• Почетна
  • СВЕТ
  • САД протестују: Зашто је Русија тестирала нову крстарећу ракету
Прочитај ми чланак

САД протестују: Зашто је Русија тестирала нову крстарећу ракету

0

raketa-450x302

Њујорк — САД су овог месеца информисале савезнике у Северноатлантском савезу (НАТО) да је Русија тестирала нову крстарећу ракету са лансера са тла, противно споразуму.

Русија је, известиле су САД, тестирала ракету упркос кључном споразуму о контроли наоружања који забрањује нуклеарне ракете средњег домета, пише „Њујорк тајмс“.

„Амерички чиновници претпостављају да је Русија почела да спроводи тестирања ракете још 2008. године. Такве тестове искључује споразум који забрањује ракете средњег домета, који су потписали (председници САД и бившег СССР-а Роналд) Реган и (Михаил) Горбачов 1987. године“, пише тај лист.

Тај споразум дуго се сматрао једним од темељних, после којих је наступио крај „Хладног рата“.

„Почев од маја (прошле године) Роуз Готемилер (највише рангирани службеник за питање контроле наоружања у Стејт департменту) више пута је покретала тему тестирања ракета са руским чиновницима. Они су одговорили да су анализирали питање и да га сматрају решеним. Међутим, чиновници администрације америчког председника Барака Обаме још нису спремни да званично прогласе тестирање ракете кршењем споразума из 1987“, наводи се у чланку.

Званична представница Стејт департмента Џен Псаки рекла је да се САД никада не колебају када изражавају забринутост Русији у вези са поштовањем споразума, те да ни ово питање није изузетак.

„Процес провере се наставља и не желимо да градимо претпоставке или да унапред одлучујемо о исходу“, рекла је она.

Други чиновници, који су захтевали анонимност, рекли су да тестирање, несумњиво, противречи споразуму и да је администрација САД већ исказала велико стрпљење у односу са руском страном.

У чланку се наводи да неки конгресмени „захтевају од Беле куће оштрију реакцију“.

Преносећи писање њујоршког дневника, Би-Би-Си (BBC) је навео изјаву једног неименованог представника НАТО-а да је „питање придржавања споразуму веома озбиљна ствар“.

Према речима саговорника британске радио-дифузне мреже Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета (INF) из 1987. био је „кључна компонента евро-атлантске безбедности“ и поштовање споразума о контроли наоружања је „фундаментално за грађење узајамног поверења“.

Споразумом је елиминисане су на тлу стациониране крстареће и балистичке ракете домета између 500 и 5.500 километара, подсећа BBC.

(Танјуг)