Прочитај ми чланак

Заробљени сами у хотелу на Малдивима и тврде да то није рај

0

Новопечени брачни пар из Јужне Африке, Оливиа (27) и Раул (28) Де Фреитас, су 22. марта отпутовали на медени месец на Малдиве. Планирани пут од шест дана, претворио се међутим у неизвесну агонију. Њих двоје и данас су у овој острвској држави, заглављени због коронавируса, који им је онемогућио повратак кући.

Егзотика и рајска лепота природе коју Малдиви поседују, иначе је магнет за младе брачне парове који на овим острвима прослављају своје венчање и уживају у првим данима брака. Тако су размишљали и Оливиа и Раул. Еуфорични и расположени уживали су првих неколико дана у одмаралишту са пет звездица на Малдивима, које чини више од хиљаду ситних, идиличних острва у Индијском океану. Међутим, уместо шест, њихов одмор продужен је на 15 дана, а можда ће бити и дужи. Последњих дана, они са спакованим коферима, чекају авион који ће их одвести кући, пише Њујорк Тајмс.

Foto:Olivia Raul De Freitas/

О продуженом меденом месецу Оливиа каже:

“За нас је ово екстраваганција!”

Све је почело половином марта, када су се спремали да крену, а свет се затварао, у страху од пандемије.

Затварају се аеродроми

Иако су стигли на једно од најлепших дестинација на свету, пар је био забринут због пандемије коронавируса, која је широм планете ограничила путовања. Међутим, њихов туистички агент их је уверавао да ће, без обзира на политику која се води у свету, сви грађани Јужне Африке бити враћени кући после одмора.

“Само напред и супер се проведите”, рекао им је.

Већ у среду, четири дана након што су стигли, до њих двоје стигло је обавештење, да ће аеродроми њихове земље бити затворени до поноћи у четвртак. Лет за Јужну Африку траје пет сати до Дохе, па три сата до Катара, а затим девет сати до Јоханесбурга, чак и да су кренули у том тренутку и да не буде никаквих компликација, не би стигли пре затварања аеродрома.

Свет изван рајског хотелског комплекса на Малдивима се зауставио. Неколико других гостију, из хотела, који су стигли недељу дана пре њих, успели су да отпутују назад у своје земље. Последњи који су отишли, неколико Американаца, морали су да добију дозволу за лет прво у Русију, да би потом могли да се врате у Сједињене Америчке Државе.

Оливиа и Раул изнајмили су глисер којим се за сат и по стиже до главног острва и окушали су срећу на аеродрому. Међутим, Малдиви су такође најавили блокирање аеродрома отприлике у исто време, и забранили долазак туриста. Брачни пар из Јужене Африке, схватио је да, ако напусте ово летовалиште, можда им неће бити дозвољено да уђу у своју земљу, па су одлучили да остану.

Паника у рају

Иако су били у такозваном рају, ухватила их је паника јер одатле не могу да мрдну. За помоћ су се обратили јужноафричком конзулату на Малдивима и најближој јужноафричкој амбасади на Шри Ланки. Представник им је путем телефона рекао да постоји још 40 других Јужноафриканаца на Малдивима, и да се могу вратити кући једино ако ангажују приватни авион, о свом трошку, за 104.000 долара.

“Можете поделити трошкове,” рекао им је.

Међутим, влада се у међувремену повезала са 20 људи и многи од њих нису могли или нису желели да плате авион, за разлику од осталих. Након вишедневних разговора између представника Јужне Африке и малдивског Министарства спољних послова, лет још увек није одобрен.

До недеље су Оливиа и Раул, били једини гости у летовалишту “Циннамон Велифусхи Малдиви”, у којем иначе у овом доба године, буде и до 180 гостију (цене ноћења су од 750 долара па навише). Осим њих двоје и особља хотела, није било нигде никога. Овај пар уживао је краљевске привилегије, владара који не смеју да наспуте своје острво.

Привилегија заробљених краљева

Њихови дани били су дуги и лењи. Спавање, пијуцкање коктела, лежање поред базена, и тако сваки дан изнова.

Због њих двоје, јединих гостију, особље овог одмаралишта не може да оде кући. Читав програм хотела се неометано одвијао зарад само двоје људи. Прописи на Малдивима су такви да влада не дозвољава да ниједан Малдивац напусти летовалиште све док је у хотелу и последњи гост. Навикнути на гужву и много више посла, особље је било усмерено само на два госта, па су им маскимално угађали. “Дечко из собе” задужен за њих двоје проверавао их је пет пута дневно да ли им нешто треба и да ли је све у реду. Особље ресторана приређивало им је вечеру са свећама на плажи, а хотелски аниматори сваке вечери су организовали представу само за два усамљена члана публике у великој трпезаријској сали. Сви су обигравали око њих као да су славне личности. Конобари су им сваки минут допуњавали чаше, после сваког гутљаја, нудећи им ново пиће. Инструктор роњења молио их је да иду са њим на роњење сваки пут кад на плажи прођу поред њега.

Ипак, и поред све те лепоте и готово краљевског угођаја, постоји нешто што им је недостајало и што их је узнемиравало док лутају празним простором који би дефинтивно требао бити пун људи и њихове граје.

“Негде, изнад свега овога, свет се креће” каже Оливиа.

Након ране панике и локалнеог карантина због заражених туриста, на малдивијским острвима било је мање од 20 пријављених случајева новог коронавируса, а већина људи којима је дијагностикован већ се опоравила.

Шанса за повратак кући

Оливиа и Раул, недавно су чули да би дозволе за лет ка Јужној Африци требало да буду решене до шестог априла. Речено им је да, и ако успеју да дођу у Јужну Африку, биће у карантину 14 дана. Затварање граница у Јужној Африци, иначе би требало да траје до 16. априла, али се као и свуда, декрети о путовањима и кретању непрестано мењају.

“Невероватно је што смо добили ово додатно време за медени месец”, рекла је Оливиа, “Али финансијска страна свега овога је много тежа”. Иако је пар плаћао доста снижену цену, рачун им је из дана у дан био све већи, а уштеђевина готово испражњена.

Такође, на овај рачун морају додати и цену две карте за авион, у којем ће вероватно бити једини путници.

“Људи углавном говоре како би волели да се “заглаве” на тропском острву, али те жеље престају онног тренутка када се стварно заглавите на једном таквом месту и не можете да одете одатле”, закључује Оливиа.

Они су 5. априла из амбасаде добили обавештење да спакују своје кофере. Након што су се поздравили и захвалили особљу, глисером су отишли до другог одмаралишта, где су се нашли са осталим Јужноафриканцима на Малдивима, са них 20. Из Локалне управе речено им је да ће субвенционисати велики део трошкова њиховог боравка. Ипак, још увек је непознато, да ли су или када ће се, заиста и вратити кући.