Прочитај ми чланак

Зеленски поново моли за помоћ: Руске трупе се смеју и ‘лове’ Украјинце

0

Ексклузивни интервју: Украјински председник каже да је одлагање употребе западног оружја на циљевима унутар Русије коштало живота

Одлагање Џоа Бајдена у санкционисању употребе западног оружја против циљева у Русији оставило је снаге Кремља да се смеју Украјини и да су у стању да „лове“ њен народ, рекао је Володимир Зеленски за Гардијан.

У широком интервјуу у Кијеву, украјински председник је рекао да је двосмисленост Беле куће коштала живота и позвао је америчког председника да превазиђе своје вишегодишње бриге о могућој нуклеарној „ескалацији“ са Москвом.

 

У четвртак увече се показало да су, после месеци лобирања, САД предузеле мали, али симболичан корак – и по први пут дозволиле да војска Кијева користи оружје америчке производње за пуцање унутар Русије у одбрани града. оф Кхаркив .

Али у свом интервјуу за Гардијан, Зеленски је јасно ставио до знања да треба да буде у стању да користи „моћно“ оружје дугог домета које би могло да погоди мете унутар дубоке руске територије – црвену линију коју је Бела кућа одбила да подигне.

САД, како је рекао, треба да „више верују у нас“.

Без овог зеленог светла, Зеленски је рекао да ни други савезници, попут Велике Британије, можда неће дозволити Украјини да користи своје оружје дугог домета. „Верујте нам, морамо да одговоримо. Они не разумеју ништа осим силе. Нисмо ни прва ни последња мета“, рекао је он о Русији.

„Мислим да је апсолутно нелогично имати [западно] оружје и видети убице, терористе, који нас убијају са руске стране. Мислим да се понекад само смеју овој ситуацији“, рекао је он. „То је као да идете у лов на њих. Лов на људе. Они разумеју да можемо да их видимо, али не можемо да допремо до њих.”

Зеленски је такође рекао:

  • Ново америчко оружје још увек није стигло у довољним количинама за опремање додатних украјинских бригада на североистоку, где Русија напредује.

  • Владимир Путин је био сличан Адолфу Хитлеру, рекавши: „Путин није луд. Он је опасан, што је много страшније.”

  • Он је затражио од бившег британског премијера Бориса Џонсона да лобира код Доналда Трампа уочи гласања у америчком Конгресу у априлу да одобри 61 милијарду долара помоћи Украјини, чему су се противили тврдодесни републиканци.

  • Лидер британских лабуриста Кеир Стармер, кога је упознао у Кијеву прошле године, био је „добар момак“. Он је, после паузе, додао: „Риши [Сунак] је такође добар момак.

    Изјаве Зеленског уследиле су у тренутку када је Бајденова администрација у четвртак попустила своју дугогодишњу политику забрањујући Украјини да користи америчко оружје против циљева унутар Русије. Дао је дозволу Украјини да узврати ватру – али само у близини Харкова, где Москва води нову офанзиву.

    Одлука омогућава Украјини да користи артиљерију Химарса коју испоручује САД за нападе на руске војнике и центре команде и контроле. Портпарол Зеленског за штампу, Сергеј Никифоров, поздравио је потез САД. Он је за Гардијан рекао: „То ће значајно повећати нашу способност да се супротставимо руским покушајима да масовно пређу границу.

    Али Бела кућа је инсистирала да се њена политика забране дубљих удара није променила. Украјина и даље неће моћи да користи систем Атацмс дугог домета у Русији, наводи се у саопштењу.

    Говорећи у свом председничком штабу, Зеленски је јасно ставио до знања да жели да користи оружје дугог домета попут пројектила Сторм Схадов произведених у Великој Британији. Он је рекао да, упркос извештајима који говоре супротно, Велика Британија није дала „100% дозволу“ да то учини. Ни смена у четвртак неће променити позицију

    У стварности, Даунинг стрит чека Американце, сугерисао је Зеленски. „Два пута смо покренули ово питање. Нисмо добили потврду од њега [Дејвида Камерона, министра спољних послова]“, рекао је он.

    Коначна одлука Велике Британије и других партнера зависила је од „консензуса“, ​​при чему је позиција у Вашингтону кључна, рекао је он. „Знате како то функционише“, рекао је.

    Бајден је дуго био забринут због ризика од директног нуклеарног сукоба са Москвом. Амерички председник ће вероватно прескочити мировни самит у Швајцарској следећег месеца, који је организовао Зеленски. Упитан да ли се осећа разочараним од стране САД и њиховог руководства, он је одговорио: „Мислим да морају више да верују у нас.

    Десет земаља је дало подршку укидању „црвених линија“. Француски председник Емануел Макрон показао је своју подршку у среду, рекавши да би Украјина могла да употреби француске ракете дугог домета против непријатељских руских војних локација.

    Прошле недеље Русија је употребила навођене бомбе да убије најмање 25 цивила у Харкову. Ипак, Украјини није било дозвољено да пуца на Русију, рекао је Зеленски. Нити је имала довољно конвенционалног наоружања да опреми резервне бригаде, које би могле бити распоређене да потисну Русе.

    „Нико никога не оптужује“, рекао је он. „Ми смо ту где јесмо. Боримо се, и ратујемо, а не на почетку. Зато сваки дан треба да нађемо излаз из ситуације.”

    Зеленски је напоменуо да западне земље у миру имају „различите приоритете“ и, разумљиво, не деле украјински осећај егзистенцијалне хитности. То је значило да би „дијалог“, а не акција, могао бити фрустрирајући. „За нас је време наш живот“, рекао је. „Ако не одете за минут [у склониште], можете бити мртви. Стога је однос према времену потпуно другачији.”