Прочитај ми чланак

Бивша директорка Музеја признала да је незаконито мењала уговоре радницима

0

Након многобројних радника који су због незаконитих уговора и мобинга бивше директорке Мире Ниношевић тужили лесковачки Музеј и добили те судске спорове вредне 3 милиона динара, против бивше директорке те културне установе приватне тужбе поднела су и два радника који су је оптужили да је мењала њихове уговоре, смањила им плату и померила их са радних места за које су стручни. Пошто је признала кривицу, лесковачко Основно јавно тужилаштво наложило је Ниношевић да у хуманитарне сврхе уплати 50.000 динара.

Према званичним подацима, од 2011. године до прошлог фебруара пред Основним судом у Лесковцу поднето је чак 77 тужби радника, а најчешћи разлози за тужбе били су незаконити анекси уговора, али и мобинг бивше директорке Мире Ниношевић.

Многи радници померани су са својих радних места на нека за која нису стручни, али и са нижим коефицијентом и мањом платом. Двојица њих решили су да због дешавања из 2019. године покрену приватну тужбу против тадашње директорке. У јануару ове године Ниношевић је признала кривицу, а Основно јавно тужилаштво донело је решење да казну од 50.000 динара уплати у хуманитарне сврхе и то у наредних 5 месеци.

Бахатост бивше директорке Народног музеја грађане кошта три милиона

– Из кривичне пријаве произилази да се осумњичена дана 23. 4. 2019. године свесно није придржавала закона и тиме оштетила двојицу радника и ускратила права која им припадају. Она је оштећенима доставила нове понуде за закључење уговора о раду и закључила нове анексе уговора којима су исти са радних места сарадника за културно-образовну делатност и протокол, звањем кустоса и утврђеним коефицијентом за обраду плате од 17,30 премештени на радна места која не одговарају њиховим стручним спремама и и радним способностима – стоји у судском решењу.

Њима су укинута звања кустоса и умањени коефицијенти за обрачун и исплату плата.

За разлику од прошлог пута када није желела да коментарише оптужбе запослених, након бројних позива новинара Јужних вести, Ниношевић се јавила поруком само да тренутно није у Србији.

Бившу директорку Миру Ниношевић радници су оптужили раније и да је склапала сумњиве уговоре са адвокатима, а када су новинари Јужних вести истраживали број тужби, Ниношевић о томе није желела да говори, већ је тада тражила да се пише о наградама, пројектима и лепим стварима у којима учествује лесковачки Народни музеј.