Прочитај ми чланак

Парастос жртвaма усташког масакра у Глини

0

ЗАГРЕБ – У месту Глина на Банији данас је служен парастос за више од 1.200 Срба које су у два наврата, крајем јула и почетком августа 1941. усташе побиле у глинској Цркви рођења пресвете Богородице.

Парастос за преко хиљаду Срба с подручја Глине и Вргинмоста у Цркви рођења пресвете Богородице, пред неколико десетина верника међу којима су били и представници Срба на челу са замеником градоначелника Ђуром Стојићем, служили су парох глински протојереј Слободан Дракулић и парох војнићко-коларићки, јереј Жељко Видаковић.

У обраћању присутнима, протојереј Дракулић нагласио је да би се скоро сваког дана могла обележавати годишњица неког страдања православних Срба. "Због тих страдања Срби су у крајевима где су били у већини постали
малобројни, па се понегде свели и на неколико душа", рекао је Дракулић.

Свештеници Дракулић и Видаковић служили су помен и код костурнице жртава на глинском православном гробљу коме је, као и парастосу у цркви, такође присуствовало неколико десетина верника из Глине, али и Петриње и Загреба, укључујући и представнике Срба с подручја Глине.

Tом приликом Дракулић је подсетио да је на месту костурнице била капела Св. Георгија коју су усташе уништиле у рату, као и на иницијативу да се на спомен обележју постави православни крст. У два покоља у глинској цркви, 29. и 30. јула и 4. и 5. августа 1941. године, убијено је преко 1.200, а према неким проценама и више од 1.700 Срба који су довођени с подручја среза Глина и Вргимност.

Једини који се спасао био је Лјубан Једнак који је касније дао сведочанства да су усташе након масакра цркву спалиле, а након Другог светског рата на њеном месту је саграђен спомен дом испред кога су постављене табле с именима побијених.

Након акције хрватске војске "Олуја", у којој је из Хрватске протерано неколико стотина хиљада Срба, тај спомен дом мења име у Хрватски дом, а табле с именима се уклањају. Представници Срба на челу са Српским народним већем, као и
невладине организације и велики број истакнутих појединаца као што су публициста Славко Голдштајн и ФилозоФ Предраг Матвејевић траже да се врати старо име дома, као и да се сећање на тај злочин достојно обележи.

Подсетимо и да су 12. и 13. маја 1941. усташе код села Прекопа побиле преко 400 мушкараца из Глине, највећим делом Срба уз један број Јевреја, као и да су у оближњем селу Банском Грабовцу 26. Јула побије 1.285 мушкараца тог и околних села.
Постојећа Црква рођења пресвете Богородице саграђена је 1963. године неколико десетина метара даље, а након "Олује" није претрпела значајнија страдања.

(Танјуг)