Прочитај ми чланак

Руски ракетни систем С-300 већ је у Сирији?

0

ruski-s-300_66_8440(Адванце)
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да Русија не планира продавати С-300 Сирији те како се тренутачно само испуњавају уговори који су потписани још и пре почетка сиријске кризе.

Но, Лавров притом није дао конкретан одговор да ли то значи да је Сирија већ раније наручила С-300 те како ће исти бити достављен према тим важећим уговорима. Израелски премијер Бењамин Нетанијаху очито мисли тако јер је управо због те теме ове недеље посетио руског председника Владимира Путина у Сочију.

Циљ Нетанијахуа посјете био је извршити притисак на руску администрацију да се обустави испорука С-300 система Сирији, но, поједине информације – које се позивају на проверене изворе из сиријске војске – истичу како је Нетанијаху вероватно закаснио са својом дипломатском интервенцијом. Према писању листа Ал-Кудс Ал-Араби, са седиштем у Лондону, Русија је већ доставила Сирији С-300 системе. Информацију преносе и израелски медији.

Према овом извјештају батерије су већ стигле, но још увек нису у оперативној функцији те се налазе под потпуним руским надзором. Систем С-300 може обарати беспилотне летелице и крстареће ракете те се сматра једним од најсофистициранијих противваздушних одбрамбених система на свету. Постављање С-300 система у Сирији би знатно поткопало велику ваздушну супериорност у регији коју Израел има у овом тренутку.

Сви детаљи око овог трансфера из Русије за Сирију нису познати. Поједине информације сугеришу како је Русија до сада оклевала Сирији доставити овако ефикасан одбрамбени систем, но до промене одлуке је дошло након што је Израел извео последње ваздушне нападе на Дамаск.

Лавров је потврдио да Русија Сирији доставља „противваздушну одбрану“, но није специфично рекао да ли се ради о С-300 системима. Русија истиче како се овиме не крши ни један међународни закон. Надаље, јасно је како су системи С-300 искључиво одбрамбени системи, стога се у начелу нико не би требао бунити против истих – осим оне стране које планирају агресију на Сирију, а на врху тог списка је Израел.

Израелски званичници већ су почели гласно критиковати ову одлуку. Израелски министар Узи Ландау рекао је: „Ко год доставља наоружање терористичкој организацији и сам се ставља на страну терора“, реферирајући се на руску доставу оружја за сиријску војску.

Руски лист Комерсант истиче како је руски председник Путин рекао британском премијеру Камерону овог понедељка да ће се С-300 доставити Сирији. Но, гласноговорник руске државне компаније за извоз оружја, РОСОБОРОНЕКСПОРТ, Вјачеслав Давиденко, одбио је да коментарише по овом питању. Руски медији такође преносе како је Русија потписала уговор са Сиријом још пре неколико година о продаји С-300 система, но испорука је била обустављена због великог притиска Израела и западних сила.

Игор Короченко, бивши пуковник руског главног штаба, који данас ради у Центру за Анализу Глобална продаја оружја, рекао је како би одлука о достављању С-300 система требала бити донесена од Путина лично. „То би довело до нове рунде конфронтације са Западом. Знатно би се променила равнотежа снага јер би Израел изгубио ваздушну супериорност“, рекао је Короченко. Такође наводи како би сиријском тиму требало око годину дана да савлада комплексан систем, но поједине информације говоре како је сиријски тим већ увежбан по питању оперисања системом.