Прочитај ми чланак

Аутономаши у паници због ћирилице у Новом Саду

0

Заменица покрајинског омбудсмана каже да ће новосадске власти морати, поред ћирилићних назива на градским аутобусима, поставити и називе на мањинским језицима.

Ева Вукашиновић за данашњи новосадски „Мађар со“ казала да ће исто то градске власти морати учинити и са називима улица у Новом Саду.

Градске власти су у недељу саопштиле да ће дисплеји који на градским аутобусима показују којим правцем возе убудуће бити исписани само ћирилицом.

Вукашиновићева сматра да су власти на тај начин прекршиле прописе о службеној употреби језика и писма. У Новом Саду у службеној употреби су српски, мађарски, словачки и русински језик.

„Када већ говоримо о томе да је према Уставу службено писмо у случају српског језика ћирилично, онда изволите поштујте и остале прописе“, поручила је заменица покрајинског омбудсмана.

Објаснила је да то значи да би на дисплеју показивач смера требало да се појави тако да се после ћириличног писма, по абецедном реду, натпис истакне и на језицима који су у службеној употреби.

Вукашиновићева је навела да је послала допис новосадском Јавном градском саобраћајном предузећу и затражила да се изјасне о овоме.

„Одлуку о службеној употреби језика треба примењивати, она није само украс и саобраћајно предузеће ће морати да прибави такве дисплеје на којима ће се наизменично мењати и бити читљив текст на српском и на осталим језицима“, рекла је Вукашиновићева.

Подсетила је и да службена употреба језика није регулисана само Уставом и законима, него и различитим међународним споразумима, као и Европском повељом о регионалним или мањинским језицима, чији је Србија потписник.

Додала је да је започела и контролу натписа са називом улица у граду и навела да има и латиничних и ћирилићних табли са називом улица, али да нема оних које су исписане на мањинским језицима.

Вукашиновићева је рекла да ће захтевати од градских власти да се називи улица истакну и на мањинским језицима, „када се већ позивају на законитост“.

 

(Бета, фото: Р.Гетел)