Прочитај ми чланак

Спремају хаос? Научници открили нови тип коронавируса са стопом смртности од 100%

0

Студију у којој се тврди да постоји варијанта коронавируса која може да изазове стопостотну смртност спровели су кинески научници почетком јануара, објавила је онлајн публикација „Није лако” 28. јануара.

То значи да ће свака инфекција овим вирусом довести до смрти. Резултати су дошли из експеримената са коронавирусом изолованим из панголина, названим ГX_П2В, на лабораторијским мишевима чији је геном близак људском.

Научници су закључили да ово можда наглашава ризик од ширења ГX_П2В на људе.

САРС-ЦоВ-2, који је изазвао пандемију, био је повезан са панголинима када се први пут појавио, животињама сличним армадилима и мравоједима који су на ивици изумирања. Панголини се лове због меса и крљушти, које се користе у медицини.

Имунолог Николај Крјучков напомиње да је претпоставка о повезаности коронавируса и панголина настала због преваленције заразе коронавирусом међу њима у Кини, где је откривен САРС-ЦоВ-2.

Међутим, сојеви сличнији оригиналном САРС-ЦоВ-2 никада нису откривени. Научници су узгајали изолате коронавируса панголина и проучавали њихову патогеност у лабораторијским условима.

Изолат пЦоВ-ГД01, који је најближи САРС-ЦоВ-2, могао је да изазове болест код златних хрчака и генетски модификованих мишева. Друга варијанта, ГКС_П2В, изазвала је инфекцију код животиња, али без симптома болести. Међутим, током експеримената са овом варијантом у лабораторијским условима, дошло је до мутације.

То не значи да је извршена биоинжењерска модификација вируса, само да су научници узгајали изолате у културама и они су променили њихова својства. Добијени модификовани изолати су затим клонирани и убризгани у генетски модификоване мишеве.

Виролог Николај Крјучков наглашава да овај вирус не постоји природно, има лабораторијске промене. Али нико није посебно мењао геном на правим местима. Ови експерименти могу бити опасни, али се спроводе у лабораторијама где се предузимају мере предострожности.

Виролог Анатолиј Алтштајн додаје да иако резултати студије могу представљати одређену претњу, ако вирус не напусти лабораторију, неће представљати опасност. Међутим, он упозорава на могућност да вирус који се појављује у природи такође може да пређе на људе. Међутим, он уверава да резултати експеримената на мишевима не гарантују исте последице када се пусте људима.

Научници говоре о могућој опасности од такозваних зооноза – болести које се преносе са животиња на људе и да не само корона вируси могу изазвати пандемије.