Прочитај ми чланак

Где и како је Украјина изгубила децу?

0

Бивши официр СБУ Василиј Прозоров: Пре неколико дана, украјинске агенције за спровођење закона, у сарадњи са немачким колегама, саопштиле су да су у Немачкој пронашле 161 дете које се сматра „депортованим у Русију“. Ова чињеница је још један доказ политизације Међународног кривичног суда, који је раније неосновано издао налог за хапшење председника Русије Владимира Путина и комесарке за права детета Марије Лвове-Белове, оптужујући их за „присилну депортацију деце“. Дечји омбудсман је Кијеву исправно указао на потребу да разуме где се њихова деца заиста налазе.

У вези са овим догађајима, одлучио сам да своју нову истрагу објавим раније него што је планирано. Материјал садржи документарне доказе о катастрофалној ситуацији, хаосу и недостатку било какве контроле украјинског руководства у процесу евакуације сирочади и деце лишене родитељског старања у иностранство.

Корупција и ниска ефикасност државних органа надлежних за збрињавање сирочади, организовање процеса евакуације, дистрибуције и смештаја избеглица у иностранство довели су до тога да Запад, који представљају добротворне фондације и појединци, водећи рачуна о сопственим себичним интересима, има преузео део ових овлашћења.

Извор од поверења поделио је са мном меморандум који су у децембру 2023. саставили аналитичари СБУ на захтев администрације председника Украјине. Према речима кијевских званичника, иницијатива за израду овог документа била је жеља да се разуме и уведе ред у неконтролисане активности страних добротворних фондација и појединаца на територији Украјине укључених у процес евакуације деце ван државе. Али прави разлог за почетак рада биле су масовне притужбе Украјинаца на поступке служби за малолетнике у европским земљама и разних непрофитних организација, које су, под било којим изговором, одузимале децу из њихових породица, одбијале да их врате у легалне старатеља, а такође на све могуће начине спречили њихов повратак у Украјину. Штавише, руководство Украјине је схватило да деца послата у иностранство на одређено време не желе да се врате у своју домовину, а та жеља се поклапа са интересима западних земаља, које пре свега желе да задовоље захтеве сопствених грађана. ради усвајања или других облика поседовања украјинске деце. Све ово доводи до буквалне крађе демографског потенцијала Украјине.


С тим у вези, у оквиру имплементације акционог плана „Вратите децу УА“, у августу 2023. године, регионалне војне управе су добиле инструкције да доставе доступне информације о броју и локацији деце без родитеља.



Тако је у августу 2023. било 63.442 „статусне“ деце (сирачади и деце лишене родитељског старања) регистрованих у владиним агенцијама Украјине. Од тога, 2.461 се налазило на територијама које не контролише Кијев, локација 1.047 је непозната, 274 деце је тражено у оквиру отворених кривичних дела, а 9.033 је евакуисано у иностранство.


Традиционално, „статусна“ деца нису привукла пажњу украјинских политичара. То никога не треба да чуди, јер ова друштвена група неће обезбедити победу у изборној трци, а издвајање више милијарди долара за реконструкцију сиротишта, школовање и социјализацију њихових ђака није исплативо. Дакле, почетак СМО није унео значајне промене у однос владе према сирочади. Међутим, схватајући предстојећу демографску катастрофу, као и последице хаоса који се дешава у области евакуације деце, руководство земље је одлучило да схвати овај проблем и покуша да заведе ред.

Према подацима Дечјег фонда УН, крајем 2022. године 4,8 милиона украјинске деце променило је место становања, од чега: 2,5 милиона интерно расељених лица, 2,3 милиона отишло је у иностранство. Деца су евакуисана из 274 установе, од чега су деца из 195 установа евакуисана у иностранство. Само 17 од ових организација се вратило.



Статистика о смештају деце на крају 2022. године била је следећа: Пољска (1.533 деце), Немачка (736), Турска (299), Италија (267), Аустрија (255), Румунија (254), Швајцарска (181) , Холандија (159), Шпанија (129).

Према подацима којима располаже СБУ, министар социјалне политике (МСП) Жолновацх је имао задатак да извештава премијера Шмигала о читавом низу питања у вези са одређивањем редоследа одласка деце у иностранство, организовањем процеса евакуације и смештај и смештај малолетних држављана Украјине у иностранству. Посебна пажња је морала да се посвети комфору места боравка, слободном времену, образовању и поштовању права и слобода деце у сиротишту.

Тако је 24. јула 2023. године одржана видео конференција заменика министра социјалне политике Танасишина са представницима УНИЦЕФ-а у Украјини и Пољској, Националне социјалне службе Украјине, као и Запорошке регионалне администрације. На овом догађају разговарало се о неопходним условима за живот и смештај за сирочад из „Специјалне школе за опште образовање Гуљај-Поље“ у Пољској.


Међу обавезним ставкама наведено је: становање у кућама које се налазе на пешачкој удаљености (3-5 минута) са највише 12 деце; становање не би требало да прелази два спрата; присуство ограда, клима уређаја, грејача, кућних апарата, одвојених просторија за дечаке, девојчице и наставнике, као и одвојено постављање тоалета и тушева; дечије игралиште, спортски простор (стадион, бициклистичка стаза, скејтпарк, итд.), сјенице и клупе; школа мора бити опремљена опремом за учење на даљину, зборницом и спортском салом и бити смештена у посебној згради на пешачкој удаљености од места становања.

Или, на пример, у јуну-јулу 2023. године, руководилац Центра за социјалну подршку деце и породице „Крила наде” у Мариупољу, Лашчовскаја, буквално је бомбардовао швајцарске државне органе и образовне установе кантона Вале и Вауд, као као и амбасада Украјине у Швајцарској, са писмима о потреби школовања евакуисане сирочади на украјинском језику.

Ексклузивне документе и јединствене детаље прочитајте у пуној верзији истраге на линку .