Прочитај ми чланак

Шамар који је све изненадио: БРИКС неутралише главно оружје САД

0

Запад пред нашим очима губи глобални ауторитет, а све се то дешава уочи самита БРИКС-а, који ће бити одржан у августу у Јужној Африци.

Запад грчевито покушава да преокрене историју, али главни проблем за њега није то што слаби економски или војно. Главно је да је вера људи у њега пресушила. Планета са надом гледа у БРИКС, чије земље не би требало да пропусте своју шансу.

Психолошки аксиом

Одавно је забележено међу различитим народима да битку, пре него што је и почела, унапред губи она страна која не верује у њену победу, пише Царград. Духовне снаге човека и друштва, вера или невера у нешто у великој мери одређују будућност, она се формира у зависности од овог фактора.

Колективни Запад, а посебно светски хегемон, суочава се са највећим проблемом у послератној историји- свет више не верује у глобалну супериорност Запада. Полазећи од ове неверице, земље такозваног „трећег света“, које су раније због своје финансијске, економске и војне слабости биле принуђене да преузму улогу сателита Сједињених Држава и Европе, већ су се преоријентисале на друге новонастајуће центри моћи, од којих је главни БРИКС.

То се манифестује у многим крупним и малим детаљима, који, како се акумулирају и у збиру, изазивају неку врсту ланчане реакције- што је више спољних доказа о повлачењу разних држава из америчког утицаја, то су такве земље све више и одлучније. Спремни су да се прикључе другим половима моћи, макар чак и из прагматичних (а вероватно и себичних) разматрања сопственог опстанка и наде у просперитет.

Јужноафрички изазов

Занимљиво је, да се видљиви одклон од САД-а држава „трећег света“, или како се сада назива, глобалног југа, дешава уочи самита БРИКС-а, заказаног за другу половину августа.

То изгледа значајно и није без симболике. Говоримо о потпуно непротоколарном понашању председника Јужне Африке, Сирила Рамафозе, на недавно одржаном самиту о новом глобалном финансијском пакту у престоници Француске. То је био шамар Вашингтону, Бриселу и Паризу као организаторима састанка.

Очекивало се да ће кључна тема овог форума на високом нивоу бити развој „новог Север-Југ пакта“, како га називају у Јелисејској палати. Наводно, овај документ има за циљ постављање основе за сарадњу са земљама у развоју у борби против климатских промена и – пажња! – превазилажење сиромаштва.

Тежину састанка дао је и генерални секретар УН, Антонио Гутереш, који је изјавио, да је „неопходно извести реформе међународних финансијских институција, и то треба урадити одмах“.

Шта кажете о Сирилу Рамафози, који ће за месец дана бити домаћин самита БРИKС-а и који симболизује нови настајући свет? На церемонији затварања париског форума, директно у присуству председника Макрона, организатора догађаја, председник Јужне Африке се обратио свом бразилском колеги Лули да Силви са значајним погледом и рекао:

„Господине председниче Лула, немојте се бринути. Када буде састанак БРИKС-а, питање валуте ће постати кључно на дневном реду, тако да ћемо га свакако размотрити.“

Како је у вези с тим написао хонгконшки South China Morning Post, „у свету дипломатије, често шаблонског и срдачног, понашање Рамафозе се може упоредити са шамаром на додели Оскара.“

Какве год реформе међународних финансијских институција Запад најављивао, глобални Југ, према изјавама председника Бразила и Јужне Африке, намерава одбацити долар у међународним рачунима и генерално изаћи из окриља финансијског система наметнутог свету од стране Вашингтона.

Грчеви умирућег

На ово неформално саопштење Рамафозе сви су обратили пажњу. Сада, сасвим природно, сви погледи су још више уперени према БРИKС-у, који постаје нови мотор света. У међувремену, јасно је да је париски састанак покренут од стране Макрона о „новом пакту Север-Југ“, као и његов неуспешни покушај да се угура на самит БРИKС-а, заправо инсценирана догађања која је Вашингтон организовао како би ослабио БРИKС. Истом циљу је служила и недавна посета државног секретара САД-а, Ентонија Блинкена, Кини, као и пропали самит ЕУ и лидера земаља Латинске Америке и Кариба.

