• Почетна
  • СВЕТ
  • У Венецуели САД покушава да спроведе „Либијски сценарио”
Прочитај ми чланак

У Венецуели САД покушава да спроведе „Либијски сценарио”

0

venezuela-spanjolska-i-sad-organizirale-( Wradio.com | Telesur | PSUV.org | El Panorama | Reuters | BBC, ADVANCE)
Након што је председница Државног изборног повјеренства Венецуеле, Тибисаи Лучена, објавила званичне резултате председничких избора и за победника прогласила кандидата Чавезовог социјалистичког покрета ПСУВ, Николаса Мадура, опозициони кандидат Хенрике Каприлес је због тесне изборне побиједе дао званично саопштење у којем „не признаје резултате избора и тражи поновно пребројавање гласова.

И док је цео свет Мадуро честитао на побједи (чак и челници земаља које нису склоне Чавезовој политици као нпр Мексико, Чиле и Колумбија), САД и Шпанија су стале на страну Каприлеса, те су се, изразивши ‘сумњу у легитимност изборне победе’, уздржале су се од признавања Мадура као новоизабраног председника. То је био знак Каприлесовим ‘сквадристима’ за покретање општег напада на одабране циљеве у више венезуеланских провинција, што је проузроковало општи хаос у коме је живот досада изгубило 8 људи, више стотина их је рањено и слободно се може рећи како је Венецуела била на ивици проглашења ванредног стања.

Све указује како се ради о добро испланираној акцији оркестрираној споља на коју су челници ПСУВ-а и упозоравали током предизборне кампање. Но, како су предизборне анкете Мадуро давали предност од 20% гласова и нико се није надао овако тесној изборној побједи (50,66% гласова за Мадура, према Каприлесових 49,07%), Каприлесу се отворила могућност коју по наговору својих ментора покушава да искористи за дестабилизацију земље.

Према последњим подацима, председник Мадуро је забранио велики опозициони скуп, који је најављен за данас у Каракасу, а на којега су требали доћи симпатизери Хенрикеа Каприлеса из целе Венецуеле. Војсци је дао наређење „да не напушта касарне, те да не интервенише на улицама без његовог наређења“. Венецуелански народ је позвао да се укључи у ‘Фронт за одбрану револуције и мира’.

Хаос у Венецуели је почео након Каприлесовог обраћања својим следбеницима да не признају резултате избора, те да своје неслагање одлуком изборне комисије искажу изласком на улице и гласним ударањем у лимено посуђе . Последица „ненасилног протеста“ су осам мртвих, колико је за сада званично потврђено од стране венецуеланских снага безбедности (махом активиста Чавезовог ПСУВ-а), спаљена сједишта ПСУВ-а, ‘лов’ на кубанске лекаре широм медицинских центара у земљи, напади на породичне куће социјалистичких лидера, као и напади на уметнике који подржавају боливарске револуцију, Винстона Валлениллу, певача Фиорентина Примеру и новинарку Хесику Сосу. Све ово говори како није реч о ‘спонтаној реакцији незадовољне опозиције’, него о добро испланираној акцији која је требала Венецуелу гурнути у хаос и крвопролиће.

Новости о постизборној кризи у Венецуели пристижу из сата у сат, али је од посебне важности напоменути како је шпанска влада ноћас касно признала изборну победу Николаса Мадура. У Сједињеним Државама је главна тема експлозија у Бостону, стога с њихове стране не треба очекивати службена саопштења у вези избора у Венецуели. На службеној страници Стејт Департмента још увек стоји саопштење у којем америчка влада „не признаје резултате док се не изврши поновно пребројавање свих гласова“.

venezuela-spanjolska-i-sad-organizirale-kao-zbog-intervencije-napadi-n_eКаприлесове присталице позивају САД и Израел у „одбрану слободе и демократије у Венецуели“
Као што смо рекли,осморо је људи убијено у нередима и то у градовима Зулиа, Тачира и Каракас. Ту вест је потврдила и државни тужитељ Луиса Ортега Диаз. У свим се случајевима радило о активистима ПСУВ-а или других левичарских покрета и организација, осим једног, у којему је приликом подметања пожара у болницу коју воде кубански лекари, смртно страдала, истражним телима до сада непозната особа.

