Прочитај ми чланак

Тајне приватне компаније које контролишу ваш живот – ко је власник света?

0

Vanguard, Blackrock, State Street и Berkshire Hathaway - четири су највеће инвестиционе компаније на свету. Деонице највећих светских компанија у власништву су истих институционалних инвеститора. То значи да “конкурентски” брендови, као што су Coca-cola и Pepsi, заправо уопште нису конкуренти, јер су у власништву потпуно истих инвестиционих друштава, инвестиционих фондова, осигуравајућих друштава, банака, а у неким случајевима и влада.

Мањи улагачи су у власништву већих инвеститора. Они су пак у власништву још већих инвеститора. На видљивом врху ове пирамиде налазе се само две компаније чија имена смо често виђали… То су Vanguard и BlackRock.

Моћ ове две компаније је изван наше маште. Не само да поседују велики део деоница готово свих великих корпорација, већ поседују и деонице улагача у тим корпорацијама. То им даје потпуни монопол.

Блумбергов извештај каже да ће до 2028. године ове две компаније имати заједничке инвестиције вредне 20 билиона долара. То значи да ће поседовати готово све.

Велики технолошки монопол

Монопол ових инвестиционих компанија није ограничен на индустрију хране. Присутне су у свим другим индустријама. Узмимо на пример Big Tech. Међу 10 најбољих технолошких компанија налазимо Apple, Samsung, Alphabet (матична компанија Googlа), Microsoft, Huawei, Dell, IBM и Sony.

Овде налазимо исти систем. На пример, Facebook поседује WhatsApp и Instagram. Alphabet поседује Google и све Google-ове подружнице, укључујући YouTube и Gmail. Такође је највећи програмер Андроида, који је Apple-ов главни конкурент. Microsoft поседује Windows и Xbox. Укупно четири компаније производе софтвер који користе готово сви рачунари, таблети и паметни телефони на свету. Па коме они припадају? Ево одговора:

Facebook – Више од 80% деоница Facebook-а држе институционални инвеститори, а кључни институционални власници исти су као у прехрамбеној индустрији: Vanguard и BlackRock.

Apple – Четири највећа институционална инвеститора су Vanguard, BlackRock, Berkshire Hathaway и State Street Corporation.

Microsoft – Три највећа институционална деоничара су Vanguard, BlackRock и State Street Corporation.

Ако узмемо у обзир попис свих битних технолошких марки – компaнија које производе рачунарe, паметне телефоне, електронику и кућанске уређаје – увек ћете пронаћи Vanguard, BlackRock, Berkshire Hathaway и State Street Corporation међу највећим деоничарима.

Vanguard Group, Инц. је амерички инвестициони фонд са седиштем у Малверну у држави Пенсилваниа са око 6,2 млрд УСД имовине под управљањем (податак од 31. јануара 2020)

Исти тренд у власништву може се приметити и у свим осталим индустријама.

Рецимо да желимо планирати одмор. На нашем рачунару или паметном телефону тражимо јефтин лет путем страница Skyscanner и Expedia, а оне обе припадају истој групи институционалних инвеститора [Vanguard, BlackRock и State Street Corporation].

Летимо једним од бројних авио превозника [American Airlines, Air France, KLM, United Airlines, Delta и Transavia]. Опет, видимо исте [институционалне деоничаре]. Тражимо хотел или апартман путем Booking.com или AirBnB.com. Чим стигнемо на одредиште, излазимо јести и пишемо рецензију на Trip Advisor. Исти инвеститори темељ су за сваки аспект нашег путовања. А њихова снага иде много даље, јер чак и керозин који се користи за гориво авиона долази из једне од њихових бројних нафтних компанија и рафинерија. Баш као што челик од којег је направљен авион долази из једне од њихових бројних рударских компанија.

Поседују рафинерије нафте, највеће произвођаче соларних модула те аутомобилску, авио и индустрију оружја.

Они поседују све велике дуванске компаније, све велике произвођаче лекова и такође научне институте. Такође поседују главне робне куће и online трговине попут eBay, Amazon и Ali Express.

