Прочитај ми чланак

Талибани побеђују, Кабул пада?

0

Највиши амерички одбрамбени и војни званичници надају се да ће авганистанска влада моћи да издржи најновију војну офанзиву талибана.

Офанзива је започела пре неколико дана, када су америчке и коалиционе трупе почеле да напуштају земљу.

ILUSTRACIJA © AP Photo

Званичници покрајина из целог Авганистана упозорили су на све веће губитке у низу напада, од којих је у некима било великог броја жртава, откако су Сједињене Државе званично започеле повлачење 1. маја. Али Пентагон је у четвртак инсистирао да повлачење „иде према плану“ и без изненађења.

„Према мојој професионалној војној процени, није унапред закључено да талибани аутоматски побеђују, а да Кабул пада“, рекао је новинарима у Пентагону генерал Марк Мили, председавајући Здруженог генералштаба.

„Ја сам лични сведок… да се авганистанске снаге безбедности могу борити“, додао је Милеј, који је раније службовао у Авганистану. „Подржавамо их, сигурно, али они воде борбу“.

Говорећи заједно са Милијем, амерички секретар за одбрану Лојд Остин такође је изразио одређено поверење у способност авганистанске војске.

„Видели смо пример да су у Лашкар Гаху (у покрајини Хелманд) авганистанске снаге безбедности извеле контранапад и имале прилично добре резултате“, рекао је Остин новинарима. „Надамо се да ће авганистанске снаге безбедности играти главну улогу у заустављању талибана“.

Офанзива талибана

Према локалним авганистанским званичницима и неким хуманитарним радницима на терену, талибанска офанзива била је неумољива.

Локални званичници у јужној покрајини Кандахар известили су у четвртак да су талибански борци заузели стратешку брану Дахла након жестоких борби које су присилиле стотине породица да напусте то подручје.

У међувремену, на друштвеним мрежама преко талибанских профила прослављано је заузимање кључног округа у провинцији Баглан, на северу земље.

Неке од најтежих борби догодиле су се у провинцији Хелманд, где су, упркос успешном протунападу, авганистанским снагама у среду били потребни амерички ваздушни напади како би наставили потискивање талибанских бораца.

„Оно што видимо како се одвија је оно што смо очекивали да ће се одвијати“, рекао је Остин новинарима у Пентагону. „Наш фокус је на томе да будемо сигурни да можемо да повучемо своје ресурсе, своје трупе, своје савезнике на сигуран, уредан и одговоран начин“.

Амерички војни званичници такође су тврдили да се, супротно неким тврдњама, темпо и интензитет талибанских напада на авганистанске снаге безбедности – у просеку 80 до 120 напада дневно – не разликује од онога што је било током већег дела протекле године.

Авганистанске способности

Авганистански одбрамбени званичници такође су се обраћали преко друштвених мрежа како би рекламирали своје успехе, често објављујући зрнасте видео снмке ваздушних напада авганистанских ваздухопловних снага који гађају талибанске положаје.

„Тренутно АНСДФ (Авганистанске националне снаге безбедности и одбране) 100 одсто независно планирају, командују и контролишу и спроводе војне операције“, рекао је заменик портпарола Министарства одбране Фавад Аман авганистанском сервису Гласа Америке у среду.

„На бојним пољима нема подршке и физичког присуства страних трупа“, додао је он.

Ипак, неки амерички званичници и страни стручњаци упозоравају да ће повлачење 2.500 до 3.500 америчких снага и готово 7.000 коалиционих војника, заједно са десетинама хиљада уговораца, ставити на пробу способности авганистанских снага безбедности.

„Ниво насиља се можда повећава, али то је позив авганистанским националним снагама безбедности да морају да заузму место коалиционих снага и НАТО снага“, рекао је пензионисани бригадни генерал Марк Кимит за авганистански сервис ВоА.

„Наставићемо да их обучавамо. Наставићемо да их опремамо“, рекао је Киммит. „Међутим, мало је вероватно да ће Американци, уколико не дође до значајне промене нивоа насиља, преокренути своје повлачење“.

Чека се „кључни тест“

Ипак, како ће САД помоћи авганистанској војсци и авганистанским ваздухопловним снагама, остаје нејасно.

„Одржавање логистичке подршке авганистанским ваздухопловним снагама кључни је тест који морамо решити“, рекао је Марк Мили, предсједавајући Здруженог генералштаба новинарима у четвртак, сугерирајући да би се неки уговорци могли вратити у Авганистан након завршетка повлачења.

„Много тога ће зависити од безбедносних услова на терену“, рекао је. „Намера је да се авганистанско ваздухопловство одржи у функцији и да им се пружи континуирана подршка у одржавању“.

Кључни надзорни орган америчке владе, специјални генерални инспектор за обнову Авганистана, рекао је у извештају прошле недеље да би авганистанско ратно ваздухопловство могло да буде приземљено у року од неколико месеци без тренутног нивоа подршке добављача.