићу јавност да је у јуну 2020. такође седам дана пред изборе, померена старосна граница за ВТО са 41 на 43 године. Комисије су тада одмах почеле да примају жене и укључују их у процедуре. Шта је сада проблем, не разумем?” пита Јадранка.

Свесна сам да је моја шанса мања него код млађих жена, јер године значе, али нису пресудне, признаје она.

“Зато сад молим, дајте ми шансу, плачем сваки дан, покушавам да се смирим, да будем стрпљива, али време не могу да зауставим”.

Читатељке сматрају да политичарима служе за поткусуривање.

“Политичарима добро дођемо за јефтине политичке поене. Упорно се у јавности прича како мени и свим женама, ВТО држава даје бесплатно, а више од 300.000 динара годишње мени моја фирма уплаћује за доприносе. За све ове године колико радим, зарадила сам за бар још два покушаја ВТО” наглашава Јадранка.

Ако се нешто не промени у року од неколико дана, Јадранка је спремна на протест.

„Изаћи ћу са свим женама, које чекају ВТО, пред Владу. Нећемо се померити док не донесу званичну одлуку о подизању старосне границе за ВТО, као што је обећано крајем марта. Зашто жене у Војводини имају то право, а ми рођене Београђанке смо дискриминисане, као и жене у Шумадији? Какав је ово циркус од државе, ако у сваком граду важе различита правила?” пита Јадранка.