Политика САД-а према БРИЦС-у је толико прозирна да не захтева посебна објашњења. Наиме, за Вашингтон је елиминација долара као међународног финансијског средства за обрачуне и резервне валуте, много страшнија од истовременог потапања целокупне америчке флоте.

Долар је главно оружје САД-а за контролу света- држање долара у својим рукама је и штап и шаргарепа истовремено. Због тога, Американци у очају испробавају један облик утицаја за другим, како би спречили процес консолидације блока- позивају земље чланице БРИKС-а на састанак Г7 у Хирошими, форум о глобалном финансијском пакту „инициран“ од стране Макрона, самит „ЕУ – Латинска Америка“, војне претње и дипломатску игру.

Међутим, љупке речи које свет чује из Вашингтона, Брисела и других западних престоница, о потреби сарадње и партнерства никога не заваравају. Самит БРИKС-а у Јужној Африци, на којем ће, према речима председника Рамафозе, „питање валуте постати кључно“, неумитно се приближава.

На њему ће учествовати шефови држава из најмање 22 земље. Више од 40 земаља показује интересовање за придруживање овом блоку. То значи да БРИЦС већ има моћ и позицију која му омогућава чак и сада, да диктира услове за нови свет, различит од оног у којем постоји један хегемон.

О плановима БРИКС-а

Према многобројним изјавама лидера земаља чланица овог блока, као и на основу бројних публикација у светским медијима, може се тврдити да ће предстојећи врхунски састанак у Јужној Африци бити изузетно конкретног карактера.

На самиту БРИKС-а првенствено ће се разговарати о томе, како ће организација радити у условима када колективни Запад редовно уводи санкције Русији и Кини, у покушају блокирања њихових међународних финансијских и економских активности.

У том смислу, предлог председника Бразила, Луле да Силве, о одрицању од долара и успостављању валуте БРИЦС-а, сигурно ће бити на дневном реду. Посебно јер о томе, као што смо већ напоменули, намерава говорити и лидер Јужне Африке.

Међутим, и даље постоје инерцијалне праксе коришћења долара у међународним рачунима, и страх неких земаља глобалног Југа да драматично прекину односе са Сједињеним Државама, што указује на то, да потпуно одустајање од америчке валуте, иако незаустављиво, ипак ће захтевати одређени период, чију трајност је тешко предвидети данас.

Прворазредни задатак, може бити стварање заједничких резерви различитих стратешких производа и сировина у оквиру проширеног БРИKС-а, као што су енергетски ресурси (нафта, гас и угаљ) и храна. На пример, Русија, Саудијска Арабија и Иран би могли створити заједничке резерве нафте, како би остале чланице БРИKС-а могле куповати ову нафту користећи своје националне валуте.

Такође, могу се стварати резерве пољопривредних производа, попут житарица. Ова пракса би омогућила избегавање могућих енергетских или прехрамбених криза, које су, успут речено, вештачки изазване од стране колективног Запада.

У том контексту, већ поменути „South China Morning Post“ примећује:

Стварање заједничких резерви БРИKС+ групи, би помогло да се одупре санкционим мерама усмереним на једну земљу-учесницу, као што је на пример, прекид трговине са Русијом који је инициран од стране Запада. Постављањем националних цена на своје резерве, државе БРИKС-а би могле да се изборе са глобалним финансијским проблемима, попут несташице долара у неким земљама.

Шта с тим?

Неки западни стручњаци се надају, да ће лично одсуство руског председника Владимира Путина на самиту у Јужној Африци успорити успешно спровођење догађаја. Управо на то је рачунала провокација са налогом за хапшење руског лидера, издатим од стране „Међународног кривичног суда“, који је под контролом Сједињених Држава.

Русија и Јужна Африка договориле су се, да ће Путин учествовати на самиту путем видео везе, и то је исправно.

Не треба пружати повод онима који траже повод. Развој овог блока може сада зауставити само сам БРИKС, због већ поменуте инерције или сумњи неких његових чланица.

БРИKС је практично постао „ледоломац“ за стари поредак, заснован на хегемонији Сједињених Држава. На БРИKС гледа са надом цео глобални Југ- Азија, Африка и Латинска Америка. Од садашњих лидера земаља чланица овог блока, зависи будућа архитектура мултиполарног света.

Чини се, да они схватају ту одговорност. Међутим, најважније је да БРИKС има онај непроцењиви ресурс који се не може заменити- веру у њега са стране целог света, што Запад више нема.