Прочитај ми чланак

ВЕЛИКА ПЉАЧКА НА СТРУЈИ Смењено 15 директора, ЕПС оштећен за десетине милиона евра

0

Електропривреда Србије опљачкана је за више десетина милиона евра, због чега је смењено више од 15 руководилаца "ЕПС Снабдевања", а на помолу су и кривични поступци.

g

Фото: Stock photo / Promo

Електропривреда Србије опљачкана је за више десетина милиона евра, због чега је смењено више од 15 руководилаца „ЕПС Снабдевања“, а на помолу су и кривични поступци.

Како ексклузивно сазнаје „Блиц“, у једној од највећих афера која је икада протресла ово јавно предузеће откривено је да је руководство „ЕПС Снабдевања“ увећавало индекс за прорачун струје за велике и државне купце, додавајући још два броја иза децимала дефинисаног износа, чиме је ЕПС губио многобројне послове на тендерима, јер је струја била скупља него код других понуђача, а пре свега код једне приватне фирме која је добијала послове.

Фактички, цена струје је увећавана супротно утврђеном ценовнику, због чега је ЕПС био неповољнији на тендерима, па су у 2016. години изгубили чак 1.500 мерних места и близу 300 великих и државних купаца. Ти купци су углавном завршили код приватне фирме „Проенерџи БГД“, ћерке фирме „Проенерџи Хрватска“, чија је матична кућа „Езпада“ из Чешке. „Проенерџи БГД“ је од ЕПС увек на тенедерима био повољнији управо за та два додата броја иза децимале. Све ово дешавало се у време док је на челу ЕПС-а био Александар Обрадовић, а директор „ЕПС Снабдевања“ био је Драган Јеремић.

Због сумње да се ради о организованој групи која је нанела штету од више десетина милиона евра, цео случај преиспитује МУП, а о свему овоме обавештени су и најодговорнији људи у земљи.

Милорад Грчић, в. д. генералног директора ЕПС, због свега овога је сменио 15 руководилаца „ЕПС Снабдевања“, међу којима су Војин Трифуновић, руководилац заједничког пројекта ЕПС групе, Зоран Милашиновић, директор сектора продаје за стратешке купце, Горан Богдановић, шеф службе за куповину енергије, Борис Мандић, директор Сектора за комерцијално планирање и понуде, Млађен Милешевић, водећи менаџер продаје, Вукашин Јеремић, водећи стручни сарадник за крајње кориснике. Онај за кога се сумња да није безгрешан у целој овој операцији је и Драган Јеремић, бивши директор „ЕПС Снабдевања“, који је још претходно смењен и отишао је из компаније.

j

Фото: А. Станковић / РАС Србија

Извор „Блица“ из „ЕПС Снабдевања“ тврди да је код њих данима опсадно стање, да се све чешља, а да је овај скандал откривен случајно.

– Затражена је анализа о узроку одлива огромног броја великих и државних купаца у 2016. години и зашто их је већина отишла у „Проенерџи БГД“, који је имао нижу цену од ЕПС. То је било нејасно, јер је наша тржишна цена по методологији за обрачун струје најповољнија.

Ипак се испоставило да није, јер је анализа показала да је неко прекрајао цене које је усвојио Извршни одбор у септембру 2015, и то тако што је додавао још два броја на усвојене децимале.

Примера ради, званична цена за једну од ставки је 1,01 динар, али она по којој је на тендерима нуђена продаја је 1,0125. Тако је урађено код већине параметара, чиме је наша цена била већа од конкурената. Ми смо због тога губили на тендерима. Постоје индиције да је неко обавештавао „Проенерџи БГД“, који је увек управо за разлику у правом и износу са додате две децимале имао ниже цене – тврди наш саговорник.

g

Фото: Графички студио / РАС Србија

Он додаје да сумњу да се ради о организованој пљачки подгрева и набавка софтвера за вођење евиденције и обрачун струје.

– Постоје индиције да је намерно набављен овакав софтвер, који није био компатибилан систему, и плаћен је 1,5 милиона евра, да би се обрачун радио ручно, чиме су несметано могли да спроведу превару. Додатну сумњу изазива и то што корени фирме „Проенерџи БГД“ иду ка Чешкој, односно фирми „Езпада“, са којом је бивше руководство имало добру сарадњу и од њих су куповали струју – објашњава наш извор.

Зид ћутања у електропривреди

Од одговорних у ЕПС-у, укључујући и в. д. директора Милорада Грчића, „Блиц“ је покушао да добије и званичне информације о овом случају. Међутим, наишли смо на зид ћутања и нељубазност, јер нико није желео да разговара на ову тему.