Прочитај ми чланак

РТ: Либијски сепаратисти преузимају извоз нафте док премијер упозорава на страну интервенцију

0

libya-eastern-militia-takeover.si

 

(rt.com)

Сепаратистички либијски регион је најавио оснивање независне нафтне компаније после преузимања неколико комерцијалних морских лука. Док се Триполи бори да поврати контролу, председник владе упозорава на страну интервенцију уколико централна власт не буде обновљена.

„Међународна заједница не може да толерише стање усред Медитерана које је извор насиља, тероризма и убистава“, либијски премијер Али Зејдан рекао је у недељу. Позивајући се на искуство Ирака, он је упозорио Либијце на могућу „интервенцију страних окупационих снага“, како би се заштитили цивили у складу са Поглављем 7. Повеље УН.

Да се избегне такав сценарио, “ људи морају да изађу на улице“ и „подрже изградњу војске и полиције“, јер влади треба више времена да створи професионално обучене безбедносне снаге, рекао је премијер.

Премијерово упозорење долази док је Либија потонула у нови низ смртоносних напада у Триполију и источном делу земље током прошле недеље.

У најновијем приказу безакоња од убиства пуковника Гадафија и стране инвазије, аутономистички покрет је запленио неколико лука и планира продају сирове нафте, док Триполи покушава да поврати објекте.

У источном региону Киренаика, милиције и локалне племенске вође покушавају да створе лабави федерални систем власти, делећи власт са Фезаном, југозападним регионом Либије.

Премијер самопроглашене владе у Киренаики дао је уживо на националној телевизији саопштење тврдећи да је нафтна фирма створена у Тобруку поред луке Харига, у којој су мештани у петак одбили да дозволе владином танкеру да укрца 600.000 барела нафте за Италију.

„Ми смо формирали фирму под називом Libya Oil and Gas Corp“, Абд-ал Рабо Бараси изјавио је Ројтерсу телефоном „Ми ћемо сачекати одговор из Триполија и Фезана у нади да ћемо наћи разумевање са њима. Тада ће се фирма продавати нафту и ми ћемо задржати регионални удео Триполија и Фезана који нећемо користити „, рекао је Бараси.

Стварање сепаратистичке нафтне компаније која ће бити одговорна за извоз нафте је предузето заједно са планом да сами направе источну централну банку, у време док мешавина милиција и племена тражи већу аутономију.

 Фотографија:  Либијски премијер Али Зејдан (Фото АФП / Махмуд Туркиа)


Фотографија: Либијски премијер Али Зејдан (Фото АФП / Махмуд Туркиа)

Раније је Зејдан дао побуњеницима 10 дана да очисте нафтне објекте . „У супротном ћемо предузети мере“, рекао је он.

Говорећи о хаосу у Либији, премијер је рекао да ће земљи бити тешко да покрије своје буџетске расходе, пошто је производња нафте опала на делић негдашњих 1,25 милиона барела на дан.

„Буџет се заснива на претпоставци да приходи притичу током (целе) године,“ рекао је. „Следећег или у месецу после њега, могло би доћи до проблема са покривањем трошкова. Због одлагања (извоза) нафте  држава … се суочава са дефицитом. „

Раније је министар финансија рекао да ће припрема буџета за 2014 бити одложена јер се влада бори да прикупи информације од већег броја органа са одвојеним буџетима.

У међувремену, демонстранти су западно од Триполија зауставили извоз нафте из Мелита терминала и сада прете да ће обуставити и извоз гаса, тражећи више политичких права. Блокада Мелите који ради у кооперацији  италијанског Енија и либијске компаније у државном власништву National Oil Corp (NOC), Италију би могло натерати да тражи друга тржишта, изјавио је Зејдан.

„Италија је сада највећи партнер (Либије). Било би погубно ако би се извоз гаса блокирао, јер они од нас увозе између 23 и 25 одсто својих  увозних потреба нафте и гаса. Ако сада гас буде заустављен, они могу потражити друге изворе и оставити нас „, рекао је Зејдан.

Фотографија: Либијски побуњеник (Фото АФП / Јосеф Еид)

Фотографија: Либијски побуњеник (Фото АФП / Јосеф Еид)

У четвртак, италијански министар иностраних послова Ема Бонино изјавила је за Република ТВ да ЕНИ „процењује затварање бушотина.“ Када је назвао Ројтерс, ЕНИ је одбио да коментарише.

Либијски премијер је сада дао милицијама рок до 31. децембра да се придруже регуларним снагама владе, иначе прети да ће одсећи исплате њиховој регионалној влади.

„Либија је део света, који се брине да то буде безбедно место, а не извор неприлика“, рекао је он. „Свет нас неће оставити да постанемо део Медитерана који је извор тероризма, нестабилности и насиља.“

За Србин.инфо превео: Александар Јовановић