Прочитај ми чланак

„Телеграф“: Сложена руска одбрана задивила Украјинце и Британце

0

"Требало би да учимо од нашег непријатеља о томе како они конструишу своје ровове, јер су они тако одлични у томе", изјавио је украјински обавештајац Сергеј за британски лист

Украјинске трупе се суочавају са разрађеном мрежом руске одбране која се протеже стотинама километара, а коју су руске снаге изградиле у ишкекивању офанзиве Кијева.

Фото: Министарство одбране Русије

Председник Владимир Зеленски недавно је изјавио да је дуго очекивана офанзива кијевских снага званично и почела, али губици које је украјинска страна претрпела у скорије време, укључујући и значајан број немачких тенкова „леопард“ али и другог западног наоружања, указују да је офанзиву далеко лакше најавити него заправо и извести.

Поврх тога, руска линија одбране је слојевита и добро утврђена, што указују и сателитски снимци које је „Максар технолоџис“ поделио са британским „Телеграфом“.

Руска одбрана састоји се од трослојног система са различитим степеном утврђености, а чија дубина у неким правцима премашује и 30 километара, истакао је један украјински званичник у изјави за британски лист.

„Имају невероватне ровове и невероватна утврђења, биће тешко разбити њихове линије одбране“, рекао је за „Телеграф“ командант Националне гарде Украјине по имену Сергеј, додавши да „имају и минска поља и добру артиљерију“, које, како наглашава, има више од украјинске.

Украјинска страна је више од шест месеци припремала 12 нових офанзивних бригада, укључујући девет које су наоружале и обучавале НАТО земље, док је руска страна за то време изградила утврђења у областима за које се очекује да ће бити мета Кијева, односно Запорожје на југу и области Доњецка и Луганска на истоку.

Слојевита руска линија одбране протеже се више од 965 километара, напомиње британски лист.

Шта показују сателитски снимци?

Један сателитски снимак приказује пажљиво конструисане ровове изван града Михајловке, где украјинске снаге наводно врше притисак. Ровови служе као позадински одбрамбени положај руских снага, а налазе се скоро 30 километара иза актуелних линија фронта, што „Телеграф“ приписује опрезу руске војске.

Други сателитски снимци показују дубоке ровове непосредно испред дрвореда, који служи прикривању артиљеријских положаја, додаје овај лист.

Ближе линији фронта, руске снаге су разместиле мноштво малих бетоснких пирамида познатих као „змајеви зуби“, а који служе за спутавање оклопних возила. Једна фотографија снимљена у марту показује стотине тих објеката поређаних у редове, уз ровове за особље позициониране источно од града Вајливке, који се налази на раскрсници у правцу Мелитопоља.

Иако се не виде на сателитским снимцима, испред тих структура вероватно се налази импозантна мрежа минских поља чија је сврха спречавање украјинског продора на југ, пише „Телеграф“.

Структура руске слојевите одбране

Први одбрамбени слој дуж линије контакта „обухвата борбене положаје које је заузела пешадија“, наводи се у недавном извештају Краљевског института за уједињене службе.

Други поседује потпуне ровове, за разлику од „лисичијих рупа“ намењених појединачним војницима у првом слоју, али и бетонске утврде за оружје где је могуће.

„Неколико редова препрека постављено је испред ових позиција, обично формираних са противтенковским ровом дубоким четири и широким шест метара, ‘змајевим зубима’ и бодљикавом жицом“, напомиње се у извештају.

Дубина ових формација обично је око пет километара, а сваки ред физичке одбране тежи да буде дубок између 700 метара и једног километара, тако да је цео низ препрека покривен линијама ватре.

„Трећи слој обично обухвата одбрамбене борбене положаје и скривена подручја за резерве, са ископаним положајима за возила“, додаје се у извештају лондонског тинк-танка.

Руска одбрана задивила Британце и Украјинце

Британски обавештајни званичници оценили су да руска линија одбране представља „једну од најобимнијих система војних одбрамбених радова виђених било где у свету“, напомиње лист и додаје да скорашње анализе указују да се она може протезати дуж целе линије фронта, односно од Крима до Донбаса.

„Телеграф“ додаје да се украјинске трупе диве руској умешности при изградњи ровова, што британски лист схвата као признање да офанзива Кијева неће бити лака као што неки посматрачи очекују.

„Требало би да учимо од нашег непријатеља о томе како они граде своје ровове, јер су они тако одлични у томе“, закључио је украјински обавештајац Сергеј за британски лист, напоменувши да руске снаге за конструкцију ровова „користе специјализована возила, а не само руке.“