Прочитај ми чланак

БРНАБИЋКА ДАЛА МИГРАНТИМА ДРЖАВЉАНСТВО јер један од њих уме да црта

0

И док Срби са Косова са нашим пасошима Кординационог центра су и у самој српској држави третирани као грађани другог реда, дотле опетована геј премијерка Ана Брнабић дели пасоше мигрантима из Авганистана иако они не знају ни српски језик.

Хуманом дечаку Фархаду Нурију и његовој породици решења о држављанству уручила председница Владе. Брнабић: Ово је гест свих српских грађана који су показали људско лице према мигрантима.

Фархад Нури, племенети дванаестогодишњи дечак из Авганистана, није више мигрант у Србији. Овај малени, талентовани сликар је српски држављанин. И не само он, већ и његова породица: двојица браће и родитељи.

Решење о пријему у држављанство уручила им је, у четвртак, на свечаности у Влади Србије, председница Ана Брнабић.

– Ово није гест председника, ни Владе. Ово је гест свих грађана Србије који су показали људско лице према мигрантима – казала је Ана Брнабић.

– Сви ми треба да отворимо врата, руке и срце за људе који су погођени несрећом и да им омогућимо да овде нађу дом за себе.

Тако је стављена светла тачка на једну мигрантску судбину породице која је, после месеци безнађа и хода од далеког завичаја, уточиште потражила и нашла у Србији. Сада породица има два завичаја. Овај, овде, који је пожелела, и онај, који је понела у живим сликама страха и сиромаштва. Тамо им је остао трошан дом, а у сећању маленог Фархада само врата кроз која је изашао и на којима је остао његов летећи змај. И лутке његове браће Фарзада и Фармаза.

– Само се сећам тих врата, а можда ћу се сетити још нечега… Било је страшно кад смо одлазили, а морали смо – казао нам је Фархад Нури.

Прва адреса, после месеци и месеци трагања на путу спаса, како су нам испричали чланови породице Нури, била је Грчка. Кампови и прихватилишта у којима је Фархад овладао језиком земље из које се са родитељима упутио према Србији, као и већина његових сународника. Успут је научио енглески, али и открио да је талентован за – сликарство. Ту своју жицу распрео је управо надомак престонице Србије, у прихватилишту за мигранте, у Крњачи. Овде је, прошле године, привукао пажњу јавности својом хуманом мисијом да цртеже, своје дечје радове заложи за лечење дечака Немање Данчевића. Продавао је Фархад своје радове и целу суму уложио како би помогао да Немања оздрави.

– Најважнија је помоћ за живот. Живот је највреднији – говорио је Фархад. – Срећан сам што једном српском дечаку могу да помогнем, јер су и нама у Србији помогли.

Хумана мисија малог Авганистанца је одјекнула. У августу протекле године њега и његову породицу примио је председник Србије Александар Вучић. Лице дечака које је природа извајала најлепшом, бојом људскости, превагнула је да њему и његовој породици председник Вучић понуди држављанство Србије. Мада су они одлучили да им коначно уточиште буде – Швајцарска. Прихватили су Нурији понуду да буду држављани Србије. Допала им се земља у којој су нашли уточиште. Храбрила их топлина овдашњих људи. Фархад се уписао у школу „Олга Петров“, у Падинској скели. Научио је српски. На српском је, по личној жељи, у четвртак је и разговарао са председницом Владе, после свечаног уручења решења о држављанству. Пожелео је да му родитељи добију посао, да имају дом. Искрено, отворио је дечју душу, да му је математика проблем и најавио:

– На лето ћу да приредим велику изложбу својих радова – казао је. – Волим животиње и оне ће бити на мојим цртежима.

На поклон је добио прибор за цртање, а његова браћа лопте.

Свечаности доделе држављанства Фархаду и његовој породици присуствовали су и министар унутрашњих послова Небојша Стефановкћ, градски менаџер Горан Весић и комесар Комесаријата за избеглице и миграције Владимир Цуцић.

СВА ПРАВА, АЛИ И ОБАВЕЗЕ

Породица Нури сада има сва права, али и обавезе као сви држављани Србије, казао је, после доделе држављанства, комесар Цуцић.

– Они ће, као уписани међу држављане Србије, сада лакше до радне књижице и стамбеног збрињавања. Лично сам поносан због овог чина који потврђује да племенитост грађана Србије узвраћа на племенитост припадника других народа, без обзира на околности у којима је овај чин изнедран.

ЦРТАМ СВОЈА ОСЕЋАЊА

На цртежима и сликама дечака Фархада Нурија, он потискује сећања на пут који је прошао.

– Сада цртам своја осећања која ме покрећу и која ми помажу – каже нам Фархад. – Ту су људи које срећем и којима сам захвалан.