• Почетна
  • ДРУШТВО
  • ХАШКА ПРЕСУДА КАРАЏИЋУ: Веће се није уверило у постојање геноцидних намера
Прочитај ми чланак

ХАШКА ПРЕСУДА КАРАЏИЋУ: Веће се није уверило у постојање геноцидних намера

0

Хашки трибунал у 14 сати почео је изрицање првостепене пресуде првом председнику Републике Српске Радовану Караџићу (71) поводом оптужби за ратне злочине и геноцид у Босни и Херцеговини од 1992. до 1995. године. Караџић је ухапшен у јулу 2008. године, а терети се за геноцид, умешаност у геноцид, ликвидације, убиства, кажњавања, депортацију, нехумане акте и остале злочине почињене према Муслиманима, Хрватима и осталим цивилима – несрпском становништву у Босни и Херцеговини током рата у тој бившој југословенској републици.

 

14.57 – Следећа тачка: Узимање талаца војника Унпрофор-а

Нова тачка на реду Већа.

14.55 – Караџић осуђен за злочин против човечности у Сарајеву

Веће закључује, као и за Младића, да је Караџић био кључан за нападе у Сарајеву и да они не би били извршени без њега.

„Намеравао је да изврши убиство и шири терор по Сарајеву. Караџић сноси кривичну одговорност за убиство, противправни напад и злочин против човечности“, рекло је Веће.

14.45 – Сарајево гранатирано са намером да се терорише цивилно становништво

Када је реч о гранатирању Сарајева, Веће је констатовало да је намера Сарајевско-романијског корупса била да гађају цивиле и корсите неселективну и претерану ватру.

– Сарајевоско-романијски корпус је гранатирао Сарајево са намером да терорише цивилно становништво. Веће костатује да је у сред те кампање рањено и убијено на хиљаде цивила. Сви цивили који су живели у граду претпрели су силни страх, велике муке, никада нису знали када ће се наћи на мерти Сарајевско-рамнијског корпуса – саопштило је Веће.

Веће је закључило да је на град пало хиљаде граната: на болнице, пијаце и друга места на ком се окупљало цивилно становништво.

„Јединице су бациле и авио-бомбе, које у то време није било испитано, па је то било врло неселективно. Ова пракса наставила се преко 3 године. Имајући у вуду трајање, намера им је била, веће пресуђује, да гађају цивиле.

14.26 – Изрицање пресуде прати се и у Поточарима

У поточарима су се окупиле бројне новинарске екипе како би пратиле изрицање пресуде Радовану Караџићу.
14.24 – Нема доказа за геноцидну намеру у 7 општина

Нема довољно доказа да је почињен геноцид у општинама Братунац, Прејдор, Власеница, Зворник, Сански мост, Фоча и Кључ.

– Веће се није уверило да је у тим општинама постојала геноцидна намера код оптуженог за уништење бошњачких Хрвата и Муслимана.

Како су навели, постојала је намера да се делимично униште групе Муслимана и Хрвата, али нема довољно доказа из којих се може закљутити да је у тим општинама почињен геноцид.

14.20 – „Српске снаге су починиле убиство и злочине против човечности“

„Жртве су убијане у масовним погубљенима, такође су и стрељане у заточеништву, у другим случајевима умирале су жртве као последица тешких премлаћивања. За 26 инцидената у оптужници доказано је убијање масовних размера. Биране су жртве на основу идентитета, односно муслимане и хрвате. Схоидно томе, веће закључује да су припадници српских снага починили убиство, истребљење, депортацију, присилно премештање, као злочине против човечности“, рекао је судија О-Гон Квон.

14.15 – „Затвореницима је недостајало и воде и хране“

„Затвореницима је недостајало воде и хране, мучење и премлаћивање било је уобичајено. Босански муслимани и хрвати били су потврдгнути и силовањима и другим делима, чиме су им нанесене тешке патње, душевне и физичке. Били су коришћени као живи штит. Након протеривања, имовину су одузимале власти босанких срба. У многим општинама, српске снаге су спровеле уништавање имовине, више џамија, католичких цркава, у Братунцу, Фочи, Новом граду, Приједору, између осталих“, рекао је предесавајући.

14.10 – Веће суда: Систематско протеривање се дешавало у Босни и Херцеговини

„Чак 499 дана је Веће саслушавало 434 сведока, поред тога Веће је примило доказе 152 сведока у писаном облику, 11.469 писаних доказа на више од 48.000 страница“, рекао је судија О-Гон Квон који преседава судским већем

„Веће закључује да је огорман број Муслимана и Хрвата присилно расељен из својих домова у друге делове БиХ. Веће констатује да су жртве биле присиљене да оду јер су српске снагре заузеле градове. Друге жртве су прво ухапшене, а затим затворене и транспортоване ван општина. Босански муслимани и хрвати уклањани су с положаја“, рекао је О-Гон Квон.

Извор: Блиц