Прочитај ми чланак

Сирија и Амерички Конгрес: Може ли се рат ипак зауставити? (Анализа)

0

US-POLITICS-INAUGURATION-FEATURES

(Вечерње новости, Политика, Агенције, Глас Русије, Србин.инфо)

Удар на Сирију изненађујућом одлуком Барака Обаме добио „новог играча“. Кери: Имамо доказе. Дамаск: „Обама неодлучан и збуњен“

Предах у „игри нерава“ или покушај да се, бар званично, одлагањем војне интервенције стигне до политичког решења кризе у Сирији?

ВИШЕ ОД 110.000 ПОГИНУЛИХ

Више од 110.000 људи погинуло је у конфликту у Сирији од марта 2011. године, саопштила је у недељу Сиријска опсерваторија за људска права.
Међу погинулима је најмање 40.146 цивила од којих су готово 4.000 жене а више од 5.800 деца.
Ова група, која своје податке базира на мрежи активиста, лекара и адвоката на терену широм Сирије, саопштила је да је у насиљу такође убијено 21.850 побуњеничких бораца.
На страни режима, погинуло је 27.654 војника и близу 18.000 припадника прорежимских милиција.

Ово су само нека од питања која се у САД и свету постављају после одлуке Барака Обаме да од Конгреса тражи одобрење за употребу силе против Сирије због наводног хемијског напада, истичући да сматра да је важно за америчку демократију да добије подршку посланика.

Иако је лидер највеће светске војне силе истовремено рекао и да је одлучио да треба покренути напад на Сирију, уколико не буде неких већих неочекиваних преокрета, пребацивање лопте у двориште Конгреса практично значи да се евентуална војна акција одлаже „до даљег“, или бар до 9. септембра када се амерички законодавци врате са летње паузе.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

У недељу се огласио и амерички државни секретар Џон Кери, иначе најгласнији заговорник напада на Сирију, рекавши да САД поседују доказе да је у Дамаску 21. августа употребљен отровни гас сарин, пронађен у узорцима косе и крви, који су достављени са места на ком је изведен напад у сиријској престоници.

Керија очигледно није занимала изјава из организације за забрану хемијског оружја УН, чији су инспектори до суботе прикупљали узорке у Дамаску, која каже да је за потпуну анализу и извођење доказа потребно до три седмице.

Амерички државни секретар је, такође, изразио уверење да ће Конгрес дати Обами подршку за војни удар на Сирију, истичући да шеф државе, међутим, може да делује по сопственом нахођењу чак и ако му Конгрес не да одобрење.

А дан пошто је председник САД одложио покретање војне акције против званичног Дамаска, представници сиријског режима су изјавили да је Обама „неодлучан и збуњен“. Ово је први званични коментар сиријског режима на ову одлуку. С друге стране, водећи сиријски државни лист „Ал-Тавра“ објавио је да Обамина одлука значи „почетак историјског повлачења Америке“.

СИРИЈЦИ У САД

Као колатерална штета најновијих збивања издвајају се Сиријци који живе у САД и над којима је Амерички федерални истражни биро (ФБИ) „интензивирао надгледање“.
Како пише „Њујорк тајмс“, агенти ФБИ ће наредних дана обавити разговоре са више стотина Сиријаца у САД.
Према писању овог листа, високи званичници ФБИ су, такође, наложили својим агентима на терену да прате изворе који имају везе са Сиријцима како би се на време открило било какво помињање осветничког напада.

Сиријске опозиционе групе су, с друге стране, оцениле да би оваква Обамина одлука могла да охрабри снаге председника Башара ал-Асада и позвале су амерички Конгрес да одобри војну акцију против његовог режима.

У међувремену, најављени удар на Сирију довео је чак до уједињења два огранка ислама. Наиме, водећи ауторитет у сунитском исламу, Универзитет у Каиру „Ал-Азхар“ саопштио да се противи нападима САД на ову земљу, истичући да би они били равни агресији која би угрозила међународну безбедност.

Оно што је занимљиво јесте да је ова установа изразила своје противљење иако сиријски режим припада „супротном“ огранку ислама – шиитској секти алавита, док су већина побуњеника сунити.

И поред тренутног, каквог-таквог, затишја, у Белој кући се и даље разматрају могућа сценарија за војни напад на Сирију, пренела је немачка медијска кућа „Дојче веле“. Укупно их је три.

