Прочитај ми чланак

САД разматрају захтев Аустралије да одустану од поступка против Асанжа

0

Амерички председник Џо Бајден рекао је да разматра захтев Аустралије да одустане од случаја против Џулијана Асанжа. „Разматрамо то“, рекао је Бајден новинарима на питање о „захтеву Аустралије да оконча кривично гоњење оснивача Викиликса Џулијана Асанжа“.

Раније у фебруару, аустралијски парламент је подржао предлог закона којим се захтева окончање кривичног гоњења Асанжа, а премијер земље је изразио подршку тој иницијативи.

Крајем марта, Виши суд у Лондону , који је разматрао захтев САД за екстрадицију, пресудио је у корист Асанжа.

Суд је дао америчкој влади три недеље да пружи довољна уверавања да ће на суђењу у Сједињеним Државама новинар моћи да се ослони на Први амандман Устава САД (који штити слободу говора) и да неће бити у неповољном положају у суђење због његовог држављанства и неће бити осуђен на смрт.

Ако ове гаранције не буду обезбеђене, Асанжу ће бити дозвољено да уложи жалбу. Ако се обезбеде гаранције, суд ће поново саслушати обе стране у предмету.

Аустралијски новинар Асанж је славу стекао 2006. године у вези са радом на веб страници Викиликс, основаној за објављивање тајних докумената.

Сајт је 2010. објавио тајни видео снимак америчке војске, који показује како је најмање 18 цивила убијено након напада на амерички хеликоптер у Багдаду 2007. године.

2010. године сајт је почео да објављује и 250 хиљада америчких дипломатских докумената.

Асанж се од јуна 2012. крио у амбасади Еквадора у Лондону , страхујући од екстрадиције. Ујутро 11. априла 2019. приведен је на захтев Сједињених Држава након избацивања из амбасаде, након чега је смештен у затвор Белмарш у Лондону.

У јуну 2022. тадашња британска министарка унутрашњих послова Прити Пател одобрила је изручење оснивача Викиликса Сједињеним Државама након разматрања случаја од стране Магистратског суда у Вестминстеру и Вишег суда у Лондону.

Британски судови нису сматрали да би Асанжово изручење било опресивно или неправедно.

У јуну 2023. Асанж је уложио коначну жалбу Вишем суду у Лондону у покушају да оспори одлуку судије Џонатана Свифта, који је одбио по свих осам тачака жалбе адвоката новинара на његов налог за екстрадицију.