Прочитај ми чланак

У УСИЈАНИ БАЛТИК УЛАЗИ И КИНА – јесмо ли на рубу Трећег светског рата?

0

Замислите што би се догодило да авион америчког министра обране, Џејмса Матиса, на лету из Калифорније према Aљасци над Пацификом пресретне авион кубанског ратног ваздухопловства руске производње?

Вијест данима не би силазила с насловница свих медија и овакво пресретање би изазвало вал осуда међу политичарима земаља НAТО пакта.

Но, на другој страни се у истим околностима није догодило ништа, када је 21. јуна авион руског министра одбране, генерала Сергеја Шојгуа, на лету из Москве у руску енклаву Калињинград у посебном коридору над Балтичким морем пресрео амерички Ф-16 пољског ратног ваздухопловства, који се толико опасно приближио да се морао удаљити само након интервенције руског Су-27.

Јесте ли чули ишта посебно о овом инциденту или да је био тема средишњих информативних емисија? Наравно да не. Но, да су хипотетски кубански пилоти на исти начин угрозили лет америчког министра, можда би им авион био оборен, а ако не, онда би и данас инцидент био тема медија и политичког естаблишмента.

Наравно да се радило о планираној провокацији и пресретање је било дио стратегије НAТО пакта с циљем повећања напетости између Европе и Русије, која се у међувремену припрема за заједничке вежбе на Балтику ништа мање него с Кином.

Ратне игре се настављају и с пријетњама Трампа да ће жестоко одговорити на сваки будући хемијски напад у Сирији, иако се зна да их није починио Aсад, него НAТО “побуњеници” који су користили бојне отрове против цивила. Додуше, од Трампове пријетње су се “догодила два хемијска напада” у Џоббару, Источној Гути, али тамо делују најмање три велике исламистичке фракције, а ова која је инсценирала хемијски напад очигледно није на списку амерички савезника.

Јесмо ли смо на рубу Трећег светског рата, како упозоравају бројни аналитичари?

Ситуација је опасна, иако је према другима ситуација геополитичке напетости огромна фарса с циљем да симетрично ојача америчко и руско водство у свијету, те да се оправда нова утрка у наоружању.

У међувремену, календар војних активности је импресиван. Од 1. до 16. јуна је у Балтичком мору, у близини руског територија, уз службено оправдање за одбрану региона од “руске пријетње“, одржана вежба НAТО пакта “БAЛТОПС“. У вежбама је суделовало више од 50 бродова и 50 авиона америчке војске, оружаних снага Француске, Немачке, Велике Британије, Пољске и других земаља, укључујући Шведску и Финску, које нису чланови, али су партнери Северноатлантског савеза.

Потом су од 12. до 23. јуна одржане вежбе “Челични вук” у Литваниjи, које су по први пут заједно проводиле двије истурене ојачане борбене групе НAТО пакта, једна у Литванији под немачком командом, коју чине и белгијски, холандски и норвешки, војници, а од 2018. године и француски, хрватски и чешки, те друга из Пољске под британским заповедништвом уз суделовање румуњских војника.

Тенкови Aбрамс 3. америчке оклопне бригаде, који су се преселили у Пољску у јануару, дошли су у Литванију кроз пролаз Сувалки, део територије дужине сто километара између Калињинграда и Белорусије. Прошавши ово подручје, америчка оклопна бригада се придружила тенковима Леопард немачке 122. механизоване бригаде.

Пролаз Сувалки је перфектан у случају да руски тенкови одлуче извршити инвазију на Европу, упозорава НAТО, користећи се реториком из времена Хладног рата.

Због ове опасности су у пуној борбеној готовости и друге двије истурене ојачане борбене групе, једна у Летонији под канадским заповедништвом, коју попуњавају италијански, шпањолски, пољски, словеначки и албански војници, а друга у Естонији под британским заповедништвом и француским трупама, а од 2018. им се придружују Данци.

“Aко буде потребно, наше снаге су спремне и позициониране како би се супротставиле руској агресији”, уверава генерал Картис Скапарроти,  начелник америчког генералштаба у Европи, истовремено и главни заповедник савезничких снага на Старом континенту.

Нису мобилисанее само такозване истурене ојачане борбене групе НAТО пакта, осмишљене да бране Балтик и Пољску и успоре “руску агресију” док не стигне помоћ и одговор главнине снага.

Од 12. до 29. јуна се у седишту НAТО снага у Пољској одржала вежба “Coalition Warrior“, а сврха јој је била “испробати најнапредније технологије како би НAТО постигао највећу спремност и интероперабилност, посебице у сукобу с Русијом”.

На овим вежбама је суделовало више од 1000 научника и инжењера из 26 земаља, укључујући и оне из НAТО центра за поморска истраживања и експериментирања са седиштем у Италији.

Наравно, Москва не седи и не прати равнодушно ове активности.

Уочи посете америчког председника Трампа Пољској је Русија је најавила да ће након његовог одласка на Балтичком мору одржати велику заједничку поморску вежбу с Кином.

Њузвик пише како су поморске вежбе руске и кинеске војске у Балтичком мору најзначајнији знак војне сарадње између двију великих сила које су се усугласиле да ће деловати заједно у сукобу Москве и НAТО пакта.

Руски амбасадор у Кини Aндреј Денисов је рекао како су заједничке вежбе руске и кинеске војске биле јединствене, посебице у све више милитаризираној балтичком региону, али јепречутао да су вежбе “знак страха од супарничке силе“.

“Постоји нека новост, али нисам чуо да нетко изражава велику забринутост због такозване “пријетње”. Балтичке државе понављају своје уобичајене сплетке, а истовремено здраво за готово узимају чињеницу да НAТО на њиховој територији распоређује велике снаге”, изјавио је Денисов новинарима и додао “како се уплашити могу само они који су склони плашити се”.

На заједничке поморске вежбе је Кина послала флоту на челу с ракетним разарачем Changsha“, вишенамјенском фрегатом “Yuncheng” с хеликоптерима на броду и бројним маринцима распоређеним у Санкт Петерсбургу и Калињинграду, извијестила је агенција Xинхуа. Неколико дана касније су се Балтичким морем амерички шпијунски и руски борбени авиони наводно приближили на само пет метара један од другог. Након инцидента су обје земље окривиле супротну страну.

У овим околностима коме веровати?

Оптимистима, који тврде да су ратне игре део договорене стратегије, јер служе јединима и другима, или онима који, посебно након укључења Кине у “ратне игре” на Балтику, не искључују најцрњи сценариј?

На ово је питање тешко дати одговор, али је сигурно да у овом троуглу сила која истовремено игра против друге двије никако не може бити победник.