Прва опција предвиђа успостављање зоне забране лета, друга напад ракетама, а трећа је појачана испорука оружја устаницима.

Не „опушта се“ ни Израел.
– Ми смо спремни за сваки могући сценарио а наши непријатељи имају веома добре разлоге да не искушавају нашу снагу, да не тестирају нашу моћ – рекао је у недељу премијер ове земље Бењамин Нетањаху, а аналитичари верују да је реч о покушају да се смире страховања да би напад на Сирију могао да подстакне Башара ал-Асада или његове либанске савезнике, групацију Хезболах, на одмазду против суседног Израела, водећег савезника Вашингтона у том региону.

Амерички сенатор Ранд Паул : “ Ово није игра , напад на Сирију може нас увести у велики рат са Русијом , направити ћу све што могу да зауставим Обаму „

Амерички сенатор Ранд Паул упозорио је Обамину администрацију како би војни напад на Сирију могао покренути “ велики рат “ са Русијом . “ Хоћемо ли бити уведени у велики рат са Русијом као последица овога и натерати Русију да се укључи ? Ово није игра где ћемо притиснути дугме , разнети неке људе и рећи им како нису смели употребити хемијско оружје “ , рекао је амерички сенатор .

“ Информације говоре како је све очитије да је хемијско оружје употријебљено, но треба се повести истрага по питању ко га је употребио. Употреба иде у корист побуњеницима јер тиме доводе друге силе на своју страну, стога постоји врло јаки разлог због којег су овај напад можда извели побуњеници, а не сиријска војска „, рекао је .

americki-senator-rand-paul-ovo-nije-igra-napad-na-siriju
У разговору за Фок Невс, Паул се додатно осврнуо на актуелности.

“ Амерички народ није узбуђен око овог рата. Престрављени смо њиме, убијањем људи хемијским оружјем. Желели бисмо знати ко је стајао иза тог напада, но нисмо узбуђени око одласка у рат . Стога, ја ћу учинити све што могу да зауставим председника Обаму јер не бисмо смели улазити у овај рат, нарочито не кршећи притом амерички устав „, рекао је .

Саудијска Арабија: арапске земље да подрже сиријску опозицију

Саудијски министар спољних послова, принц Сауд ел-Фејсал позвао је данас арапске земље да подрже сиријску опозицију, која захтева страну војну интервенцију против режима сиријског председника Башара ел Асада.

Саудијски министар рекао је то на конференцији за новинаре у Каиру уочи састанка шефова дипломатија арапских земаља о ситуацији у Сирији, док више западних земаља планира скори војни напад на Сирију као одговор на наводни хемијски напад сиријског режима 21. августа у Дамаску, у којем је више стотина људи убијено.

Принц Сауд позвао је арапске земље да подрже Сиријце и њихове легитимне представнике (опозиција) које признаје Лига у позивима на „помоћ међународној заједници, на начин на који они то захтевају”.

Сау ел-Фејсал није изричито помињао војне ударе, али је позвао међународну заједницу да заустави „агресију над сиријским народом пре него што тај народ нестане”.

Арапска лига треба да их „подржи и осуде нису довољне”, рекао је саудијски министар, подсећајући да је Арапска лига недавно окривила сиријски режим за хемијске нападе.

Министри спољних послова арапских земаља у Каиру данас имају састанак на којем разговарају о питању решавања кризе у Сирији.

Арапска лига дубоко је подељена по питању Сирије – земље попут Ирака, Алжира, Египта, Либана и Туниса противе се војној интервенцији, док Ријад подржава сиријску опозицију и заговара „озбиљну и оштру” војну акцију против режима у Дамаску.

Надаље , Паул истиче како би се САД, ако уђу у овај рат  борили на истој страни као и Ал – Каеда . “ Морамо се понекад борити, али када се боримо , требамо се борити за победу, за америчку ствар . Не видим зашто бисмо се борили за успостављање шеријатског закона у Сирији. Не видим да бисмо требали слати мог сина да се бори на страни исламистичких побуњеника против хришћана. Такође не желим видети да се мој син одлази борити на страни Ал – Каеде „.

