Прочитај ми чланак

Шолц о уласку Украјине у НАТО: Можда тек за 30 година

0

Немачки канцелар није оптимиста по питању будућности Кијева у војном савезу Запада

Јалови су покушаји Сједињених Америчких Држава да приближе Украјину НАТО-у и уведу је у Алијансу – судећи бар према речима немачког канцелара Олафа Шолца који верује да Кијев неће постати члан Северноатланстког савеза на следећем јулском самиту, већ ни у наредних 30 година.

„Решења се не очекују у блиској будућности, то је могуће у наредних 30 година“, рекао је Шолц током разговора са грађанима, а пренеле су РИА Новости.

Шеф Војног комитета НАТО-а, адмирал Роб Бауер, казао је у марту да је питање чланства Украјине у Алијанси одлучено, али да су у току разговори о томе „када ће се то догодити и шта ће за то бити потребно“.

Украјина је званично поднела захтев за придруживање НАТО-у у септембру 2022. године. Иако је амерички државни секретар Ентони Блинкен поновио овог месеца да ће „Украјина постати чланица НАТО-а некада у будућности“, Алијанса је до сада одбијала да се обавеже на одређени временски период или да обезбеди јасан пут за приступање Кијева.

Наде Зеленског убрзо је срушио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавивши да је пуноправно чланство Украјине у Алијанси немогуће током оружаног сукоба.

Стална представница САД у Алијанси Џулијан Смит рекла је крајем априла да ће Зеленски бити позван на самит НАТО који је планиран у Вашингтону у јулу, а на коме ће управо питање Украјине бити у фокусу. То ипак, како је она рекла, не значи да се очекује да ће Кијев на неком будућем самиту постати члан овог војног савеза.

Зашто НАТО не прима Кијев у чланство објаснила је својевремено и је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова. Уколико би Украјина постала чланица ове територије, све чланице, укључујући и Пољску која претендује на њене западне територије, морале би да признају постојеће украјинске границе.

„Псеудосавезници са Запада комадају своју жртву коју су донедавно називали пријатељем, партнером, младом демократијом“, навела је тада Захарова.

За прихватање нових земаља у војни блок, који предводе САД, потребна је једногласна сагласност свих чланица. А уз мађарског премијера Виктора Орбана и словачки премијер Роберт Фицо већ раније је најавио да његова држава то неће одобрити.

„Словачкој је потребна неутрална Украјина. Наши интереси ће бити угрожени ако она постане чланица НАТО-а, јер ће то бити повод за велики светски сукоб“, објаснио је словачки премијер.