Прочитај ми чланак

ЗАПАД СЕ ПРЕДАО: ЕУ спремна да увезе рекордну количину гаса из Русије

0

Земље ЕУ су спремне да купују рекордне количине течног природног гаса (ЛНГ) из Русије ове године, чак и када се блок обавезује да ће престати да троши руско гориво до 2027. године, показују најновији налази које је објавио „Global Witness“.

Чланице блока наставиле су да увозе значајну количину ЛНГ из Русије у првих седам месеци ове године, показали су подаци.

ЕУ је забранила увоз руске морске нафте од почетка сукоба у Украјини, и драстично смањила испоруке гаса из Москве. ЛНГ је међутим, до сада био несанкционисан упркос поновљеним позивима бројних званичника ЕУ.

Белгија и Шпанија су биле други и трећи највећи купци, купивши 7,5 милиона кубних метара и 7,1 милиона кубних метара, док је Француска била пета на листи са 4,5 милиона кубних метара. Кина је предњачила са 8,7 милиона кубних метара у увозу ЛНГ-а из Русије, док је Јапан био четврти са 7 милиона.

„Шокантно је да су земље у ЕУ толико напорно радиле да се одвикну од испорученог руског фосилног гаса само да би га замениле испорученим еквивалентом“, изјавио је Џонатан Норона-Гант, стручњак „Global Witness-a“.

Чланице ЕУ су укупно купиле 21,6 милиона кубних метара руског ЛНГ-а у првих седам месеци ове године, у поређењу са 21,3 милиона кубних метара у истом периоду 2022-ге. Међутим, та цифра представља пораст од 40 одсто у односу на првих седам месеци 2021. године.

Процењује се да је ЕУ чинила 52% укупног руског извоза ЛНГ између јануара и јула, што је тржишни удео који премашује 49% за 2022-гу и 39% за 2021-ву.

Цена ЛНГ-а који су увезле чланице блока у првих седам месеци ове године по спот тржишним ценама износила је 5,29 милијарди евра (5,77 милијарди долара), наводи се у извештају.

Аналитичари кажу, да је пораст куповине ЛНГ-а још значајнији с обзиром на чињеницу да ЕУ није увозила значајне количине горива из Русије пре сукоба у Украјини, већ се ослањала на снабдевање гасом.

Већина испорука руског ЛНГ долази из постројења „Јамал“, заједничког подухвата највећег произвођача ЛНГ у Русији „Новатека“, француске компаније „ТоталЕнергиес“, ​​кинеског „ЦНПЦ-а“ и кинеског државног фонда, наводи се у извештају.

Недавни подаци „Еуростата“ откривају сличну слику, показујући да је Русија била други по величини снабдевач ЕУ ЛНГ-ом у првом кварталу 2023. године, иза САД, али испред Катара, Алжира, Норвешке и Нигерије.