Прочитај ми чланак

РОЈТЕРС ТВРДИ: Путин шири царство, припаја парче још једне европске државе

0

"Руски председник Владимир Путин у уторак је наредио својим службеницима да потпишу уговор којим ће оружане снаге грузијске покрајине Јужне Осетије де факто уклопити у заповедну структуру Војних снага Руске федерације", пише Ројтерс.

Грузија је осудила тај потез, а за очекивати је да ће исто учинити бројне западне државе, уз оптужбу да Кремљ у тишини припрема анексију дела територије друге суверене државе, након што је исто направљено с Кримом пре две године, тврди британска агенција.

Reuters

Москва де факто већ годинама контролише Јужну Осетију, планинску регију на североистоку Грузије, али је досад ту регију службено третирала као независну државу.

Према тексту предлога за који Путин инсистира да се потпише што пре, сепаратисти у Јужној Осетији би уз благослов Москве требало да прихвате нове оперативне процедуре за њихове оружане снаге, док ће структура и циљеви тих оружаних снага бити формирани у договору с Русијом.

У споразуму такође стоји да се припадници оружаних снага Јужне Осетије могу пребацити у Оружане снаге Руске Федерације у руској бази у Јужној Осетији. Надаље, сепаратисти ће смањити властите оружане снаге у складу с бројем нових војника које у својој бази запосле Руси. Уговор са сепаратистима требало би да закључе и руски министри одбране и спољних послова.

Осуда Грузије

Грузијски шеф дипломатије Михаил Јанелидзе је ту најаву жестоко осудио.

Било који споразум између Руске Федерације и де факто водства Јужне Осетије није легитиман. Такви кораци не воде према очувању мира и нарушавају мировни процес, нужан за разрешење конфликта – стоји у изјави Јанелидзеа.

Јужна Осетија се од Грузије одвојила у рату након распада Совјетског Савеза, а ситуација је додатно ескалирала 2008. године када је Русија у Јужну Осетију послала своје трупе с објашњењем да жели да заштити цивиле те покрајине од грузијских снага. Грузија је, уз дипломатску, али не и војну подршку западних сила, тај потез назвала обичном отимачином територије.

Након кратког рата Русија је признала Јужну Осетију као независну државу, али њихов потез је следила тек неколицина других међународно признатих држава. Јужну Осетију је као независну државу до сада признало пет суверених држава (Русија, Никарагва, Науру, Венецуела и Тувалу), док је међународне организације попут УН-а, ОЕБС-а, Европске уније, итд, сматрају делом Грузије. С друге стране, критичари руске спољне политике пак сматрају да је интервенција у Јужној Осетији била тек експеримент за каснију анексију Крима.