Прочитај ми чланак

У НЕДОСТАТКУ РЕШЕЊА: Унија се цепа на два дела?!

0

novi-sengen-dimokratiki

Европска унија би данас на састанку министара унутрашњих послова у Бриселу могла да се поцепа на два дела! Неименовани званичник ЕУ потврдио је британском „Дејли мејлу“ да се озбиљно разматра измена Шенгенског споразума, по којем би шест држава било избачено из зоне, док би унутар Уније поново биле успостављене границе.

Нови Шенген практично предвиђа поделу ЕУ на две зоне (унутрашњу и спољашњу, погледајте мапу), између којих би се прелазило само уз пасош. За Србију то не би значило поновно увођење виза, али бисмо зато до Немачке прелазили две границе, до Италије три, а до Шпаније чак пет.
Извор „Дејли мејла“ из ЕУ објаснио је да је подела Европе иницирана масакром у Паризу и мигрантском кризом, а долази на предлог Француске.

– Немачка, Француска, земље Бенелукса, Аустрија, Швајцарска, Чешка, Словенија… чиниле би унутрашњи прстен, или „мини-Шенген“, док би шест земаља било избачено из споразума. Међу њима су Шпанија, Италија, Грчка и три државе источне Европе. Идеја подразумева да се између те две зоне врате границе, јер се сматра да би у том случају безбедност унутар ЕУ била већа, као и контрола граница – каже неименовани званичник ЕУ.

Председник Европског савета Доналд Туск није демантовао ова сазнања, већ је потврдио да нешто мора да се мења унутар Шенген зоне, јер „сат откуцава“.

– Шенгенски споразум је у великој опасности. Налазимо се у трци са временом, а имамо намеру да победимо у тој трци. Нешто мора да се уради, под хитно, а први корак је јача контрола спољних граница Шенгена – најавио је Туск.

Измена Шенгенског споразума одразила би се и на грађане Србије, али то, барем за сада, не би значило поновно увођење виза. Ипак, ако до поделе ЕУ дође, до неких земаља бисмо, уместо једне, прелазили две, три, па чак и пет граница. Шеф тима за преговоре са Европском унијом Тања Мишчевић сматра да би увођење оваквих мера жестоко закомпликовало живот Европљана.

– Шенген није осмишљен само ради лакшег кретања људи, већ и робе. То значи да, уколико се нека роба транспортује из Аустрије у Шпанију, она се до Шпаније не отвара. Ако би се укинуо Шенген, то би значило јачу контролу те робе, провере на свим границама, а то изискује много више пара и времена. Када је кретање људи из Србије у питању, могу да буду евентуално пооштрене контроле, да вам детаљније прегледају пасош, али увођење виза не долази у обзир – каже Мишчевићева.

Политички аналитичар Бранко Радун сматра да би увођење „мини-Шенгена“ довело до хаоса у Европи.

– То би означило формирање посебне, уже Европе. Ово не само да ће направити потпуну пометњу у политичком смислу већ у привреди, трговини, туризму… Па замислите да на сваком прелазу чекате, дајете пасош, контролише вам се пртљаг, врше милион неких додатних провера. То траје и успорава цео гранични процес – наглашава Радун.

Аналитичар Драгомир Анђелковић тврди да је ова идеја бесмислена и да ће направити хаос у Европи.

– Ако се ово ради због тероризма, онда је битније да се боље контролишу границе унутар овог „мини-Шенгена“ јер већина терориста је пореклом из Француске и Белгије. Овако ће поделом Европе на две зоне само бити отежана комуникација и направиће се хаос. Ово може да буде и наговештај да се спрема потпуна трансформација ЕУ – објашњава Анђелковић.

Извор: РТ/Информер