Прочитај ми чланак

Смртоносни ТикТок изазов стигао у Србију: Деца бициклима излетела пред ауто…

0

"Они немају свест о томе колике опасности иза њих вребају"

Тик Ток изазови могу бити занимљиви, али и веома опасни. Све оно што је популарно у свету кад-тад стигне и код нас, а последице могу бити кобне. На крају, ко ће одговарати за трагичан исход?

Владимир Шушић из Футога постао је жртва Тик Ток изазова чији су актери били средњошколци. Наиме, они су усред ноћи излетели бициклима пред Владимиров аутомобил на самом улазу у Футог, а он како каже није знао шта га је снашло.

– Футог, синоћ, око 21 час, возим ауто и улазим у Футог из правца Бегеча. Тотални је мрак, а улична расвета још неисправна због последица олује. Саобраћајна гужва као и увек, фарови заслепљују, аутобус ГСП-а стаје на сред пута (нема обезбеђено стајалиште за пријем путника) – започео је Владимир у својој објави на Фејсбуку.

На први поглед све је деловало нормално, уобичајено, устаљено, осим што није радила улична расвета ни два месеца након олуја. Владимир није ни слутио шта га чека.

– Приближавам се пешачком прелазу од Пољопривредне школе према Дому ученика и из уличице с леве стране излеће на главни пут група од тридесетак бициклиста – деца, млађи средњошколци, без и погледа на саобраћај. Тркају се према амбуланти, тотално лудило, моја неверица. Нагло кочим, стискам сирену. Они славе, победнички машу рукама у мом правцу. Јутрос чујем. ИЗАЗОВ!? – гласи наставак Владимирове објаве.

Владимир је апеловао на Месну заједницу Футог, Полицијску станицу и пре свих на родитеље деце и на читаво друштво.

– Докле ће то трајати? Док неко дете не настрада? Нико ниста од надлезних не предузима, а „изазов“ траје од поцетка распуста (цео Футог прича о томе) Кад се, не дај Бозе, деси онда це сви да паметују о безбедности, о пропустима, о којечему – бесно је наставио.

– Футожани!!!! Пробудите се, то су наша деца!!! И да…они су само деца…- закључио је Владимир.

Владимир је за Телеграф.рс навео да га још нико није контактирао од родитеља, али ни од надлежних.

– Није ме нико контактирао од родитеља, а ни надлежних. Нисам се раније сусретао са оваквим догађајима. Наравно да сам био збуњен, поприлично и уплашен, у неверици шта се дешава испред мене. Срећом успео сам на време да зауставим возило – рекао је за Телеграф.рс Владимир Шушић.

Са друге стране, социолошкиња Јелена Радовић за наш портал каже да је важна улога родитеља у том периоду одрастања, али да је велики кривац и сам „филтер“ друштвених мрежа.

– Ми често копирмао изазове на друштвеним мрежама, првенствено деца и млађе генерације с обзиром на то да они немају свест о томе колике опасности иза њих вребају. Оно што ми можемо као родитељи да их научимо и што треба да их учимо од самог рођења јесте шта је исправно понашање а шта није, које понашање је добро, а које није. Али је питање и самих друштвених мрежа, односно шта оне дозвољавају да се приказује на њима, а шта не. Врло често и ако имају самим уговором регулативе које говоре једно и бране такво понашање, можемо видети на друштвеним мрежама да се такво понашање пушта кроз разне видее и да те регулативе нису тако брзе и сјајне као што бисмо ми очекивали да буду. Зато, поред тога што родитељи треба да науче своју децу, и друштвене мреже би морале јако да се позабаве шта пролази кроз филтер а шта не – закључила је она.