Прочитај ми чланак

Руси раскинули житни аранжман: Хоће ли потапати украјинске бродове или разорити…

0

Кијев ће своје теретне бродове од 18. јула усмеравати да плове уз обале Румуније и Бугарске

Русија је – како је и најављивала – саопштила да повлачи гаранције за безбедност пловидбе Црним морем и да поморски хуманитарни коридор за украјинско жито престаје да постоји од 18. јула.

Упозорила је да северозападном Црном мору враћа режим „привремено опасног подручја“.

Заједнички координациони центар у Цариграду – нагласила је – биће распуштен јер даље постојање „житног коридора“ у условима очигледне саботаже целог аранжмана постаје бесмислено.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган потврдио је престанак важења „споразума о житу“, додавши да је „отишао у историју“.

Утицајни московски политиколог Сергеј Марков поводом свега је рекао:

„Ердоган је са жаљењем изјавио да је спорзум о житу отишао у историју. Био је важно достигнуће Ердогана. Помомогао му је да победи на изборима. Ради Ердоганове победе Русија га је и продужила за два 2 месеца – до 17. јула. Ердоган је изабран и житни аранжман више није потребан у досадашњем облику“.

Александар Коц, један од најпознатијих руских војних коментатора и ратних извештача, даљи развој догађаја види овако:

„Најзанимљивија ствар у вези са отказивањем споразума почеће сутра, када на међународно признати престанемо да контролишемо бродове који напуштају украјинске луке. Главно питање је: шта ћемо када ти бродови почну да напуштају луке Украјине без икаквог договора са нама? Пловиће, нема сумње, дуж обала Румуније и Бугарске, а Кијев ће чинити све да изазове наше нападе на те цивилне бродове.

– Намеће се само једно решење, а то није продужетак житног аранжмана већ – потпуно уништење украјинске лучке инфраструктуре. Најубедљивији разлог за то Кијев нам је до 17. јула у 3:05.

Његов ништа мање познати и признати колега – Александар Сладков – прво је указао руско војно руководство не показује склоност једнократним акцијама и да ће и овога пута одговорити значајним подизањем војног притиска на Украјину оквирима специјалне операције:

„Удар на Кримски мост додатно заоштрио проблем близине наших територија фронтовима. Имам у виду проблем санитарне зоне дуж наших граница, што се не односи само на Крим и Кримски мост, него и на Белгород, Курск и Брјанск. Ракетирање и гранатирање територије Русије мора бити онемогућено.

– То ће нас натерати да одсечемо Украјину од Црног мора. А то значи да у „санитарну зону“ треба да уђу Херсон, Николајев и Одеса. Како другачије? А поводом напада на мост слутим озбиљно интензивирање наших операција у у специјалној операцији. Разлога за то и без моста има сасвим довољно.”