На питање новинара шта мисли о изјавама Денниса Куцинича који је недавно изјавио како би у овом рату САД постали “ Ал – Каеидина аеродром снага“, Паул је истакао :

“ Да, у праву је . Они признају како трећину борбене снаге на страни побуњеника чини Ал – Каеда, истичу како су то најжешћи борци, а ако Асад падне то значи да ће вероватно Ал – Каеда доћи на власт у Сирији. Но , треба истаћи и ово – шта ако други исламисти, “ бољи, умерени Исламисти“ међу побуњеницима преузму власт ? И даље ћете вероватно имати шеријатски закон, а хришћане ће се прогонити због богохуљења“ .

Закључио је како „ово није нешто за шта бих послао наше младиће и девојке да живе и гину због, за наметање некр врсте исламистичког режима Сирији“.

Циљеви ваздушних удара
Америчка администрација обрела се у незавидној ситуацији. Најављени ваздушни удари не би смели да прекомерно ослабе владине снаге у Сирији. Са друге стране, удари не би требало ни да допринесу битнијој промени снага на терену, да донесу предност у корист побуњеника. Вашингтон, наиме, зазире од побуњеника због сумње да би могли да заведу владавину Шеријата, уколико освоје власт.

Иран: интереси САД биће угрожени, ако нападну Сирију

Амерички интереси биће угрожени ако Вашингтон покрене напад на Сирију, изјавио је један високи ирански званичник који борави у посети Дамаску.
„Надам се да САД неће предузети такву исхитрену и ирационалну акцију, имајући у виду осетљиву ситуацију у региону”, казао је председник Одбора за спољне послове иранског парламента Аладин Боруџерди.
Он је новинарима у иранској амбасади у Дамаску рекао да су „питања безбедности у региону међусобно повезана” и да „Американци не могу да прете земљи у тој зони и да очекују да њихови интереси неће бити угрожени”.
„Ако САД учине неку глупост, наш одговор биће одлучан”, упозорио је ирански званичник, не прецизирајући на шта би се тај одговор односио.
Одговарајући на питања каква ће бити реакција Техерана на евентуалан напад на сиријске мете, Боруџерди је рекао: „Ми у Ирану суочићемо се снажно са агресијом и бранићемо наше националне интересе”.

Циљ је „нешто између две опције“, нешто што би приморало Асадове присталице, али и побуњенике да седну за преговарачки сто.

У плановима стратега Пентагона, које предочавају и коментаришу светски медији, позивајући се на поуздане изворе у централи војне команде САД, зацртани су као циљеви најважнији војни и цивилни аеродроми, хемијска постројења за које се сумња да служе за производњу бојних отрова, као и престижни владини објекти у сиријској престоници, Дамаску.

„Ноћна мора“ војних заповедника САД: сиријска ракетна одбрана (Фото Ројтерс)

Аеродроми: Ваздухопловне базе и цивилни аеродроми Сирије сматрају се најважнијим стратешким објектима Башара Асада. Преко њих режим у Дамаску снабдева своје трупе широм земље оружјем, храном и лековима.

Побуњеницима је до сада пошло за руком да освоје или онеспособе само мали број њих, а најважнији објекат – војни аеродром Мезе у Дамаску не само да је кључна аеронаутичка база, већ постоји сумња да су управо оданде испаљени пројектили са отровним гасовима на предграђа престонице.

ПВО: Противаздушна одбрана Сирије сматра се најмоћнијом у целокупном региону. Од њеног опстанка могло би да зависи, хоће ли САД бомбардовати Сирију само крстарећим ракетама, или ће се одлучити да ударе препусте и ратном ваздухопловству. Са лансирних рампи сиријске ПВО могле би да се испале и противбродске ракете руске производње типа „П 800 оникс”, познатије под руским именом „Јахонт”, односно под шифром НАТО „СС-Н-26”. За ове ракете стручњаци тврде да су „ноћна мора” америчке морнарице.

Командне централе: Циљеви у престоници Дамаску су највероватније здања министарстава одбране и унутрашњих послова, као и главни штабови војно обавештајне службе и обавештајне службе ваздухопловства.

Сиријски специјалци: На удару америчких крстарећих ракета наћи ће се, по мишљењу војних аналитичара, пре свега четврта сиријска дивизија, под командом Асадовог брата Махера ел Асада. Њена бригада 155 је, како тврде амерички обавештајни извори, задужена за контролу хемијског оружја, а самим тим вероватно и одговорна за недавне нападе на цивиле – уколико се одговорност сиријске владе потврди.