Вал насиља се забележио у девет венезуеланских провинција истовремено и све подсећа на неуспели државни удар из 2002. и онај из 2003. када је опозиција Чавеза покушала срушити такозваним ‘нафтним штрајком’. Организоване групе Каприлесових присталица су покренули координиране нападе на седишта ПСУВ-а, клиничке болничке центре, али и на породичне куће владиних званичника.

На удару Каприлесових ‘сквадриста’ су били и резиденције председнице изборне комисије, Тибисаи Лучене, бившег заменика председника владе, Вилиама Изара, бившег гувернера, Луиса Рејеса, те као што смо рекли уметника и новинара који су у протеклих 14 година својим радом подржавали рад Чавезове владе.

У међувремену се у ‘Фронт за одбрану револуције и мира’ окупило на десетине хиљада ‘чависта’ у више од 200 организација широм земље. Циљ фронта је борба како би се спречио евидентан покушај дестабилизације земље који би требао довести до државног удара или стране интервенције. Сам Мадуро тврди како је на дјелу ‘либијски сценарио’.

Фронт је издао саопштење у којем од венецуеланског народа тражи да у сваком месту или градској четврти широм земље организује ‘комитете и команда за одбрану револуције’ и на тај начин гарантују слободу и мир, те континуитет револуционарног процеса који је воља већине држављана Венецуеле. Јучер су активисти омладине ПКВ-а (Партидо Комуниста де Венезуела), заједно с онима из ПСУВ-а,  протјерали Цаприлес насилнике из сједишта Државног изборног повјеренства којега су окупирали пре два дана.

Осим сједишта ПСУВ-а и клиничких болничких центара, мета напада и палежа су биле и Петрокасас, куће које је кроз пројекат Мисион Вивенда новцем од продаје нафте Чавез изградио за венезуеланске бескућнике.

venezuela-spanjolska-i-sad-organizirale-kao-zbog-intervenci_eУ Тачири је убијен члан ПСУВ-а, Хенри Рангел , Каприлесовој изборној утврди, усмрћен је активист левице Луис Понче. У Ла лимонеро, те у Барути, у којој је Цаприлес започео политичку каријеру, такође су убијени ПСУВ-ови чланови. У четврти Пало Верде, у источном делу престонице, запаљен је ЦДИ (дијагностички центар), што се догодило иу Оропеза – Трапичито де Гуаренас, где су Каприлесови сквадристи’ и сами потврдили ‘како траже кубанске лекаре’. Гувернер провинције Маракаибо, Ел Аисами, тврди како је ‘у току државни удар’.

ЕУ, УНАСУР и МЕРКОСУР: ‘Избори у Венецуели су обављени коректно!’ – САД тражи поновно пребројавање гласова

Као што смо рекли, док су Мадуро пристизале честитке са свих страна, од левичарских до десних влада из Латинске Америке, а међународне организације од Европске Уније, до УНАСУР-а и МЕРКОСУР-а потврђивале ‘како су избори обављени коректно’ САД је својим ставом дао зелено свијетло Каприлесу за спровођење недвојбено унапред разрађеног плана којему је циљ рушење венецуеланске владе.

То је било за очекивати, јер су највећи губитници у протеклих 14 година Чавезове владавине управо САД и Мадуро је можда починио кардиналну грешку када се претерано поуздао у преизборне анкете. Но, Мадуро се ипак није поколебао, него се окомио на САД, коју је упозорио да се не меша у унутрашње ствари суверене земље и затражио од Вашингтона јавно извињење.

Подршка Мадуро стиже са свих страна, од аргентинске председнице Киршнер, боливијског председника Моралеса, Мухике из Уругваја, највиших државних званичника Кубе, Бразила и Еквадора, земаља чланица групе БРИЦС, а председници изборних комисија УНАСУР-а и ЦНЕ су позвали Каприлеса да се помири с резултатима избора.

Хенрике Каприлес Радонски „дистанцирајући се од насиља“ покушао је учинити корак назад и према вестима које стижу из Каракаса, Каприлес је ипак одустао од „Марша на Каракас“, што је можда знак да се помирио с изборним поразом.