Прочитај ми чланак

ТЕШКА АРТИЉЕРИјА: Зашто Америка скрива тенкове у норвешким шумама?

0

tenkovi-armija-lnr-tjub-650x380

– Сва опрема која се пребаци напред и смањује трошкове и убрзава нашу способност да подржимо операције током кризе – навео је поручник Вилијам Бентли, официр задужен за операције у Другој експедиционој бригади маринаца, о пребацивању тенкова у норвешке пећине чија локација није откривена.

Ове пећине су већ коришћене током Хладног рата, а њихова поновна употреба догађа се у време обновљених тензија између НАТО и Русије, која дели скоро 196 километара дугу границу са Норвешком. Руска Северна флота налази се у Мурманску, на око 161 километар од границе.

Како наводи Си-Ен-Ен, у октобру прошле године је адмирал Хакон Брун-Хансен, норвшеки министар одбране, казао новинарима да је Русија „показала да вољна да употрени војну силу како би остварила политичке амбиције“.

Пећине у којима су постављени клима уређаји налазе по целом централном делу Норвешке. Смештање америчких трупа тамо је први пут је кренуло 1981. у време Хладног рата, као покушај јачања одбране НАТО против Совјетског савеза, наведено је у саопштењу америчких маринаца.

На крају Хладног рата, САД су довеле у питање рационалност одржавања пећинског комплекса. Како би га сачувала, норвешка влада је током 90-их година прошлог века пристала да дели трошкове одржавања.

У пећинама се тренутно налази око 100 норвешких и маеричких војника, а комплекс може да прими укупно 15.000 маринаца.

Хедер Конли, директор Европског програма Центра за стратешке и међународне студије, казала је за Си-Е-Ен да су пећине поново постали стратешки важне због промене у геополитици.

– Сада када имамо веома нови безбедносни контекст са Русијом, има смисла преиспитати потребе – навела је Конлијева.