Прочитај ми чланак

ПРОЦУРЕЛО – АМЕРИКА КУЈЕ ОПАСНЕ ПЛАНОВЕ САД морају да нападну Кину до 2025, или…

0

Пентагон тврди да ће Кина најкасније за девет година постати јача војна и економска сила од Америке и саветује Белу кућу да пре тога зарати с противником како би спречила уништење САД.

© Flickr/ U.S. Army Europe Images

© Flickr/ U.S. Army Europe Images

Америка мора да нападне Кину до 2025. или ће у супротном бити уништена, сматра Пентагон. Према наводима студије америчке војске, Кина ће за девет година постати јача војна и економска сила од САД, а уколико Вашингтон то жели да спречи, најбољи начин је да зарати с противником.

Дуг и крвав рат

Ренд корпорација, америчка организација за војна истраживања и анализе, по наруџби Пентагона урадила је детаљну студију о последицама рата између две велике силе.

У документу који је објавила и америчка штампа оцењује се да је Кина постала претња САД због своје растуће војне и економске моћи и да је „боље напасти непријатеља пре него што он нападне тебе“.106152_sad_ig

Амерички војни аналитичари процењују да би најбоље било напасти Кину што пре, пре 2025, јер би после тога САД претрпеле много веће губитке. Додаје се да би рат био вођен на територији Кине, и то конвенционалним методама, а не нуклеарним оружјем.

– Конфликт би почео и остао само у источној Азији. Без обзира на то што Кина има савремено оружје, она не би проширила рат на територију САД. Сукоб би се водио највише бродовима и подморницама, као и авионима и ракетама свих врста, осим нуклеарних. Ни једна ни друга сила не би се усудиле да искористе атомску бомбу јер би последице биле несагледиве. Осим тога, бојиште би било и у свемиру, где би две стране покушале једна другој да униште сателите, али би се рат водио и компјутерским системима – наводи се у студији америчке војске.

Експерти даље додају да би и САД и Кина могле да издрже губитке у дужем периоду, па би рат трајао вероватно веома дуго. На крају не би војни фактори одлучили победника у сукобу већ економски.

– Рат би нашкодио обема економијама, међутим Кина би претрпела катастрофалне последице, које би дуго трајале. Бруто домаћи производ (БДП) Кине би се за само годину дана рата смањио за 25 до 35 процената, а амерички пет до десет одсто – оцењују амерички стручњаци.

Осим тога, у документу се наводи да би дуг рат изазвао поделе у Кини и потпуно уништио ту земљу.

106151_kina_ig

– Слаба економија изазвала би потресе на политичкој сцени и охрабрила сепаратисте. Режим у Пекингу изгубио би контролу над земљом. С друге стране, у Америци би противници рата уздрмали политичку сцену, али не би могли да наруше социјалну стабилност – објашњено је у студији Пентагона.

Сукоб НАТО-Русија

Амерички војни експерти из Ренд корпорације сматрају да би међународни одговор на рат такође ишао наруку Вашингтону.

– Највећи амерички савезник био би Јапан. Та земља би могла да промени ток сукоба. Уједно, и подршка других савезника САД у источној Азији, попут Јужне Кореје, нанела би велике губитке кинеској војсци. Одговор Индије, Русије и НАТО не би имао много утицаја на конфликт. Била би то и прилика да НАТО неутралише руску претњу Европи – сматрају амерички војни стручњаци.

На крају студије се наглашава да би рат између САД и Кине било тешко контролисати, да би трајао годинама, да би жртава било много на обе стране, као и да би био веома скуп. Међутим, експерти закључују да сви параметри не указују на то да би Кина однела победу.