Председничка палата: Претпоставља се да је један од циљева ваздушних напада председничка палата Башара Асада на брду Касијун, изнад Дамаска. Као у агресији на СР Југославију 1999. године, САД наводно намеравају да бомбардују палату – мада је по међународним обичајима вођења рата такав чин неприхватљив – али само ако претходно утврде да се Асад не налази у њој.

Фабрички комплекси за производњу хемијског оружја: На мети би требало да се нађу производни центри у Хами, Хомсу, Латакији, Палмири, односно и исттраживачко производни центар у Дамаску који је Израел у неколико наврата бомбардовао, последњи пут маја ове године.

Владимир Путин предложио САД да промисле пре него нападну Сирију
Русија предлаже САД-ама да промисле пре него отпочну војну операцију у Сирији, те одлучи о том питању без журбе. То је председник Владимир Путин изјавио у Владивостоку приликом сусрета с новинарима. При томе је он подвукао да се одлуке о нападу косе са интересима светске заједнице и руше читаво систем глобалне безбедности.

Русија осуђује коришћење хемијског оружја, те ће према потреби усвојити консолидовану одлуку о мерама за супротстављање томе. Међутим, данас Русија нема доказе да су хемијско оружје примениле сиријске власти. Ако САД имају такве доказе, оне морају да их пруже светској заједници, – истакао је Владимир Путин.

Хејг: Британија сигурно неће у рат
Министар спољних послова Велике Британије Вилијам Хејг искључио је могућност да се та држава прикључи Американцима у евентуалном нападу на Сирију, а истовремено је одбацио и најаве да би премијер Дејвид Камерон могао тражити ново гласање у Доњем дому парламента.
Чланови парламента су рекли шта су имали да кажу и гласали су како су гласали и мислим да није реално да сваке седмице идемо у Доњи дом са истим питањем, рекао је Хејг за Скај њуз.
Шеф британске дипломатије оптужио је лабуристе за опортунизам и изразио уверење да они не би друкчије гласали у парламенту чак и када би сиријска војска поново употребила хемијско оружје.

Позивање на то да таквих доказа има, али су они поверљиви, испод је сваке критике. То је неуважавање партнера и учесника преговора. Докази морају да буду поднети, све остало не може да буде основа таквих фундаменталних одлука као што је примена силе према сувереној држави.

На позадини оптужаба Запада владе Сирији одустајање Велике Британије од учешћа у евентуалној операцији против Дамаска било је неочекивано за Русију. Владимир Путин је изразио одобрење одлуке британског парламента.

Последњих година смо се навикли да се у западној заједници све прихвата без нарочитих дискусија, у сваком случају је тако увек изгледало, у складу са жељама и ставом главног партнера, односно, САД. Ако је овог пута нешто затајило, понављам, за мене је то изненађење, што више, чуди ме такав став.

С друге стране, према мишлењу руског лидера, то сведочи да чак у Великој Британији, која је основни геополитички савезник САД, постоје људи, који се руководе националним интересима, здравим разумом, цене свој суверенитет.

Преговори о Сирији Владимир Путин је водио и са премијером Велике Британије, и с канцеларом Немачке, међутим, с шефом САД Бараком Обамом у последње време није контактирао. Председник Русије се нада да ће говорити с Обамом о ситуацији у Сирији у оквиру самита Велике Двадесеторице, који ће бити одржан 5.-6. септембра у Санкт-Петербургу. За сада би му се он гипотетички обратио не само као свом колеги.

Обратио бих му се као нобеловцу мира. Морамо да се сетимо, што се дешавало последњих деценија, колико су пута САД били иницијатор оружаних конфликата у различитим регионима света. Међутим, зар је то решило бар један проблем? Авганистан, Ирак, – нема мира, нема никакве демократије, чему су тобоже тежили наши партнери, нема обичног грађанског мира и равнотеже! – рекао је Путин, одговарајући на питање о евентуалном телефонском разговору с председником САД Обамом, да је он био одржан.

SYRIA-CONFLICT

У суботу се сазнало да су инспектори, који су истраживали догађаје у Сирији, завршили посао и напустили земљу. Представник Генералног секретара УН Мартин Несирки је рекао да за сада експерти могу да пруже само претходни реферат. Коначни закључци су могући тек после лабораторијских анализа прикупљеног материјала.

У међувремену је војно руководство Сирије изјавило да је спремно да у било ком моменту пружи отпор у случају напада.