Прочитај ми чланак

УПОЗОРЕЊЕ: Ево шта Русија ради на Балкану, а Запад јој не може ништа

0

Америчка приватна обавештајна агенција Стратфор, која се бави геополитичким и стратешким анализама и предвиђањима, објавила је најновију прогнозу за Балкан и размере руског утицаја на њему. У тексту под насловом "Русија дрма осиње гнездо", Стратфор прогнозира три кључна елемента која ће обележити наредни период.

Агенција наводи како ће Москва наставити да „експлоатише поделе“ на Балкану који „традиционално представља позорницу за надметање многих светских сила“. Даље, руски утицај ће наставити да се шири најтурбулетнијим подручјима Балкана, укључујући Србију, север Косова, Црну Гору и Македонију. На крају, Стратфор предвиђа да ће подстицањем тензија у региону, Кремљ изазвати низ кризних ситуација које Запад неће моћи да обузда.

Фото: Reuters

Балкан као игралиште за надметање сила

Балканско полуострво са свим својим ентичким, религиозним и политичким покретима, кроз историју представљала је игралиште за надметање светских сила. Москва је зато и након пада СССР задржала свој утицај на Балкану и поново се фокусирала на ово подручје. Стабилност на Балкану једна је од горућих тема састанака Владимира Путина и безбедносног савета Кремља у толикој мери да је шеф савета рекао да је то један од приоритета Москве.

Примери руског мешања на Балкану отварају питање да ли се Москва на овај начин обрачунава са Западом или је нешто друго у питању. Растуће тензије у Србији, Македонији, Босни и Херцеговини нуде руској влади повољну прилику за утицај и збуњивање Запада, пише Стратфор.

Србија је својим културним и религијским везама спојена са Русијом и одржава јаку везу са Москвом у исто време трудећи се да осигура чланство у Европској унији. Током последње две године, утицај Русије у Србији очигледно расте.

Расте утицај Русије

Сада када Косово кокетира са идејом да своје лако оружане безбедносне снаге претвори у праву војску, САД и НАТО запретили су да ће повући своју подршку у заштити Косова ако до тога дође. Власти у Приштини страхују да услед унутрашњих подела у Европској унији и нове администрације у Вашингтону, Запад неће имати времена да одржи деветогодишњи суверенитет државе. Уколико тензије наставе да расту између Србије и Косова, Русија ће их можда искористити да спроведе потпуну кризу на терену, прогозира агенција.

Москва је тренутно под оптужбом да је то покушала и у Црној Гори која ју је оптужила да кује заверу за убиство премијера Мила Ђукановића. Такође. референдум о независности Републике Српске, који председник Милорад Додик намерава да сазове следеће године може да повећа шансе Москве да залелуја ситуацију. Сам Додик који је предложио референдум у предизборној кампањи 2014. године, не таји своју повезаност са Кремљом. Он је чак две недеље пред изборе отпутовао у Москву да се састане са Путином, а на сам дан избора време је провео са руским ултранационалистом Константином Малофејевим у хотелу након гласања.

Ипак, нису све земље у региону прихватиле руски утицај. Хрватска, која је чланица Европске уније и НАТО, активно се борила да спречи Русе или упливе руских медија у своњу земљу. Исти је случај и са Албанијом која је такође у НАТО. Руска влада, чини се, не гаји илузије да ће придобити балканске земље на своју страну, али она регион види као кошницу коју може да уздрма тако да створи кризу коју ЕУ и НАТО не могу да обуздају, закључује Стратфор.