Прочитај ми чланак

СВЕТИ РАТ У НАЛЕТУ: Џихадисти се удружују

0

islamisti idil
Исламској држави после Ал Каиде лојалност исказала водећа египатска џихадистичка организација Ансар Беит ел Макдис.

Настављен је тренд приклањања милитантних исламистичких организација фронту Исламске државе, па је после Ал Каиде лојалност „калифату” исказао и водећи египатски џихадистички покрет Ансар Беит ел Макдис. На верност организацији познатој и као ИДИЛ египатски екстремисти су се заклели посредством аудио-поруке објављене на „Твитеру”.

„Заклињемо се на верност калифу Ибрахиму ибн Аваду кога ћемо слушати и коме ћемо се покорити”, поручују лидеру ИДИЛ-а Абу Бакр ел Багдадију, преноси АФП.

Профил Ансар Беит ел Макдиса се уклапа у критеријуме ИДИЛ-а јер се организација веома брзо издвојила по бруталности у Египту после пада Мухамеда Мурсија, првог демократски изабраног председника. У акцијама су се највише усредсредили на нападе на војнике и полицију тврдећи да је њихова ликвидација у ствари освета за репресију безбедносних служби.

Западне обавештајне службе су, према писању „Њујорк тајмса”, дошле до информација да је у редовима Ансар Беит ел Макдиса (Бранитељи Јерусалима) дошло до несугласица због могућег уласка у исти блок са ИДИЛ-ом. Наводна тачка неслагања је била забринутост од потенцијалног осипања чланства, првенствено из редова добровољаца који су дошли у Египат да се боре против војске, а не да ратују за циљеве ИДИЛ-а.

Нарастање фронта окупљеног око ИДИЛ-а и те како забрињава међународну коалицију која жели да уништи џихадисте, али и изазива све чешћа питања о сврсисходности ваздушних удара у Сирији и Ираку. После вишемесечног бомбардовања, коалиција предвођена Америком је тек прекјуче укњижила први значајнији поен. Помоћник вође ИДИЛ-а Абу Бакр ел Багдадија највероватније је убијен у ваздушном нападу код ирачког града Фалуџе, објавила је јуче ирачка државна телевизија. Ирачка телевизија је идентификовала убијеног као Абу Хутхаифа ел Јаманија.

Ројтерс наводи да за сада није могуће потврдити његову смрт нити да ли је Јамани заиста био Багдадијев помоћник. Протеклих дана су се појавиле спекулације и да је сам Багдади рањен у једном од ваздушних напада, али ни једна ни друга страна нису званично потврдиле ову информацију.

Као највећи проблем са којим се суочава мисија бомбардовања помиње се „невидљивост” џихадиста и њихових положаја. Да би екстремисти постали лакша мета за авијацију било би неопходно ангажовање копнених трупа (страних или домаћих) на терену.

Статистика Централне команде показује да су авиони међународне коалиције извели 3.200 летова изнад Сирије и Ирака, а да су бомбе испустили око 800 пута.

За пензионисаног америчког генерала који је руководио акцијом бомбардовања Авганистана 2001. оваква статистика је поразна и више је налик „ромињању кише него олуји” какви би, каже, ваздушни удари требало да буду.

У ваздушној кампањи против екстремиста ИДИЛ-а изведено је у просеку мање од пет удара дневно, што је мање од већине сличних интервенција по свету. У Либији 2011. НАТО је сваког дана спроводио око 50 напада. У Авганистану је 2001. у просеку било 85, а за време рата у Ираку 800 удара у току једног дана.

За време бомбардовања СР Југославије процењује се да је НАТО за 79 дана извео 38.000 ваздушних борбених мисија, а само Београд је бомбардован 212 пута.

Ovako bi trebalo da izgledaju dinari Islamske države

Овако би требало да изгледају динари Исламске државе

Исламисти праве своју валуту

Вође терористичке организације ИДИЛ-а објавиле су у обраћању верницима у џамијама у Ираку да џихадисти планирају да уведу сопствену валуту на територијама које контролишу ту и у Сирији, а платежно средство били би новчићи динара од злата и сребра који су на тим просторима коришћени од 7. века.

Увођење валуте требало би, према британском „Дејли мајлу“, да представља покушај ИДИЛ-а да учврсти калифат.

План џихадиста је да врате у оптицај динар као древни новац раног ислама, а наводно је већ објављен верницима у џамијама у граду Мосулу и рачкој покрајини Ниневех.

Некадашњи динар био је састављен од чистог злата или сребра, а новац под тим називом користи се данас у више држава, укључујући и Србију, и наравно није од племенитог метала. Исламисти ипак желе баш те оригиналне динаре какви су први пут коришћени 634. године наше ере за време калифата Утмана, ученика пророка Мухамеда.

Ти динари од злата тежили су 4,3 грама, док су сребрни новчићи познати као исламски дирам били тешки три грама. Оба новчића била су округлог облика и на једној страни су обично имали исламску мисао, а на другој годину ковања и владара.

Иако ИДИЛ још није потврдила вести о увођењу сопствене валуте, таквих тврдњи има пуно на друштвеним мрежама и по њима би нови новац требало да се нађе у оптицају наредних неколико недеља када би са обичних динара и лира требало да се пређе на златне динаре и сребрне дираме.

Прошлог месеца је објављено да ИДИЛ приходује милион долара дневно од продаје нафте на црном тржишту и убрзано акумулира новац. Поред тога екстремисти добијају неколико милиона долара месечно од богатих донатора, као и од рекетирања и других криминалних активности, аове године су џихадисти добили и 20 милиона долара од откупа за таоце које су држали.

(Политика, Блиц)