Прочитај ми чланак

Све што треба да знате о ромингу у Грчкој

0

Одмори су почели, а осим смештаја и њихове цене, туристе интересују и тарифе роминга у летовалиштима које посећују. Грчка је већ годинама једно од омиљенијих летовалишта наших грађана, а добра вест је што је пре неколико година између Србије и ове земље укинут роминг, а интернет је знатно јефтинији.

Подсетимо, од 1. јула 2021. потписан је споразум о укидању наплате роминга између Грчке и Србије. Шта то значи?

– Сви наши грађани који се одлуче да летују у Грчкој неће плаћати тарифу роминга у иностранству. Позиви и поруке биће наплаћивани по цени локалних порука и позива. Опције коришћења интернета такође су јефтиније, али знатно скупље када се упореди са ценама стандардних порука и позива, опције за коришћење интернета крећу се од 100 динара.

Потребно је истаћи и да сваки од оператера има свој начин рачунања трошкова роминга, али су цене понајвише одређене у зависности од удаљености земље.

Роминг у Грчкој нижи

Захваљујући поменутом споразуму из јула 2021. године, цене минута порука и интернет саобраћаја ка Грчкој и из Грчке су знатно нижи у односу на друге државе:

– Минут долазног позива: од 4 до 50 динара
– Минут одлазног позива: од 19 до 50 динара
– СМС порука: од 4 до 20 динара
– Један мегабајт (МБ): око 1 динар
– Треба истаћи да се роминг тарифе разликују између телеоператера због начина како их сврставају, тј. они их сврставају на основу даљине од Србије.

Роминг у Црној Гори и земљама Западног Балкана

Исте године је и потпуно укинута накнада за роминг у Црној Гори, Албанији, Северној Македонији, Босни и Херцеговини и Србији. То значи да држављани ових земаља могу међусобно да комуницирају по истим ценама као и код куће.

Дакле, цене ових услуга уговорене су са мобилним оператером у оквиру пакета на који се корисници одлуче приликом куповине. Међутим, када је у питању интернет, наплата функционише другачије. Тако ће корисник, када потроши све мобилне податке које има у свом пакету, плаћати додатну потрошњу по посебној цени, тј. постпејд корисници имају ограничен број података, и управо због тога сви оператери нуде додатке за интернет који најчешће трају недељу дана.