Исто вреди и за агробизнис. Ови институционални инвеститори поседују Bayer, највећег светског произвођача семена; поседују највеће произвођаче текстила и многе од највећих текстилних компанија.

Без обзира на коју индустрију гледате, главни деоничари, а тиме и доносиоци одлука, исти су: Vanguard, BlackRock, State Street и/или Berkshire Hathaway.

Готово свака велика компанија има та имена међу 10 највећих институционалних инвеститора.

Vanguard има јединствену структуру која нас спречава да видимо ко су стварни деоничари. “Елита“ која поседује Vanguard не жели да ико зна да поседује најмоћнију компанију на свету. Међутим, ако закопате довољно дубоко, можете пронаћи трагове о томе ко су ти власници.

Ohfam је 2016. известио да је заједничко богатство 1% најбогатијих људи на свету једнако богатству преосталих 99%. У 2018. години објављено је да су најбогатији људи на свету примили 82% укупног новца који је зарађен у свету у 2017. години.

BlackRock према подацима британске аналитичке компаније InfluenceMapa, у залихама има 3,27 милијарди барела нафте, 1,37 милијарди тона угља и 21,7 хиљада милијарди кубика плина. Портфељ везан уз фосилна горива тежак је 87,3 милијарде долара.

Према Форбесу, у 2020. у свету је било 2.075 милијардера.Подаци показују да је две трећине милијардера стекло своје богатство наследством, монополима и/или непотизмом.

„То значи да је Vanguard у рукама најбогатијих породица на свету“. Они укључују Rothschilde, породицу DuPont, Rockeller, породицу Bush и породицу Morgan, енглеску краљевску породицу, да споменемо само неке.

Catherine Austin Fitts верује да су средишњи банкари главни кривци за глобално преузимање власти којем управо сада сведочимо. Такође сматра да управо они врше притисак на приватне компаније да спроведу очито незаконите мандате вакцинисања против KОВИД-а. Толико је контроле да је мало компаније у могућности одбранити се од њих.

Према Simply Wall Street-у Vanguard је највећи инвеститор Фајзера, па самим тим и вакцина, а BlackRock други највећи деоничар.

BlackRock/Vanguard поседује Big Pharma

Зашто је ово важно? Важно је јер фармацеутске компаније усмеравају одговоре на ЦОВИД-19 – од којих су сви досад угрожавали, а не оптимизорвали јавно здравље – а mainstream медији су били вољни суучесници у ширењу своје пропаганде, лажне службене приче која је довела до страха и терора над људима.

BlackRock/Vanguard поседују медије

BlackRock и Vanguard укупно посједују око 1600 америчких фирми, које су 2015. оствариле укупну продају од 9,1 билиона долара. Ако томе додате трећег по величини власника на свету, State Street, њихово заједничко власништво укључује готово 90% свих С&П 500 компанија.

Што се тиче New York Times, од маја 2021. BlackRock је други највећи деоничар са 7,43% укупних деоница, одмах иза Vanguard Group, која поседује највећи удео (8,11%).

Уз New York Times Vanguard и BlackRock такође су два највећа власника Tim Warner-a, Comcast-a, Disney-a и News Corp-a, четири од шест медијских компанија које контролишу више од 90% америчког медијског простораа.

Непотребно је рећи да када поседујете толико извора вести, можете контролисати целе нације кроз пажљиво оркестрирану и организовану централизовану пропаганду прерушену у новинарство.

Ако вам се већ врти у глави, нисте једини. Тешко је линеарно описати кружне и уско испреплетене односе. Свет корпоративног власништва је лавиринт.

Главна порука је, међутим, да две компаније стоје главом и раменима изнад свих осталих, а то су BlackRock и Vanguard. Заједно творе скривени монопол над глобалном имовином, а својим утицајем на наше медије имају моћ манипулисати и контролисати већи дио светске економије и догађаје.

На крају није тешко не видети како BlackRock/Vanguard и њихови глобалистички власници спроводе Велики ресет и такозвану „зелену“ револуцију у смислу обуздавања климатских промена, а обе су део исте шеме крађе имовине.